A városban könnyedén ellavírozol, csak a sztrádára ne ne kelljen kimerészkedned, mert azonnal rád jön az autópálya-para? Ne érezd magad egyedül ezzel! Százból húszan nem szívesen száguldoznak 130-cal. De mit tehetsz, hogy megfékezd a félelmeidet? Témába vág: Félsz a vezetéstől? 5+1 tippünk segít, hogy legyőzd a félelmedet!
A sima félelem könnyen autópálya-fóbia lesz
Akadnak, akik a rutintalanság miatt, mások egy nagy kihagyás után vagy idősebb korban, megint mások pedig azért nem szívesen vezetnek az autópályán, mert már előre félnek a rájuk törő félelemtől. Akár fóbiává is alakulhat, vagyis előfordul, hogy valaki valósággal retteg attól, hogy nagyobb sebességnél elveszíti az uralmát az autó felett. Vannak helyzetek, amik ezt csak fokozzák, például az erős oldalszél, a köd, a sötétség vagy egy vihar. De a türelmetlen, levillogós, bevágós autósok sem segítenek sokat azon, ha ránk tör az autópálya-fóbia. Sőt.
Emlékszem, az első kocsim egy kis autó volt nem túl nagy biztonsági fokozattal, a szél úgy rángatta már 100km/h-nál is, hogy sokszor legszívesebben leparkoltam volna a kocsit a leállósávban és gyalog mentem volna tovább. Megesett az is, hogy annyira szorítottam a kormányt egy 50 km-s úton, hogy szürke volt a kezem, mire megérkeztem. Ráadásul frusztrált, hogy mindenki türelmetlenül kielőzget a külső sávban is, ami csak rátett egy lapáttal a nyugtalanságomra. Amikor valamivel nagyobb és erősebb autóra váltottam, már jóval többet vezettem a sztrádán és az autópálya-fóbia elpárolgott. Tipp: 7 rossz vezetési szokás, amivel tönkreteheted az autót
A cikk a következő oldalon folytatódik.
A rettegés fokai
Aki fél, könnyebben hibázik, bizonytalanabb, túl mereven vezet (például nem mer előzni, sávot váltani), túl lassan halad és még folytathatnánk. Akik rettegnek a sztrádán, általában attól is jobban tartanak, hogy a többi autós követ el valamilyen hibát, sőt sokszor úgy érzik, bármelyik pillanatban valami szörnyűség történhet.
Mivel az autópálya-fóbia jelentősen megnehezítheti az utazást – például annak kerülése miatt jóval több idő lehet az úti célunkhoz eljutni -, fontos, hogy foglalkozzunk a lelki oldalával és oldjuk valahogy a bennünk lévő rettegést.
Ha egy korábbi rossz élmény, például baleset áll a háttérben, érdemes pszichológus segítéségét kérni a trauma feldolgozásához. Emellett megoldás lehet, ha benevezünk pár gyakorlóórára egy tapasztalt autósoktatóval. Egyre több olyan autósiskola van, ahol erre lehetőség kínálkozik, és nem kell szégyellnünk: autópálya-para nehezíti az életünket. Az is fontos, hogy mindenképp tudjunk beszélgetni erről valakivel. A szembenézés az első fontos lépés autópálya-fóbia esetén is. Tipp: Egy nő szemében milyen az a pasi, aki nem vezet és még autója sincs?
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Bye-bye autópálya-para!
Ha nálad nincs szó rettegésről, csak egyszerűen nem érzed magad annyira jól nagy sebességnél, akkor akár egyszerűbb technikák is segíthetned a szorongásod oldásában. Nézzük, melyek ezek!
- Skálázd be a félelmedet mondjuk egy nullától tízig terjedő skálán! Könnyen rájöhetsz, hogy ez általában változik. A skála alá írd fel azokat a gondolatokat, amik a félelmedet fokozzák vagy éppen csökkentik. Ha tudod, mik ezek, jobban uralhatod a befolyásoló tényezőket is.
- Hallgass vezetés közben nyugtató hatású zenéket, playlisteket – kérdés persze, rád mi van ilyen hatással. Gondold át, mi az, ami mindig kisimítja az idegeidet? Komoly zene? Lounge? Relaxációs zene? Vagy a kedvenc slágered? Készítsd be az autódba!
- A félelem a testedben is megjelenhet, például nagyon befeszülhetnek az izmaid – nekem a kisautóm idején sokszor teljesen lemerevedett a hátam egy hosszabb út után -, akár a fejed is megfájdulhat, gombócot érezhetsz a torkodban vagy a gyomrod tájékán. Állj meg egy pihenőnél vagy benzinkútnál és mozgasd át a tagjaidat. Szállj ki, sétálj kicsit, tekerd át a vállad, forgasd a fejed lassan egyik majd másik irányba, nyújtózkodj a magasba. Ha a kocsiban maradnál az is segít, ha tudatosan megfeszíted pár másodpercig, majd ellazítod az izmaidat.
- Játszd le fejben minél többször, hogyan suhansz a sztrádán, miközben teljes biztonságban és komfortosan érzed magad.
- Hasznos lehet, ha az indulást úgy időzíted, amikor kipihent és viszonylag zen-állapotú vagy.
- Az út előtt, ha egyébként is izgulsz, hanyagold a kávézást, mert a bevitt koffein fokozhatja a feszültséget. Sőt a csokiban lévő teobrominnak is lehet koffeinszerű hatása. (Ha azonban nincs benned félelem a vezetéstől, viszont hosszú út vár rád, a legjobb amit tehetsz, hogy megfelelő ételekkel és megfelelő mennyiségű koffeinnel pörgeted fel magad.)
Ezeket a cikkeket se hagyd ki: