Hazánkban és az EU tagországaiban is kiemelt probléma a kjelölt gyalogátkelőkön történő gázolások száma, mely sajnos egyre gyakoribb jelenség. Egy 100 százalékig magyar fejlesztésű rendszer azonban képes visszaszorítani ezen sajnálatos esetek számát. Az intelligens zebra segítségével pedig már öt magyar településen biztonságosabban kelhetnek át az úton a gyalogosok.
Egy sajnálatos baleset adta meg a kezdőlökést
Az intelligens zebra rendszert Nagy László, a cég alapítója és ügyvezetője fejlesztette ki, miután 2015-ben egy baleset szemtanúja volt. Kora hajnalban feleségét vitte dolgozni, amikor útjuk során egy olyan zebrán mentek át, mely alig volt észrevehető a gyenge közvilágítás és a nehéz látási viszonyok miatt. Miután felesége kiszállt az autóból, László elindult a kocsival hazafelé, majd a kritikus átkelőnél azt látta, ahogy a mentők egy sérült gyalogost látnak el.
Így fogalmazódott meg Lászlóban az ötlet, hogy szeretne a probléma ellen tenni, hiszen egy szerette is járhat hasonlóképpen. Ezután kezdett egymaga ötletelni, majd a konkrét ötlet után a megvalósításhoz is hozzálátott. A SafeXOne névre keresztelt rendszer több évnyi fejlesztés után végül elkészült, a megvalósítását kockázati tőkebefektető is támogatta. Te tudod, hogy kell helyesen átkelni a zebrán? Ebben a cikkünkben eláruljuk.
A következő oldalon megtudhatod, hogyan működik az intelligens zebra.
Lézerfénnyel a láthatóságért
Porkoláb Bence, a cég értékesítési és üzletfejlesztési munkatársa mutatta be lapunknak kicsit jobban a rendszert. Az intelligens zebra négy oszlopból áll, melyek a zebra négy sarkán egymással szemben helyezkednek el. A rendszer 0-24 órában működik, nappal egy narancssárga villogó figyelmezteti az autóvezetőt, ha gyalogos lép az átkelőre, szürkületkor pedig bekapcsol a kiegészítő lézerfény, mely a gyalogos pontos tartózkodási helyét mutatja a jármű vezetőjének. Ennek a dupla védelemnek köszönhetően rossz látási viszonyok között is kiemelt védelmet nyújt a rendszer, és megelőzi a baleseteket.
Jelenleg több, mint öt magyar településen teljesítenek szolgálatot a rendszerek, baleset pedig ezeken a helyeken egy alkalommal sem történt. Szigetszentmiklós önkormányzata videóval szemlélteti, hogyan működik a rendszer a gyakorlatban:
A rendszer emellett képes adatokat továbbítani számítógépre. Így a megrendelő figyelemmel kísérheti, melyik napszakban, pontosan hány gyalogos használta az átkelőt, hány órakor kapcsolt be a lézerfény, illetve az akkumulátor állapota is látható. A távmegfigyelésnek köszönhetően bármilyen probléma esetén gyorsan be lehet avatkozni. Ráadásul a rendszer zöld megoldás, ugyanis üzemeltetése napelemről is lehetséges.
Felgyorsult világunkban sokszor fordulnak elő olyan szituációk, mikor a figyelem megoszlik, nem nézünk kellően körül, vagy egy sofőr nem hajt megfelelő sebességgel egy zebra előtt, hogy időben megálljon. A SafeXOne rendszerrel védett zebrák képesek a rossz látási viszonyok kiküszöbölésére, ezáltal a balesetek megelőzésére is.
Forrás: Visible Crossing