Kezdőlap Style&Trend Trend Bécs és klímavédelem: mintaváros akar lenni az osztrák főváros

Bécs és klímavédelem: mintaváros akar lenni az osztrák főváros

Többek között emelik az e-töltők számát, több ezek fát ültetnek a városban; fotó: Pixabay/aguettl

Hét területet átfogó, összesen 50 intézkedést tartalmazó csomaggal szeretne a klímavédelem élenjáró települése lenni Bécs. Az egyes lépések a hőszigetek visszaszorításától a zöldterületek növelésén át a hulladékkeletkezés megelőzéséig számos területet átfognak, ezek szavatolnák, hogy Bécs klímavédelmi mintaváros és szén-dioxid-semleges nagyváros legyen.

Megújuló energiaforrások és zero waste

A szén-dioxid-semlegesség egyik központi eleme az áram- és a hőszolgáltatás, valamint a közlekedés és a hulladékkezelés összekapcsolása. A város mintegy 1,2 milliárd eurót fordít a megújuló energiaforrások kiépítésére, emellett pedig olyan „okos” megoldásokat is alkalmaz, mint a szennyvíztisztító telep leadott hőenergiájának felhasználása.

Az áramszolgáltatásban is változtatni akar az osztrák főváros; fotó: Pixabay/Julius_Silver

A „zero waste” mottó a keletkezett hulladék mennyiségének csökkentését célozza. A konyhai hulladékot már most is a simmeringi erőműben hasznosítják és a keletkező gázzal fűtenek. Középtávon a tervek szerint a bioerőmű kapacitását megduplázzák, és így 900 háztartást tudnak majd ellátni vele.

A klímavédelem kardinális kérdése a közlekedés

A tömegközlekedési hálózat további bővítése szintén kiemelt helyen szerepel. Ahhoz, hogy csökkenteni tudják az autóval a városhatárig ingázók számát, Bécs a villamoshálózat városhatáron túli kibővítését tervezi egészen Alsó-Ausztriáig, konkrétan Schwechatig vagy Groß-Enzersdorfig. Sőt, az osztrák főváros színházjeggyel jutalmazza azokat, akik autójuk helyett a gyaloglást, a kerékpárt vagy a tömegközlekedést választják.

Az e-töltő állomások számát is szeretnék megduplázni, a cél, hogy 2000 töltőpont álljon a bécsiek rendelkezésére. Az elektromobilitást hivatott „reklámozni” a tavalyi advent szenzációja, a bécsi e-hintó is, amely lovas fogat helyett leginkább a korabeli elektromos autókra hasonlít.

Lovak helyett elektromos áram hajtja a hintót; fotó: twitter.com/WienEnergie

A csomagból nem hiányozhat az új parkok és zöldterületek kialakítása sem, melyeknek nagy szerepe van a hőszigetek visszaszorításában. A „Fiatal bécsiek erdeje” nevet viselő faültetési akcióval minden évben egyre növelik a Wienerwald területét. A kezdeményezés keretében eddig évente 10 000 fát ültettek el a fiatalok. Bécs a városon belül pedig további 4500 fát szeretne telepíteni a klímavédelem jegyében, a meglévő mintegy félmillió mellé.

Forrás: Turizmus Online