Kezdőlap Style&Trend Trend Így neveld a bonszai fádat! Mutatjuk a legjobb fogásokat és trükköket

Így neveld a bonszai fádat! Mutatjuk a legjobb fogásokat és trükköket

(Fotó: Todd Trapani/Unsplash)

A bonszai-készítés több mint ezeréves művészet, mely Japánban mára inkább az idősek elfoglaltsága lett. Sokan ódzkodnak tőle, mert túl kényes és aprólékos a kis fa gondozása, pedig egy kis odafigyeléssel a bonszai tartása sem nagyobb kihívás, mint egy különlegesebb szobanövényé. Egy bonszai fa nevelése valójában rengeteg izgalmat és sikerélményt rejt magában. Szakértő segítségével megmutatjuk, mit kell tudnod a bonszai fák gondozásáról. Ha biztosra akarsz menni: 5 strapabíró szobanövény, amelyek túlélik azt is, ha elmész nyaralni

Mi a bonszai fa?

A bonszai művészet Japánból a 6. században indult világhódító útjára, népszerűsége azóta világszerte töretlen. Szó szerinti fordításban a bonsai tálban nevelt fát jelent, amelynek formáját és méretét mesterségesen szabályozzák és drótokkal formázzák. A bonszai mesterek évtizedeken keresztül tanulják gondozásának és kialakításának módját. A tálba ültetett fás szárú növény megjelenése szerint több fajta bonszai stílust különböztetnek meg. Ezt a besorolást többek között a törzs alakja és száma, a korona alakja, a gyökérzet is befolyásolja. Kültéren és beltéren tartható bonszaiok is léteznek, a beltéri változatok trópusi-szubtrópusi fajokból kialakított fácskák, amelyek igényei a különlegesebb szobanövényekéhez hasonlóak. Esetenként érzékenyek az állandó hőmérsékletre és némelyek kedvelik a magas páratartalmat. A kültéri bonszai nevelésben is sok a lehetőség, ráadásul sokkal egyszerűbb, mint beltéren. A tavasztól őszig tartó időszakban – a szobanövényekhez hasonlóan – a beltéren tartható bonszaiokat +15°C feletti éjszakai hőmérséklet esetén elhelyezhetők a teraszon, a kertben vagy az erkélyen is.

Hogyan válassz bonszait?

Csak úgy, mint a (szoba)növény választásnál általában, a bonszai kiválasztásakor is a legfontosabb szempont a tudatosság. Lakásban csak beltéren tartható fajokat tarts. Hazánkban a legtöbb kertészetben a fikuszokból nevelt bonszaiok elérhetőek, amelyek viszonylag könnyen tarthatók, néhány alapszabály ismerete mellett. Amíg nem tanulod meg az egyszerűbb fajták gondozását, kockázatos drágább, nagyobb, extrább törődést és szakértelmet igénylő példányokat vásárolni.

Hogyan gondozd a bonszai fát?

Kérd ki szakember véleményét, hogy melyik bonszai fák passzolnak legjobban a lakásodba és hozzád, aszerint, hogy mennyit tudsz vele fogalalkozni. A tudatos választás és növénytartás eredménye sok egészséges új hajtás és akár egy új hobbi is lehet (Fotó: ArthurHidden/Freepik)

Válassz a bonszainak világos, akár közvetlen napfénynek kitett helyet. Ilyen esetekben növeld az öntözés gyakoriságát és mennyiségét. A bonszai talaját mindig tartsd nedvesen, de kerüld a túlöntözést. Egész évben speciális bonszai tápoldattal, vagy a bonszaiok számára kifejlesztett szerves, ill. szervetlen tápanyagokkal tápozd a fádat. Tavasszal, nyáron többet, télen pedig kevesebbet adj a tápból, és mindig tartsd be az adagolásra vonatkozó utasításokat. Ez is érdekelhet: Kannabisz és bőrápolás? A tiltott növény új babérokra tör a szépségiparban

A következő oldalon a bonszai fák átültetéséről és formázásáról olvashatsz.

Mikor és mibe ültesd át?

Mielőtt megvásároljuk az első saját bonszaiunkat, – vagy újabb szobanövényünket -, fordítsunk időt az otthonunk adottságainak megismerésére

A bonszai tál nagyságát attól függően válaszd ki, hogy mekkora növényt szeretnél nevelni. A kertészetekben és bonszai stúdiókban beszerezhető kis fákat általában stílusában a növényhez illő kerámia vagy porcelán bonsai tálakba ültetik. Átültetéskor használj mindig speciális bonszai földkeveréket. A kisebb bonszait évente, a nagyobbakat kétévente ajánlott átültetni. A legideálisabb időszak ehhez a tavasz vagy az ősz. Átültetésnél a gyökereket szükség esetén vágd vissza.

Mikor és hogyan kell visszavágni?

Ahhoz, hogy a bonszai fa megtartsa elképzelt formáját, időnként meg kell metszeni. Ehhez célszerű beszerezni egy hosszúnyelű, éles bonszai ollót. A hosszú nyél abban segít, hogy könnyedén beférj a bonszai ágai közé és pontosan azt a részt vághasd le, amit terveztünk. Az éles szerszámmal pedig elkerülhető a szövetek felesleges roncsolódása. Akkor időszerű a metszés, ha a lombkorona formája kezd eltérni attól, amit látni szeretnél. Érdemes megvárni, amíg a növény hosszú hajtásokat növeszt, mert eközben a gyökerei is fejlődnek – tanácsolja Marczika András, a bonszai-nevelés vezető hazai szakértője. Beltéri bonszaioknál a metszések legideálisabb időpontja a tavasz, a növekedési időszak kezdete. A nagyobb formázást érdemes erre az időszakra ütemezni, azonban a kisebb metszéseket bármikor elvégezheted.

A bonszai nevelése, bár nem a legegyszerűbb mégsem ördögtől való. Szakembertől tájékozódj azokról a bonsaiként nevelt növényfajtákról, amelyek számára a legideálisabbak a te lakhatási- és életkörülményeid. A tudatos választás és növénytartás eredménye sok egészséges új hajtás és akár egy új hobbi is lehet.

Az alábbi cikkek is érdekelhetnek: