A Budapesti Közlekedési Központ közleményben segíti az utasokat a biztonságos közösségi közlekedés megfelelő használatában a koronavírus-idején. A BKK az alábbiakban foglalja össze a Főpolgármesteri Hivatal, az Egészségügyi Világszervezet, valamint saját javaslatait. A BKK és a fővárosi közösségi közlekedési szolgáltatók az elmúlt napokban több lépést tett a járvány megelőzése érdekében, ugyanakkor a fővárosban közlekedőket is arra kéri, hogy figyeljenek oda saját és utastársaik egészségére.
Figyeljünk oda egymásra
A Főpolgármesteri Hivatal az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai alapján azt kéri az utazóközönségtől, hogy a járvány megelőzése érdekében minél gyakrabban mossanak kezet, és ezen felül használjanak rendszeresen alkoholos kézfertőtlenítőt is. Emellett nagyon fontos, hogy kerüljék a szem, a száj, és az orr érintését, főleg mosatlan kezekkel. Amennyiben tüsszentenek vagy köhögnek, használjanak eldobható zsebkendőt, ha ez nincs kéznél, akkor a könyökhajlattal takarják el a szájukat. Azok, akiknél náthás vagy influenzás tünetek jelennek meg, lehetőség szerint a járvány ideje alatt ne használják a közösségi közlekedést.
A fenti kérések betartása mellet, a BKK arra kéri a tömegközlekedőket, hogy elsősorban mérlegeljenek, hogy tumultus esetén felszállnak-e az adott járműre. Amennyiben elkerülhetetlen a tömegközlekedés használata, úgy utazás közben – a biztonságot is szem előtt tartva – igyekezzenek a lehető legkevesebbszer megérinteni a különböző felületeket (például kapaszkodók, mozgólépcső elemei, utastársak stb.). Végül, de nem utolsósorban, a kialakult helyzetre való tekintettel, a megszokotthoz képest viselkedjenek fokozottabb türelemmel a járművezetőkkel, a jegyellenőrzésben résztvevő személyekkel, illetve utastársaikkal szemben!
A cikk a következő oldalon folytatódik.
A járvány megelőzése érdekében tett lépések
A Budapesti Közlekedési Központ, a fővárossal együttműködve több olyan lépést is tett az elmúlt napokban, amelyekkel a járvány terjedését próbálják megelőzni, vagy legalább lassítani. Ezek közé tartozik, hogy több ezer fővárosi vonalon, a járművezető védelme érdekében, felfüggesztették a járatokon váltható vonaljegyek értékesítését. Ezeket részben kiváltja a mobiljegy, aminek használata megfontolandó lehet a járvány ideje alatt.
Továbbá a járatokon határozatlan időre felfüggesztésre került az elsőajtós felszállás is. A rendelkezés a járművek jobb szellőzését segíti, és azt, hogy ne az első ajtónál tömörüljenek az utasok felszálláskor. A cég emellett következő időszakban a lehető legtöbb járműben biztosítja az ablakok nyithatóságát. A metróállomásokon pedig a technikai lehetőségekhez mérten a lehető legtöbb mozgólépcsőt üzembe helyezték, hogy az utasok minél hamarabb feljussanak a felszínre.
Mind közül az egyik legfontosabb intézkedés, hogy a BKK jelentősen megnövelte a közösségi közlekedési járművek takarításának és a fertőtlenítésének gyakoriságát. Az utasokkal gyakran érintkező jegyellenőr és ügyfélszolgálatos munkatársakat kézfertőtlenítővel látták el, mind az utasok, mind pedig a saját védelmük érdekében.
Alternatív közösségi közlekedés
Amennyiben úgy érezzünk, hogy a koronavírus miatt tömegközlekedés helyett inkább a közösségi közlekedés más formáit használjuk, szerencsénk van, hiszen Budapesten és több vidéki városban is már elérhető ennek számos módja. A Magyar Kerékpárosklub például a kétkerekű közlekedésre buzdít a járvány idején. Lehetőségünk van számos autómegosztó szolgáltatást is igénybe venni, ezek közül az egyik legújabb a prémium autómegosztó a Share Now.
Forrás: BKK