Múltbéli izgalmas kalandok, misztikus legendák és titokzatos szerelmek nyomába eredhetünk az évszázadok viharaival dacoló magyar várak falai között. Egy jó kiállításon a történelemkönyvek lapjain oly távolinak tűnő csaták és hősök szinte megelevenednek a szemünk előtt. Íme, öt hazai vár, ahol átélhetjük a múltat!
Magyarország a számtalan kastély, vár és kolostor országa, amelyek csak arra várnak, hogy felfedezd őket. Ha érdekel egy kis hazai vár- és kastélyturizmus, legközelebb a gödöllői vagy fertődi helyett látogasd meg a kevésbé ismert magyarországi várak egyikét.
1. Füzéri vár: less be az úrhölgyek hálószobájába!
Vulkáni kúpon magasodó, hófehér falaival messzire látszik Füzér – Magyarország legészakibb települése – vára. A látványosan fejlődő erőd kiállítóterei a Perényiek, Báthoryak és Nádasdyak korába vezetnek.
Korhűen berendezett termeit végigjárva betekinthetünk a vasajtóval védett, kincseket őrző tárházba, a gótikus várkápolnába, a legrégebbi lakórészként ismert Felső Zöld Házba, az úrhölgyek hálószobájába és a pincékbe.
2. Sümegi vár: a börtönkiállítás sötét titkai is feltárulnak itt
Az egyik legnépszerűbb hazai vár egyértelműen a Sümegi, amelyet mindenkinek látnia kell egyszer. (Fotó: Peter Stehlik/Wikipédia)
Darabontok szobája, börtönkiállítás, püspöki hálószoba, sütőház, fűszer- és rózsakertek – a sümegi vár állandó kiállításait felsorolni is nehéz, pedig az ország egyik legszebb, kopár hegytetőre épült középkori erődjében számos egyéb attrakció hívogat.
A vár kapitánya történelmi élményparkkal, hetente kétszer megrendezett lovagi tornákkal, fegyver- és kocsimúzeummal tiszteleg végvári hőseink előtt.
3. Nádasdy-vár: messzefödön híres freskók a falakon
A Nádasdy-vár ötszögletű épülete Sárvár belvárosában hazánk egyik legépebben fennmaradt várkastélya, a Nádasdy Ferenc Múzeum otthona. A díszterem mennyezetét díszítő, II. Nádasdy Ferenc törökellenes csatáit megelevenítő freskók messze földön híresek, éppúgy, mint a huszárkiállítás, a Nádasdy-óra vagy a térképgyűjtemény. A toronyszobába a kilátás kedvéért érdemes felkapaszkodni.
Magyarországi várak, amelyek arra várnak, hogy felfedezd őket.
4. Pipo-várkastély: egy romantikus lovagvár
Zsigmond király egykori hadvezérének, Ozorai Pipónak a várkastélya szabályos négyszög alakjával, vaskos falaival, borostyánnal befuttatott, zárt udvarával egy romantikus lovagvár képét idézi elénk a Tolna megyei Ozora község közepén.
Történeti termei – a hitvesi háló, a főúri konyha, a trónterem, a kápolna – a hajdani lakók életéről, a fegyvergyűjtemény a várkatonák mindennapjairól mesél, az élményt 3D-s filmvetítés koronázza meg. A korhű vendégszobákban akár meg is szállhatunk.
5. Szászvári várkastély: itt lovagi páncélingbe is bújhatsz
Kis vár, nagy élmény – írjunk libatollal, játsszunk a várbabaházban, öltsünk magunkra szerzetesi csuhát vagy lovagi páncélinget a Baranyai megyei Szászvár nagyközség takaros, felújított várkastélyában.
A pécsi püspökök ritkán látott épségben ránk maradt udvarházában interaktív, kreatívan kialakított kiállítótereket járhatunk be, megismerve a tornyos, árkádos épület és a középkori pécsi püspökség történetét.
+1. Brunszvik-kastély: Beethoven szerelmének helyszíne
Látogasd meg a kastélyt, ahol Beethoven szerelmes lett. Ha személyes élménybeszámolót olvasnál az egyik legérdekesebb hazai kastély, a Brunszvik-kastély történetéről, olvasd el ezt a cikkünket. A Budapesttől alig egy órányi autóútra található Martonvásár számos érdekességgel szolgál. Tökéletes kiszakadás a városi zajból és pihentető megérkezés egy szinte mesebeli kastélyba, amelynek története szintén mesébe illő.
Forrás: Magyar Turisztikai Szövetség/Csodás Magyarország/Turizmus.com