Elgondolkodtál már azon, hogy miért vannak olyan napok, amikor kiemelkedően sok hülye autós van az utakon? Esetleg előfordult már, hogy azt vetted észre magadon, hogy a kelleténél ingerlékenyebb vagy vezetés közben? A jelenség nem a véletlen műve, sokkal inkább az időjárásé. Ha érdekel, mivel jár a frontérzékenység, és hogyan befolyásolhatja a vezetők képességeit a frontátvonulás, olvass tovább.
Te elolvasod az orvosmeteorológia jelentéseit?
Tapasztalatok szerint itthon ritkaságnak számít az a sofőr, aki egy hosszabb út előtt átnézi az orvosmeteorológiai előrejelzést. Sokan csak arra kíváncsiak, hogy aznap esőben vagy verőfényes napsütésben kell vezetniük, esetleg télen még arra, hogy számíthatnak-e csúszós utakra, fagyra vagy ködre. Az időjárási frontokra azonban már nem sokan kíváncsiak, pedig egy-egy frontátvonulás akár meg is sokszorozhatja a balesetek előfordulását.
Pedig az időjárási frontok komoly jelenségek, amelyek tudatunkon kívül is befolyásolhatnak. Persze, lehet olyan, hogy valaki valóban egyáltalán nem érzékeny a légköri változásokra, de ha a többi közlekedőnek csak egy kis százaléka frontérzékeny, már érdemes óvatosabbnak lenni az utakon. Éppen ezért fontos, hogy indulás előtt az időjárás mellett az orvosmeteorológiai előjelzéseket is átnézzük. Tipp: Miért alakul ki dugó az autópályán, ha látszólag nincs semmi oka?
Sokan nem is tudnak róla, mivel jár a frontérzékenység
Sajnos a frontok, azaz a hirtelen légköri változások gyakori jelenségnek számítanak hazánkban. Ezek komolyan vétele azért fontos, mivel a frontérzékenység már önmagában is valamilyen meglévő probléma következménye, jellemzően idegi, illetve szív- és érrendszeri eredetű bajoké.
Az erős és tartós időjárási frontok még az egészséges ember szervezetét is igénybe veszik, és sajnos nem igen létezik hatásos védelem a megelőzésükre. A legjobb, amit tehetünk, az egészséges életmód követése, a rendszeres testmozgás, valamint az immunrendszerünk folyamatos karbantartása.
A következő oldalon mutatjuk, melyek az egyes frontátvonulások élettani hatásai.
Melegfront élettani hatásai lehetnek:
- Ingadozó vércukorszint
- Felgyorsuló anyagcsere
- Ingerlékenység
- Fáradékonyság
- Koncentrációzavar
- Szapora légzés
- Vérnyomás és pulzusszám emelkedés
- Reumás panaszok felerősödése
- Asztmás rohamok
- Keringési zavarok
- Fokozott szívinfarktus hajlam
Hidegfront élettani hatásai lehetnek:
- Tompuló reflexek
- Nehézkes gondolkodás
- Szédülés
- Fejfájás
- Lassuló szívverés
- Csökkenő vérnyomás
- Erősödő reumás panaszok
- Epilepsziás rohamok
- Agyvérzés
Mindkét front esetén igaz, hogy a levegő hirtelen megváltozó oxigéntartalma miatt nehézlégzést tapasztalhatnak az amúgy is légzési-, keringési panaszokkal küszködők, a pánikbetegek szorongása pedig hirtelen és drasztikusan megnőhet.
Ezek után már nem is olyan nehéz válaszolni a címben feltett kérdésre. Az időjárási frontok hol tompává, hol agresszívvé teszik a közlekedőket, hol úgymond „idegbeteggé” vagy épp ellenkezővé, totojázó álomkórossá. Egyik sem túl jó ómen, ha valaki hosszabb útra indul és ő vezet. Főleg nem, ha ezt egy nyári hétvégén teszi, amikor mindenki a közeli nyaralóhelyre igyekszik, és emiatt órákat kell dugóban töltenie.
Forrás: Közlekedésbiztonság
Ez is érdekelhet: