Habár a világban egyre nagyobb mértékeket ölt a ki- és beutazások korlátozása, szerencsére sem a légi-, sem a vízi, sem pedig a közúti közlekedés nem állt le teljesen. A jelenlegi koronavírus-járvány miatt a külföldre utazás a szokásosnál nagyobb kockázattal járhat, így érhető módon mostanában egyre több embert érdekel az olyan utazási tanácsok, amelyek kimondottan a kialakult helyzet sajátosságaival foglalkoznak.
Az alábbi utazási kisokost utazási tanácsadók és infektológus segítségével lett összeállítva. Ebben a legfontosabbakat szedték össze, hogy mire figyeljenek azok, akik külföldre tartanak, vagy onnan szeretnének hazajutni az elkövetkező időszakban. Cikkünk a Turizmus Online és a Medical Online közös cikke alapján készült.
Határok lezárva
A magyar kormány március 11-én beutazási tilalmat rendelt el Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkező polgárok számára, az innen érkező magyar állampolgároknak pedig hatósági (otthoni) karantént rendelnek el, vagyis nem hagyhatják el lakóhelyüket. A napokban pedig teljesen lezárta Magyarország határait a külföldi állampolgárok előtt. „Azok, akik a napokban érkeztek külföldről, hazatérés után 14 napig maradjanak otthon házi karanténban. Amennyiben a lappangási időn belül enyhe tünetek jelentkeznének, értesítse háziorvosát. Ha erős a koronavírussal való fertőzés gyanúja, környezete érdekében viseljen maszkot, és háziorvosán keresztül értesítse a járványügyi hatóságot” – mondta dr. Printz Gyula infektológus, aki a megelőzés fontosságára, így a gyakori és alapos kézmosásra és fertőtlenítésre is felhívta a figyelmet.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Utazási tanácsok koronavírus idején
Vis maior
Az utazások többségét nem is maga a koronavírus, hanem a légi járatok törlése teszi lehetetlenné. A járvány terjedése miatt a légitársaságok jelentős járatszámcsökkentést hajtottak végre nem csak Európában, de világszinten is. Schur Dániel, a légiutasok kártérítési ügyeivel foglalkozó Secretclaims stratégiai igazgatója szerint, jelenleg minden eset vis maiornak minősül, mivel a légitársaságok minden józan ésszel belátható intézkedés ellenére sem tudják a hatásokat elkerülni. Éppen ezért plusz kártérítés sem igényelhető.
A menetrend szerinti és charter légitársaságokra is ugyanez vonatkozik. Eszerint, ha 14 napon belül törlik a járatokat, akkor a légitársaság ugyan visszaadja a jegy teljes árát, vagy ingyen átfoglal, de az unió 261-es irányelve szerint nem kötelezhető kártérítés fizetésére.
A legnehezebb helyzetben azok vannak, akik hazájuktól távol, másik kontinensen ragadnak a korlátozások miatt. Másokhoz hasonlóan nekik is saját maguknak kell valahogyan megszerveznie hazajutásukat, viszont az így felmerülő költségeket később senkin nem követelhetik. A légitársaságtól csak a fel nem használt jegy árát tudják visszakérni.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Csak kevés esetben jár a kártérítés
Lemondásnál figyeljük a kötbérsávot
Szervezett út lemondásakor a kötbérsávot kell figyelembe venni, és annak megfelelően kell dönteni arról, hogy megéri-e lemondani az utazást. Ha tehát valaki augusztusi útra fizetett be, és a szerződéskötés után, az indulás előtti 30 napig például 10 százalék a kötbér, még érdemes kivárni a fejleményeket, nem pedig most azonnal törölni az utat.
Az utazási irodák egyébként sem javasolják a nyári lefoglalt utak ideje korán való lemondását. „Jelenleg sokan abban reménykednek, hogy amint beköszönt a jó idő, a koronavírus is – az influenzához hasonlóan – elcsitul majd. Mindenkinek azt tanácsoljuk, ne aggodalmaskodjunk előre, várjuk ki, hogyan alakul a helyzet” – mondja a szakértő.
Mi a helyzet az utasbiztosítással?
Biztosítótól függően az egyszerű utasbiztosítás visszatéríthető, de a 20 százalék önrészes sztornóbiztosítás, vagy 0 százalékos sztornóbiztosítással kombinált utasbiztosítás például már nem. A szakértő kiemelte, hogy a sztornóbiztosítás a szerződésben meghatározott utazásképtelenségre térít, félelemre nem, így az nem terjed ki a koronavírustól való félelemre hivatkozott útlemondásokra.
A külföldön karanténba kényszerülőknek a későbbi hazautazást, és az ezzel összefüggő költségeket sem az utazást szervező cég, sem pedig a biztosító nem téríti meg. Az utazási tanácsadó azonban figyelmeztet, annak ellenére, hogy az elmúlt hetekben megugrott a panaszok száma, kártérítési ügy ezekből jóval kevesebb lesz. Köszönhető ez annak, hogy a kialakult helyzetre egyértelmű a jogi válasz: vis maior esemény van, és mint olyan, az nem kártérítés-köteles.
Amennyiben a Külügyminisztérium a célországot az I. Kategóriába, azaz utazásra nem javasolt térségek közé sorolja, úgy az utas számára a teljes befizetett pénz visszajár. Az oldalunkon is találsz utazási tanácsokat.
Forrás: Turizmus Online, Medical Online