Kezdőlap Style&Trend Gasztro Mi kerüljön az iskolai kulacsba? Egy biztos, ne cukros üdítő!

Mi kerüljön az iskolai kulacsba? Egy biztos, ne cukros üdítő!

Sok szülő számára dilemmát okoz, hogy mit adjon gyermekének; fotó: Freepik

Ha már tudjuk, mi kerüljön az uzsonnás dobozba, azon is el kell gondolkoznunk, mit tartalmazzon az iskolai kulacs. És mit tehetünk szülőként, ha azt szeretnénk, hogy a gyerek az iskolaidőben is megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékot fogyasszon?  “Kialakíthatjuk gyermekeinkben a víz szeretetét, azonban, ha nem tudunk mellettük lenni, mint például az iskolában, akkor akár más, kevésbé egészséges üdítőkre eshet a választásuk” – hívta fel a figyelmet Széll-Szőke Krisztina, a SodaStream termékmenedzsere.

Iskolai kulacs: ha nem vigyázunk, több  kanál cukor kerülhet bele

A gyermekek hajlamosak megunni a csapvizet, ezért nagyobb kedvenc a cukros üdítő. Sajnos azonban ezek az italok hozzájárulhatnak a gyors testtömeg gyarapodáshoz: fél liter cukros üdítő megközelítőleg 10 teáskanálnyi cukrot tartalmaz. Sok szülő számára dilemmát okoz, hogy mit adjon gyermekének, és nehéz megtalálni a megfelelő egyensúlyt, hiszen az uzsonna mellé biztosított üdítőnek nem csak egészségesnek, hanem finomnak is kell lennie. A csapvízből készített frissítő ugyanakkor jó választás lehet.

Idehaza kiváló minőségű a csapvíz

Vannak azonban olyanok, akik tartanak a csapvíz-fogyasztásától, holott a hazai ivóvíz minősége megfelel az Európai Unió elvárásainak. Sok esetben pedig vetekszik a skandináv országokéval. A leggyakoribb ellenérv az, hogy csapvízben káros anyagok, például gyógyszerszármazékok találhatók. Egy erre vonatkozó mérés azonban kimutatta, hogy a Duna vizében és az egyéb ivóvízbázisokban nem találtak kimutatható mennyiségű gyógyszermaradványokat. Annak ellenére, hogy a jelenlegi mérési módszerek akár nanogrammnyi (gramm milliomod része), azaz egészen kicsi mennyiséget is képesek kimutatni. Hasonló a helyzet a növényvédő szerekkel is, amelyekből szintén nem volt kimutatható mennyiség az ivóvízbázisokon.

Szénsavas, vagy mentes – egy biztos, a csapvízzel nem lőhetünk melle; fotó: Freepik

“Ezt a problémát hivatott megoldani a szénsavasító készülék, mellyel ízlés szerint készíthetők otthoni frissítők. Igény szerint akár egészen enyhén is lehet szénsavasítani vele a csapvizet” – hangsúlyozta Széll-Szőke Krisztina. A szénsavas víz előnye, hogy melegebb időben lassabban szaporodnak benne a mikroorganizmusok, ezért tovább eltartható. Megfelelő ízesítés érdekében pedig javasolt a mesterséges színezékektől, édesítőszerektől és tartósítószerektől mentes, kifejezetten gyerekek számára készült szörpkoncentrátumok alkalmazása.

Az iskolakezdés – különösen most, a járvány idején – alaposan feladja a leckét a szülőknek. Ebben a cikkben tippeket adunk arra, hogyan tehetjük a biztonságossá a sulikezdést. Itt pedig azt jártuk körbe, hogyan csökkenthetjük az oktatási hulladékot.