Kezdőlap Style&Trend Gasztro Szilveszteri és újévi fogások: magyaroknak lencse, spanyoloknak szőlő

Szilveszteri és újévi fogások: magyaroknak lencse, spanyoloknak szőlő

(Fotó: Freepik)

Ha már unalmas a virsli, a sült malac és a lencse, akkor akár más országok szokásaiból is meríthetünk ötletet az év utolsó és első napjára. Mutatjuk, melyek azok a szilveszteri és újévi ételek, amelyeket a világ különböző pontjain fogyasztanak az emberek. Ha azonban a különleges fogások helyett inkább a hazai hagyományokat követnéd, ebben a cikkünkben megtudhatod, miért szuperélelmiszer a lencse, és miért kellene sokkal többször enned ebből a csodahüvelyesből. Pezsgőtipp: Magyar pezsgősiker Franciaországban! A legjobbak között a hazai rosé

Rosca de reyes – Mexikó

(Fotó: muybuenocookbook.com)

Gyűrű formájú kenyér gyümölcsökkel, magokkal és cukorral díszítve. Vízkereszt napjára (január 6.) készítik, sütés előtt a tésztában egy apró Jézuska figurát rejtenek el. Aki megtalálja, azt megáldja Isten. A figurát a sütemény megsütését megelőzően, január 2-án elviszik a templomba, ahol áldást kérnek rá.

12 szem szőlő éjjel 12 órakor – Spanyolország

A spanyolok éjfélkor, az óra minden egyes ütésekor elfogyasztanak egy szem szőlőt. Ha nem sikerül megenni az összeset, az balszerencsét hoz, tehát csak óvatosan vágjunk bele a falatozásba. A szőlőszem íze jelzi, hogy miképpen fog alakulni a következő év. Az édes szem szerencsét, a savanyú pedig szerencsétlenséget hoz a babona szerint.

Tteokguk – Dél-Korea

(Fotó: seonkyounglongest.com)

Ez a leves szerves része a koreai újévnek, amely február 16-ra esik. A koreaiak szerint akkor lesznek egy évvel idősebbek, amikor az óévből újév lesz, nem pedig a születésnapjukon. Így ha megkérdezzük egy koreaitól, hogy hányszor evett már tteokgukot, megtudhatjuk évei számát. A leves alapléből, kis rizskekszből, húsból és zöldségekből készül, fogyasztása jó szerencsét hoz. Tipp: Mautner Zsófi megmutatja, mi a közös a Kia XCeedben és a koreai konyhában

További különleges szilveszteri és újévi ételek a következő oldalon találhatók.

Nyers tojás, El Salvador

Nem, nem kell megenni a nyers tojást, csupán feltörni, majd egy pohár vízbe önteni egy perccel éjfél előtt. Másnap mindenki eldönti, hogy miként néz ki a tojássárgája, megvizsgálják az alakját. Ebből próbálják megjósolni, hogy milyen év vár rájuk.

Lencse – Olaszország

(Fotó: 8photos/Freepik)

Egy számunkra is ismerős szokás, amely gazdagságot hoz az új évre. Január 1-jén fogyasztják az olaszok is, gyakran zsíros sertéskolbásszal, ez utóbbi szintén a jómódra utal.

Gránátalma – Törökország

A törökök házuk küszöbén összezúzzák a gyümölcsöt, és minél több mag szabadul ki, annál szerencsésebbek lesznek. A magok a termékenységet és gazdagságot jelképezik. Gránátalma egyébként szuper alapanyaga lehet egy gyors rizskásának is, a receptet itt találod.

Borsó, zöldség, disznóhús és kukoricakenyér – USA déli államok

A bab vagy borsó fémpénzt, a főtt zöldség (például leveles kel) a papír bankjegyeket, a disznóhús az általános gazdagságot szimbolizálja. Arany színe révén a kukoricakenyér is a jólét jele. Tipp: Főtt kukorica a mikróban? Lehetséges! Mutatjuk, hogyan csináld

További különleges szilveszteri és újévi ételek a következő oldalon találhatók.

Cukordisznó – Németország

A németeknél szintén a disznó a gazdagság szimbóluma, hiszen kitúrja a szerencsét. Ahhoz viszont, hogy ránk mosolyogjon az új évben a szerencse, nem szükséges ennünk belőle. Az említett étel sem húsos fogás, hanem desszert, ugyanis cukros mandulapasztából készítenek disznó formájú édességet.

Whiskey – Skócia

(Fotó: senivpetro/Freepik)

Végre valami, amivel koccintani is lehet! Skóciában az első embernek, aki átlépi a házigazda küszöbét, hoznia kell magával ajándékot. A tradicionális ajándékcsomagban a skót ital boldog évet jelez előre, a black bun nevű fűszeres-gyümölcsös sütemény bőséget, az egy darabka szén pedig a melegséget szimbolizálja. Különösen hatékonynak tartják az ajándékokat, ha magas, jóképű férfitől kapják a háziak az év első napján. Ez is érdekelhet: Oscar-díjas színész whiskey-t kortyolva magyarul üzeni: Egészségedre!

Tang yuan – Kína

(Fotó: huangkitchen.com)

Édes rizsgombócok töltve édesbabkrémmel, szezámkrémmel, cukorral, magokkal vagy gyümölcsökkel. A kínai újévkor fogyasztják február 16-án, gyömbéres szirupban kerül az asztalra. Esküvőkön és egyéb ünnepségeken is fel szokott bukkanni. Azért fogyasztják, mert a neve ugyanúgy hangzik, mint az egység szó, azaz a család egységét jelképezi. A kínai konyháról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Kuku sabzi – Irán

(Fotó: themediterraneandish.com)

Egyfajta frittata, amely tojásból és friss fűszerekből készül, és a Nowruzra, vagyis a perzsa újév első napján – a tavaszi napéjegyenlőségkor (március 21.) – fogyasztanak. Az étel bőséget és termékenységet szimbolizál az eljövendő évre.

Az alábbi cikkek is érdekelhetnek:

Forrás: Ízes Élet/the culture trip