Dacia Lodgy
Nem csak marketingfogás, valóban családi autó a hétüléses Dacia Lodgy

Tegyük a kezünket a szívünkre és őszintén valljuk be, hogy a Dacia kapcsán sokáig nem igazán gondoltunk nagy, családi autókra. A Dacia Lodgy modellje igazán a nagycsaládos autóvásárlási program kapcsán került reflektorfénybe, mint állami támogatással legolcsóbban hazavihető hétszemélyes autó. 21. századi szemmel nézve fapadosnak fapados, a beépített anyagok minőségéről szintén lehet vitatkozni, de egy tény: a Dacia Lodgyba nem csak a szűk család fér el kényelmesen. A-ból B-be pedig eljuthatunk vele.

A felfújt kombi külső két plusz ülést rejteget

A Dacia Lodgy ránézésre egy felfújt kombinak tűnik, ami leginkább a 16 colos keréktárcsáknak és az 1,68 méteres magasságnak köszönhető. Ki gondolná, hogy a hátsó sor plusz kettő, összecsukható ülést rejt, amelyek használata nélkül pedig jókora 827 literes csomagtér áll rendelkezésre. Ez azt jelenti, hogy akár két babakocsi, vagy két hatalmas bőrönd is elfér egymás mellett. Sőt, kisebbfajta költözködés is megoldható vele, ha kivesszük a második üléssort. Ezzel 2617 literes csomagtér jön létre, ami már-már vetekszik egy kisfurgonéval. A karosszéria 4,49 méter hosszú, a nagy, 2,8 méteres tengelytáv pedig sík padlókialakítást tesz lehetővé. Egyszerűen olyan szellős a beltér és a csomagtér is, hogy tényleg meglepődik, aki még soha nem látta belülről.

Dacia Lodgy
Alapjáraton, öt üléssel 827 literes a csomagtér

Nosztalgikusan egyszerű a Dacia Lodgy

Igazából az egyszerűség teszi a Lodgyt szerethetővé és nosztalgikussá. A vezetőtérnél a kardánalagút a sík kialakításnak köszönhetően alig domborodik be az utastérbe. A magasabb kategóriákban – nemcsak  a SUV-oknál, hanem már az egyterűeknél is – nem győzik a kardánalagutat egyfajta multifunkcionális kartámasszá varázsolni, amiben a vezeték nélküli telefontöltőtől kezdve a relés rekeszig minden megtalálható. Nos, a Daciában nem, és ahogy a régi szép időkben, úgy a Lodgyban is mélyre kell nyúlni a kézifék behúzásakor.

Dacia Lodgy
Csak semmi felesleges cicoma vagy extra – egyszerű műanyag és kész

Hogy azért ne legyen olyan unalmas ez a terület, a váltó alatt egy kis kapcsolót, valamint egy szivargyújtót is elhelyeztek. Vezetés közben mindez annyira kiesik a látószögből, hogy garantált, hogy nem fog lenyúlkálni a sofőr. Nem is kell, jobb ha a kezét a kormányon tartja, ami csak jó indulattal nevezhető okosnak, mert igazából szinte semmit nem lehet rajta kapcsolni. Az egész beltér fapados, de valljuk be, a 21. századi új autók eléggé elkényeztettek minket mindenféle high-tech megoldásokkal, műszerfali és utastérbeli extrákkal. Igazából ennek ellenére semmiféle hiányérzetem nem volt a Lodgyban, hamar megszoktam, hogy itt egyszerűen műanyaggal eltakarták, amit el kellett, beépítették, amit be kellett és viszlát. Alapelv: mindenki koncentráljon csak a vezetésre.

Dacia Lodgy
Dacia Lodgy: már-már nosztalgikus vezetni

A gyerekek imádni fogják a kilátást

A mély padlózat ellenére a Lodgyban nemcsak a vezetőülés, hanem az összes ülés pozíciója ideális. A második sorban a legkisebbek is kedvükre nézelődhetnek a gyermekülésből. Kétévesünk imádta, hogy végre olyan kocsiban ül, amiből menet közben tökéletesen kilát. Nem is volt egy hangja se Budafoktól a Budakeszi Vadasparkig. A gyerekülést könnyedén és egyszerűen lehetett rögzíteni az ISOFIX-pontoknak köszönhetően.

Dacia Lodgy
A hátsó ablakokon is zavartalan a kilátás

Többek között a nagy felületű ablakok miatt is viszonylag gyorsan felmelegszik az utastér a napon. A manuális klímával 5-8 perc alatt azért már elviselhető hőfok teremthető a belső térben. Az erősen Renault-s jegyeket magán hordozó műszerfal nagyon gyorsan megszokható, a kormány mögötti egység azonban mintha egy évtizeddel ezelőtti autóból került volna bele. A 21. századot mindössze egy pici folyadékkristályos kijelző képviseli, amelyen leginkább a megtett kilométerek, az üzemanyag szint, valamint a külső hőmérséklet ellenőrizhető.

A fordulatszámmérő és a sebességmérő mechanikus, mondjuk ez önmagában nem negatívum. Viszont a sebesség fokozatváltásra való figyelmeztetés már-már túl retrósra sikerült (bár régen ez nem volt kötelező elem). A felváltást csupán egy felfelé, leváltást pedig lefelé mutató nyíl jelzi a műszerfalon.

Érintőképernyőt azért kapott a Dacia Lodgy

A multimédiás rendszer képernyőjén többek között a rádió, valamint a navigáció kezelhető, de ezen jelenik meg a tolatókamera képe is. Számos opcióval személyre szabható az autó, például beállíthatjuk, milyen erősen és milyen minőségben szóljon a rádió az utastérben. Ha hátul a kicsik elalszanak, de a sofőr azért szeretné hallani, hogy hol torlódik az autópálya Horvátország felé, akkor ezt a funkciót érdemes kihasználni. A navi sajnos elvérzett a tesztünkön: nem találta meg többek között a Budakeszi Vadasparkot se, a magyar nyelvű menü ellenére is körülményes volt a kezelése. Emellett lassú is.

Dacia Lodgy
Íme a navigáció, ami hol működött, hol nem

A hasábforma jó ötlet volt

Könnyű vele parkolni, a hasábforma miatt hamar rá lehet érezni a Lodgy kormányzására. Arra viszont nagyon kell figyelni, hogy a nagy tengelytáv miatt kis ívben történő kanyarodáshoz nagyobb ívet kell venni vele, hogy ne padkázzuk meg. Menet közben a nagy felületű visszapillantó tükrök ideálisan szüntetik meg a holttereket a sofőr számára. A középső visszapillantó tükör viszont csak arra való, hogy a vezető ellenőrizze, minden rendben van-e a fedélzeten.

Egymás mellett elfér két gyerek meg a nagyi is

Fontos pozitívum a Lodgynál, hogy a második üléspad középső ülése is teljes értékű, kellőképpen széles, van fejtámlája meg minden. Tehát akár két kicsit is könnyen beültethetünk gyermekülésben erre a részre, középen pedig kényelmesen elfér még a nagyszülő vagy anya, apa is. Az elülső ülések háttámlájáról lehajtható étkező tálca is nagyon praktikus, nagyobb gyerekeknél kifejezetten jól jön. Ahogy a számos, ötletesen kialakított tárolóhely is: a műszerfal tetején egy lehajtható fedéllel ellátott fiók kapott helyet, a kesztyűtartó felett pedig egy szélesebb párkányt alakítottak ki, amelyen nagyon jól elférnek az okostelefonok, illetve a pénztárcák is.

Dacia Lodgy
A hátsó üléseket is könnyű elővarázsolni

A kisebb motor nehezen cipeli a Lodgyt

Viszonylagos egyszerűség ellenére a Dacia Lodgy vezetése egészen élményszerű, már-már olyan, mintha kisbuszban ülne az ember. A kanyarokban is stabil marad, vízszintes terepen pedig dinamikusan gyorsul a tesztautóban is fellelhető 100 lóerős (75 kW) motorral. A Budakeszi környéki emelkedőkön azonban három személlyel a fedélzeten kissé lomhán viselkedett. Éppen ezért érdemesebb talán a 130 lóerős TCe benzinmotorral választani, igaz, akkor a nagycsaládosok kedvezményével csökkentett 2 227 000 forintos vételár valamelyest megnőhet (az eredeti 4 199 000 Ft).

Dacia Lodgy
Nem létezik olcsóbb hétüléses egyterű ma a piacon

A Techroad felszereltség egészen baráti

Mindent összevetve a Dacia Lodgy erősebb erőforrással nem lehet rossz vétel. Főleg, ha olyan felszereltséggel veszi meg valaki, mint amilyen a tesztautóé volt. A Techroad csomag része ugyanis az izzó vörös metálfényezés, emellett a szürke üléseket vörös csíkokkal és vörös cérnavarrással bolondították meg. Engem ez mondjuk kicsit még inkább a 90’-es évek eleji Daciákra emlékeztetett, de hát éljen a retró! Ugyancsak a felszereltség része a könyöktámasz, a nappali menetfény, a hátsó légbefúvók, a színezett üveg, valamint a tempomat. Opcionálisan pedig olyan kiegészítőkkel varázsolható még sokoldalúbb családi autóvá, mint például a kerékpártartó, a tetősín, a tetőbox, vagy éppen a csomagtértálca.

Kedvező az ára, de van mit fejleszteni

A kedvező ár ellenére azért nem szabad megfeledkezni arról, hogy Lodgy a vezetéstámogató rendszerek tekintetében csak a kötelező fejlesztésekkel, így például a vészfékrásegítővel és a gumiabroncs-nyomás ellenőrző rendszerrel van felszerelve. Emellett azt is figyelembe kell venni, hogy a 2012-es NCAP törésteszten három csillagot ért el, a tavaly, légzsák nélküli, indiai változat pedig nulla csillagot kapott, ami komoly figyelmeztetés lehet a Renault-Dacia duónak. Ettől függetlenül a hazai piacon a hétszemélyes családi autók között várhatóan kedvező vételárával válhat népszerűvé, hiszen a nagycsaládosok kedvezményével a 2,5 millió forint körüli autók között egyedül a Fiat Dobló Panoráma rúghat labdába mellette.  Ár-érték arányban mindenképpen hozza, amit kell.

Ha megtetszett a Dacia Logdy, olvasd el a Nagycsaládos Autóvásárlási kisokosunkat, hogy megtudd, hazaviheted-e kedvezményesen a tesztben szereplő modellt.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •