Kezdőlap Autók DMB Kisokos Autómentés kisokos: mit, hogyan, kivel?

Autómentés kisokos: mit, hogyan, kivel?

Megrendeléskor nagyon pontosan határozzuk meg a szállítandó járművet; fotó: rawpixel.com

Pár éve, ha lerobbant a kocsink, felhívtuk a barátunkat, ő madzagra kötötte és elvontatta oda, ahová csak akartuk. Volt, aki országokon keresztül vontatókötélen húzatta haza meghibásodott autóját, de olyanról is hallottam, aki körutazást tett zsinórra kötve. Ez ma már – mindenki szerencséjére – nem működik. A korszerű autókat nem lehet vontatni. Ha nem jár a motor, akkor sem a kormányzás, sem a fék, sem a hajtáslánc nem működik tökéletesen, ezért nemcsak veszélyes, de még nagyobb kárt is tehetünk a járműben, mint ami egyébként is van. Ha megtörtént a baj, szakemberhez kell fordulni, kizárólag az autószállító, tréler, autómentő – ki-ki milyen néven ismeri – a megoldás.

Autómentés: nem biztos, hogy a legolcsóbb a legjobb

Elsőre azt gondolnánk, hogy teljesen mindegy, hogy ki viszi az autót, csak megfizethető legyen. Természetesen fontos a jó ár, de ahogy minden területen, itt se egyértelműen ez alapján válasszunk. Az interneten megadott árak nem minden esetben fedik a valóságot, így megrendeléskor feltétlen pontosítsunk minden költséget. Ne dőljünk be a le-, felpakolás, ki- és beállás, és még ki tudja milyen extráknak, és semmiképpen ne fogadjuk el a „majd  a helyszínen megbeszéljük” alkudozást. Azt, hogy mennyibe kerül az autómentés – az alapján, hogy honnan-hová, mit kell szállítani –, telefonon is meg tudják határozni, ha akarják.

Mindig legyen egy telefonszámunk!

Hiénaveszély!

Előre egyeztessük azt is, hogy mikorra számíthatunk a mentésre. Sokan a munka reményében vállalhatatlan érkezést ígérnek. Ha megállapodtunk egy vállalkozóval, akit nem ismerünk, minden esetben kérjük el a szállítójármű rendszámát. Tipikus átverés, hogy az út mellett várakozó autónál egyszer csak megjelenik egy éppen arra járó hiéna azt állítva, hogy őt hívták. Ha tudjuk a rendszámot, nem leszünk csalás áldozata. Általánosságban elmondható, hogy a benzinkutaknál várakozó autómentősök mindig többszörös áron dolgoznak. Persze van, aki úgy gondolja, hogy a gyorsaság ennyit megér.

Mit kell szállítani?

Megrendeléskor nagyon pontosan határozzuk meg a szállítandó járművet. Ha kell, vegyük elő a forgalmit és nézzük meg a tömegét, ha a fuvaros nem tudja. Ugyanis ettől függ, hogy milyen járművel kell érkeznie, és egyáltalán alkalmas-e a feladatra. Egy trélerrel például 1400 kilogrammig, egy utánfutóval akár 2300 kilogrammig is szállíthatnak. Sérült autó esetében azt is mondjuk meg, milyen jellegű a sérülése. Ha nem forog valamelyik kerék, vagy automata váltós az autó, akkor azt is jelezzük, mert erre külön fel kell készülnie kiskocsival vagy egy dollynak nevezett kerékemelő eszközzel. Sajnos, hallottam már olyat, hogy a nem megfelelő szállítás miatt sérült az automata. A tréleres nem akarta elveszíteni a kuncsaftot, és eszköz hiányában felvontatta az autót. Nem kellett volna.

Így is fel lehet húzni ha van hozzá speciális eszköz

Hova szállítsák a kocsit az autómentés során?

Ha speciális a célhelyszín megközelítése, azt feltétlenül jelezzük. Van, hogy nem fér be a szállítójármű a kapun, vagy nem tud ráfordulni. Ne akkor derüljön ki, amikor megérkezik a szállítmány. Gondoljuk át, mi lesz a következő lépésünk az autóval, hiszen lehet, hogy ésszerűbb azonnal a szervizbe szállítani, mint haza, aztán megint egy másik fuvarral ismét útra kelni.

Fő a biztonság!

Az autószállítás felelősségteljes munka, várjuk el ezt a megbízott vállalkozótól is. Csak olyannal szállíttassunk, akinek van rakománybiztosítása. Sajnos – költségcsökkentés miatt – gyakori, hogy nem rendelkeznek ilyennel, így a keletkezett károkért felelősséget sem vállalnak. Kérdezz rá bátran! A jármű rögzítése is kulcskérdés. Sokszor látni, hogy az alumínium felnire rögzítenek, amin a fém rögzítőfülek vagy a durva heveder sérülést okozhat. Egy szakszerű és biztonságos rögzítés semmilyen kárt nem okoz az autóban.

Egy helytelen rögzítés további károkat okozhat

Gyanús, ha otthon maradt a számlatömb

Céges autók esetében fontos, hogy elszámolható legyen a szállítás. A profi vállalkozónál ez nem probléma, helyben állítja ki a számlát, sőt még kártyával is fizethetünk nála. Az már gyanús lehet, ha a szállító éppen otthon hagyta a számlatömböt és későbbi kiállítást ígér. Tisztázzuk előre, ha áfás számlára van szükségünk. Amennyiben a vállalkozónak nincsenek rendben a papírjai, akkor egy esetleges ellenőrzéskor még az ügyfél autóját is lefoglalhatja a hatóság.

Menjünk vele?

Azt javaslom, ha ismeretlennel szállíttatunk, feltétlen kísérjük el az autót. A jármű papírjainak rendelkezésre kell állni a szállítás alatt. Idegenre ne bízzuk az autónkat okmányokkal, kulccsal együtt! Kulcs nélküli autó szállítását egyébként nem is vállalhatja a tréleres papírok nélkül.

Autómentés: mindig kell egy telefonszám!

Általában akkor kezdünk veszetten szakembert keresni, ha megtörtént a baj. Ez a legrosszabb, amit tehetünk.

Mindig kell egy telefonszám!; fotó: rawpixel.com

Mindenki, aki autóval jár, jól teszi, ha elmenti egy jó tréleres elérhetőségét a telefonjában. A megfelelő autószállító kiválasztásában hagyatkozzunk ismerőseink, barátaink tapasztalatára, vagy ha ők nem tudnak segíteni, érdeklődjünk márkakluboknál, internetes fórumokon. Minden mentősnek van egy mentős ismerőse, akit nyugodt szívvel tud ajánlani, így ha ő éppen nem ér rá, akkor is megbízható helyettest találhatunk.

Ne legyen rá szükség!

Ám nem csak akkor lehet szükség autómentőre, ha nem jár a motor. Hanem akkor is például, ha rossz üzemanyagot tankoltunk a kocsiba, vagy defektet kaptunk, és szakszerű segítségre van szükségünk. Mindkét esetről írtunk már, és sok-sok hasznos tippet adtunk, hogy mit tudsz ilyenkor tenni.