A jóga a 2000-es évek eleje óta töretlen népszerűségnek örvend a nyugati kultúrában is, nem csoda, hiszen egyszerre formálja a testet és a lelket, de még a szellemet is kordában tartja. Cikkünkben bemutatjuk a négy legjobbat, ezért neked már csak döntened kell, hogy melyik órán gurítod ki a jógaszőnyeged.
1. Hatha jóga
A hatha jóga az indiai mozgásrendszer egyik legismertebb és legklasszikusabb formája. Azok számára is tökéletes, akik teljesen a nulláról indulnak, hiszen a gyakorlatok egyszerűek, de ettől még bőven rejlik bennük kihívás. A szanszkrit nyelvben a hatha erőt jelent – nem véletlen az elnevezés, hiszen erőre itt igencsak szükség lesz. A 90 perces órákon az ászanák (jógapózok) végzése közben a légzés összehangolódik a test és az elme működésével. A gyakorlatsorok általában könnyen követhetők, nem kell attól tartani, hogy elveszítjük a fonalat. A tempó lassú, ezért inkább azoknak ajánlott, akik egy kis nyugalomra, elcsendesedésre vágynak.
A hatha végzése közben erősítjük, és egyben nyújtjuk az izmokat, ugyanakkor a belső szervekre is jó hatással van ez a mozgásforma. A hatha jóga bizonyítottan csökkenti a stresszt, és megoldást jelenthet az enyhébb depressziós tünetekre, a testi egészség mellett tehát a lelki egészséget is javítja.
Már pár alkalom után észrevehető, hogy mérséklődnek a hát, és ízületi panaszok. A statikus pózoknak hála, extra terhelés nem hárul az ízületekre, így biztonsággal végezheti az is, akinek van ilyen problémája. Egyes kutatások szerint a menopauza fizikai tüneteit is csillapítja, no és az sem elhanyagolható szempont, hogy hatására az alvás minősége egyre jobb lesz. Az órán mindvégig az egyensúly megteremtése a cél, mind testi, mind lelki értelemben.
Lapozz és ismerd meg, milyen jógatípusok léteznek, és találd meg a neked legmegfelelőbbet.
2. Dinamikus jóga
Ez már bizony kicsit pörgősebb formája a jógának, van benne lendület, egyfajta flow jellemzi, a gyakorlatok szinte egymásba fonódnak. Előfordulnak nehezebb elemek, ettől függetlenül kezdőként is nekiveselkedhetünk. Azonban mindig figyeljünk a testünk jelzéseire, mivel a gyakorlatok szintezhetők, nyugodtan válasszuk az egyszerűbb változatot, ha túl megterhelőnek találunk valamit.
Szintén erősíti a testet, de az izmok lazítása, nyújtása is szerepet kap. Jó hangulatú óra, ezen biztos, hogy nem fogunk unatkozni, hiszen gyorsabban váltakoznak a gyakorlatok, de itt is akadnak statikus mozdulatok. A dinamikus ászanák miatt a testtudatosság nagyobb hangsúlyt kap, ám ebből csak profitálhatunk, hiszen rugalmasabbak és erősebbek leszünk, megtanuljuk kontrollálni a légzésünket, és az állóképességünk is fejlődik. A dinamikus jóga a kötőszövetek mellett a gerincnek is jó, hát még az elmének!
Lapozz és ismerd meg, milyen jógatípusok léteznek, és találd meg a neked legmegfelelőbbet!
3. Gerincjóga
Ez az a jógatípus, amelyet kötelezően fel kellene írni mindazok számára, akik napi négy óránál többet ülnek egy helyben. Amennyiben te is ülőmunkát végzel, ha teheted, kétszer egy héten iktass be egy gerincjógát. Persze azoknak is hasznukra van, akik fizikai munkával keresik a kenyerüket. Kezdőknek ideális mozgásforma, az egyszerű és könnyed mozdulatokkal a gerinc garantáltan minden irányba át lesz mozgatva.
Preventív óratípus, akkor is nyugodt szívvel vehetsz részt az órán, ha valamilyen sérülés, vagy mozgásszervi probléma miatt rehabilitációban részesülsz. A gerincjóga tulajdonképpen a hatha jóga egyszerűbb eszközrendszerével él, aminek köszönhetően rövid idő elteltével jobb lesz a testtartás és a helyes légzéstechnika is elsajátítható. Az órán a gerinc karbantartása mellett a csípőnyitás és a derék lazításának fontossága sem elhanyagolható, ami szintén elengedhetetlen a testünk megfelelő működéséhez. Az izmokat ezen az órán is alaposan megnyújtjuk, ugyanakkor a gyakorlatokkal erőt is fejlesztünk.
Lapozz és ismerd meg, milyen jógatípusok léteznek, és találd meg a neked legmegfelelőbbet!
4. Bikram jóga
Bírod a meleget? Akkor a Bikram jóga a neked való! De ide csak akkor jelentkezz be, ha semmilyen egészségügyi problémád nincs, különös tekintettel a vérnyomás gondokra. Itt tényleg rekkenő hőség lesz, garantáltan szakadni fog rólad a víz, de ezzel egyenes arányban a sérülésveszély is csökken. Az irányzat a megálmodójáról, a hírhedt Bikram Choudhuryról kapta a nevét, akinek viselt dolgairól a Netflix még egy dokumentumfilmet is készített.
A Bikram jóga jót tesz a vérkeringésnek, elősegíti a szervezet könnyebb méregtelenítését. A gyakorlatsor általában állásban kezdődik, és csak később kerül sor a fekvő helyzetben végzett feladatokra, amelyek alaposan átmasszírozzák a gerincet, a mellette húzódó izmokat és a csípőt, de rendszeres gyakorlással az ízületek is jobban funkcionálnak. A közel negyven fokra felfűtott teremben 26 hatha pózt kell kivitelezni, és a mélylégzés megfelelő technikáját megtanulni. A melegnek köszönhetően a nyújtó gyakorlatok még biztonságosabb körülmények között végezhetők, emiatt is ideális a Bikram jóga.
Az eredeti cikk forrása: Életforma