Habár az időjárás hetek óta macska-egér játékot játszik velünk, de mostanra kijelenthetjük: végre elérkezett a várva várt grillszezon! Mindegy, hogy a balkonon, a teraszon vagy a kertben izzítjuk be a grillt, az élmény és a finom ízek garantáltak. Persze, ha tökéletes eredményre törekszünk, érdemes tisztában lenni néhány fontos szabállyal. Mutatjuk a kerti grillezés alapvető szabályait.
1. Legyen megfelelő a parázs
Akkor lesz sütésre alkalmas a hőmérséklet, ha a faszénen megjelenik egy világos hamuréteg. Más módon is egyszerűen tesztelhetjük a hőt: ha a kezünket kb. 12 cm-rel a rostély fölé tesszük, és ha 5 másodpercnél tovább ott tudjuk tartani, akkor még nem elég forró a faszén.
2. Pácoljunk!
Az igazán ízletes hús jól be van pácolva. Az olajból, esetleg mustárból, joghurtból és zöldfűszerekből vagy egyéb, kedvünk szerint összeválogatott ízesítőkből készült pácnak idő kell: legalább 4 órát kell pihenniük benne a húsoknak. A pácolt húst tegyük a hűtőszekrénybe. És ne spóroljunk az olyan ízletes összetevőkkel, mint a fokhagyma, a rozmaring és a kakukkfű!
3. Sózzunk – de mikor?
Egyáltalán nem mindegy, hogy mikor kerül a só az ételre, sózni csak a grillezés legutolsó perceiben szabad, vagy akkor, amikor az elkészült étel lekerül a grillrácsról. A só ugyanis kivonja az ételből a nedvességet, így ha a pácba só kerül, vagy a grillezés kezdetén szórjuk meg a húst, könnyen kiszáradhat – még a zsírosabb húsfélék is.
4. Időzítsünk!
A húst a grillezés előtt 1 órával vegyük ki a hűtőszekrényből. Ha így teszünk, szép egyenletesen fog átsülni.
5. Áztatni is szükséges
Ha fából készült nyársakat használunk, akkor a nyársakat a grillezés megkezdése előtt legalább fél órával áztassuk hideg vízbe, hogy ne égjenek meg a sütögetés közben.
A grillszezon alapszabályai a következő oldalon folytatódnak.
Grill-kisokos nem csak kezdőknek
6. Csak semmi bökdösés!
Hiába csábító villával „bökdösni” a sülő húst, próbáljunk úrrá lenni magunkon, és csak fogóval forgassuk. A szurkálás hatására ugyanis a hús nedvei kifolynak, és oda a szaftos végeredmény!
7. Le a grillről!
A már elkészült húsokat ne a grillrácson tartsuk melegen, ott ugyanis könnyen kiszáradhatnak. Vegyük le, és csomagoljuk alufóliába fogyasztásig.
8. Zöldségválasztó
A grillezéshez azok a zöldségek a legmegfelelőbbek, amelyek kevés vizet tartalmaznak. Ilyen például a paprika, a gomba, a kukorica és a padlizsán. A zöldségeket, vajjal, sóval, (zöld)fűszerekkel ízesítve, grilltálcán tegyük a grillre. Olivaolajat is locsolhatunk rájuk.
9. Egyes pácok más bánásmódot igényelnek
Az olyan pácokat, amelyek cukrot tartalmaznak (ilyen például a barbecue szósz), csak a sütés befejezése előtt kenjük a húsokra, hiszen a cukor a hő hatására könnyen megéghet. Ez a rövid idő pedig elegendő arra, hogy szépen karamellizálódjon a cukor, de ne váljon égetté és keserűvé.
10. Frissítő gyümölcsök
Gyümölcsöket is grillezhetünk. A banán, az ananász vagy a barack tökéletes desszert lehet egy gombóc vaníliafagyival megkoronázva.
A grillszezon legjobb receptjeit itt találod:
- Nyársra tűzött falatok – így lesz a legfinomabb a saslik
- Street food otthon: Triplán húsos hot dog, majonézes salátával
- Így készül a hamisítatlan argentin marhasteak!
Forrás: Frisch Gekocht via Ízes Élet