A távoli munkavégzéssel jelentősen megváltozott az állásinterjúk és a munkamegbeszélések forgatókönyve. Egy olyan környezetben kell bizonyítaniuk a munkavállóknak, ahol az egyéni karakter mellett a technikai felkészültség és az otthoni életstílus is látszódik. Mivel a szakembereknek elég csupán pár perc arra, hogy felmérjék a jelöltet, érdemes alaposan felkészülni a webes állásinterjúra. kKövetkezzen most hét olyan tipp, ami aban segít, hogy sikeres legyen a következő online interjú.
1. Tisztaság és rend
A lakást az interjúztató szemszögéből sem árt megnézni, ugyanis ha nagyobb teret lát a kamerán keresztül, mint amire gondolunk, a lakásban száradó ruhák vagy a mosatlan edények látványa a felkészületlenség és hanyagság hatását keltheti a monitor másik oldalán ülőben.
2. Legyen csend!
Bár csábító lehet a gondolat, hogy megmutassuk, képesek vagyunk egyszerre száz dologra figyelni, valójában a centrifuga, mosogatógép beszűrődő hangja nem azt fogja sugallni, hogy az interjúra fordítjuk teljes mértékben a figyelmünket. A csendes környezet nemcsak segít a megbeszélésre fókuszálni, hanem azt bizonyítja a leendő munkáltatónak, hogy otthonról is képesek vagyunk fegyelmezetten, a feladatunkra koncentrálva dolgozni.
3. Próbáljuk ki előre az eszközt!
Az alapvető, hogy a saját technikai eszközeinket tudjuk használni, de a megbeszélés platformját is időben ismerjük meg. Az interjú előtt baráttal, családtaggal teszteljük a felületet, a kamerabeállítást és a hangot, hogy mire éles helyzetben használjuk, már ne legyen idegen számunkra.
A következő oldalon további online állásinterjú tippek várnak.
4. Több lendület a meggyőzésért
A képernyőn, kamerán keresztül a gesztusok, a mimika, a hang jelentősen fakul, ezért most meg kell tanulnunk, hogy az, ami az élőbeszédben természetes, ebben a környezetben kevésbé hatásos és meggyőző. A videóinterjú során ezért érdemes még több energiát, lendületet, lelkesedést beleadni, bátrabban használni akár kézmozdulatokat is a szavaink erősítéséhez.
5. Fontos a “díszlet”
A kamerán keresztül látható környezetünkből és tárgyainkból egy szakember sokat ki tud olvasni abból, hogy valójában kik vagyunk. Érdemes ezt tudatosítani és okosan felhasználni, a saját hasznunkra fordítani. Gondoljuk át, hogy pontosan mit szeretnénk magunkról üzenni. Válasszunk egy könyvespolcot „díszleteként” vagy a családi fotókkal, szakmai kitüntetésekkel díszített falat az interjú háttereként.
6. Öltözzünk fel rendesen!
Számtalan vicc készült már arról, hogy a kamerában látszódó személy csak felül van rendesen felöltözve, a szakemberek azonban azt tanácsolják, hogy nem csak nadrágot, szoknyát, de még cipőt is érdemes felhúzni az interjúra. Ettől más lesz ugyanis a viselkedésünk, magabiztosságunk. Arról nem beszélve, hogy bármikor kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy valamiért fel kell pattannunk (mert például eldurrant egy izzó, vagy kérik, hogy mutassunk meg egy könyvet a polcról, stb.)
7. Készüljünk vészforgatókönyvvel!
Mindig jöhet valamilyen váratlan helyzet – a postás csöngetése, egy szirénázó autó, a szomszédból átszűrődő zörejek, a net megszakadása – ami könnyen kizökkentheti az interjúalanyt. Ezért vegyük át gondolatban, hogyan fogunk reagálni, ha bármi elakadás adódik. A felkészültség és a váratlan szituáció megoldása ráadásul biztosan jó pont is leendő munkáltatónk felé.
A pandémia egyébként összességében jót tett az online kommunikációnak. Felmérések szerint a rengeteg online interjú, meeting és konferencia következtében egyre nagyobb önbizalommal merjük vállalni akár az online társkeresésben is a videócsetet, ami eddig, főleg a nők körében, meglehetősen tabutéma volt.
Forrás: Életforma