Ha általánosan elmondható, hogy ruhavásárlás előtt felpróbáljuk a kiválasztott darabot, akkor miért lenne ez másképp az autóvásárlásnál. Egy autóvásárlás ugyanis hasonló kérdéseket vet fel: megfelel ez nekem? befér a garázsba? elfér benne a család? És ha már milliókat fizetünk ki valamiért, akkor a józan ész úgy diktálja, hogy alaposan leteszteljük (felpróbáljuk) a kiválasztott autót is. Ennek pedig egyik alapvető lépése, hogy elvisszük egy tesztvezetésre.
Akár használtan vásároljuk az autót, akár szalonból, mindig kérdezzük meg, hogy mik a lehetőségeink a tesztelést illetően. Egyes szalonokban akár egy teljes napra is kölcsönkaphatjuk a kiszemelt autót. Amennyiben ez lehetséges, éljünk vele!
1. Teljeskörű tesztelés
A tesztvezetés első és legfontosabb szabálya, hogy ne siessük el. Ne az legyen, hogy bepattanunk az autóba, megyünk vele egy gyors kört, és kész. Szánjunk rá időt! A tesztvezetés során valóban teszteljük le az autót, vezessünk úgy, ahogy azt a mindennapokban tennénk. Menjünk vele a városban, parkoljunk le, ha sokat utazunk vidékre, menjünk vele a városn kívülre is. Sőt, az autópályán is tehetünk egy kört, hogy kitapasztaljuk az autó irányíthatóságát, gyorsulását, fékezését, megismerjük a különböző biztonsági és vezetéstámogatói funkciókat. A tesztvezetés egyben lehetőség arra, hogy megtapasztaljuk, milyen az autó útfekvése, hogyan viselkedik menet közben, esetleg váratlan helyzetekben, például fékezésnél, vagy hirtelen manőverezésnél.
Ne feledkezzünk meg az autó biztonsági rendszerének teszteléséről sem, ilyen lehet a tolatókamera, a holttérfigyelő, a sávváltást segítő rendszerek használata. Ha van rá lehetőség, próbáljuk ki azt is, hogy befér-e, és hogyan fér be az autó a garázsunkba/kerünkbe/a ház elé.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
2. Tesztvezetés a családdal
Ha kipróbáljuk az autót, akkor menjünk végig olyan lépéseken, amelyeket vélhetően egyébként is el fogunk végezni: hajtsuk le az üléseket, tapasztaljuk meg az autó méreteit. Be fog férni a heti/havi nagybevásárlás? Ha gyerek is van a családban, feltétlenül próbáljuk ki a gyerekülést. Ha van rá lehetőségünk, vigyük magunkkal a tesztvezetésre a család többi tagját is.
Ha az autót többen fogjuk vezetni, mindenképpen tartson velünk a többi jövőbeli sofőr is. Nekik is érdemes kipróbálniuk, hogy milyen a vezetőülésben, valamint az anyósülésben utazni. Különbözőek vagyunk, mindenkinek megvan a saját vezetési stílusa, éppen ezért fontos, hogy a potenciális autó mindenki számára megfelelő legyen.
3. Aludjunk rá egyet!
Fontoljuk meg, nem kell a pillanat hevében dönteni. Ha esetleg van egy másik kiszemelt autó, akkor azt is vigyük el egy körre. Írjunk pro és kontra listát. Egy rossz élménnyel záródott tesztvezetés is lehet hasznos, hiszen megtudhatjuk belőle, hogy mire van, és mire nincsen szükségünk egy új autóban.
Forrás: A Girl’s Guid to Cars