Nyár végén és ősszel nem hagyható ki a szilva! Édes és lédús, ráadásul nemcsak süteményekbe tehetjük, hanem sós ételekbe is. Legutóbb bemutattunk nektek, hogy melyek a szilva legkedvezőbb élettani hatásait, és hogy miért is tekinthető az egyik legszuperebb szupergyümölcsnek. Most pedig azt áruljuk el, hogyan érdemes felhasználni az ősz slágergyümölcsét a konyhában. Receptválogatásunkban bemutatunk nektek egy könnyen elkészíthető szilvakrémlevest, egy fűszeres szilvachutney-t és egy mennyei szilvás-mákos muffint.
Szilvakrémleves
Hozzávalók:
- 10 db szilva
- 4-5 dl almalé
- 2 cm gyömbér
- 1 fahéjrúd
- 5 dkg dió
- 1 csillagánizs
- 7 szem szegfűszeg
- 2 szem kardamom
- 1,5 dl habtejszín
- 10 dkg quinoa
- 2 ek méz
- 2 ek porcukor
- 1 mk fahéj
Elkészítés:
1. A szilvát kimagozzuk és apró kockákra vágjuk. Egy forró lábasba tesszük, felöntjük almalével és megfőzzük. Vigyázzunk, hogy ne égjen le.
2. Közben egy száraz, forró serpenyőben megpirítjuk a fűszereket: fahéjat, csillagánizst, szegfűszeget és a kardamomot. Amikor elkezdenek illatozni, akkor tesszük bele a levesbe. A megtisztított gyömbérből is teszünk pár szeletet a levesbe. Mézet csorgatunk bele, elkeverjük és 15 percig főzzük.
3. A quinoát egy kis szűrőbe szórjuk, majd bő olajba mártjuk és ropogósra sütjük. Ezután egy üvegtálba tesszük és fahéjas porcukorral elkeverjük.
4. Ha a szilva megpuhult, kivesszük belőle a fűszereket és a levest összeturmixoljuk a dióval és a tejszínnel. Visszaöntjük a lábasba és egyet forralunk még rajta. Egy mélytányérba szedünk a levesből, rászórjuk a fahéjas quinoát és pár csepp tejszínnel díszítjük. Jó étvágyat!
Marton Adrienn receptje.
A következő oldalon további szilvás receptek várnak.
Fűszeres szivachutney, szilvaszósz
A chutney főzésben az a legjobb, hogy amíg puhul a lábasban a gyümölcs, magunk alakíthatjuk a pikánsságát, csípősségét. Érdemes mindig kevesebb fűszerrel kezdeni (főleg ha először készítjük), majd fokozatosan növelni a mennyiséget ízlésünk szerint.
Hozzávalók:
1 közepes méretű üveghez
- 2 teáskanál fehérborecet
- 1 evőkanál olívaolaj
- 2 evőkanál nádcukor
- 1 fej lila hagyma
- 1-2 kicsi csilipaprika
- 1-1 nagy csipet só, őrölt fehér bors,
- 1 nagy csipet őrölt római kömény
- 2 csillagánizs
- 1 fahéjrúd
- 4 cm friss gyömbér
- 2 teáskanál fehérborecet
- 60 dkg szilva magozva mérve (lehet keményebb a gyümölcs, de semmiképpen se legyen túl savanykás)
Elkészítés:
1. A kimagozott szilvákat felnegyedeljük. Egy közepes méretű lábasban felhevítjük az olívaolajat, megolvasztjuk a nádcukrot, majd megpároljuk rajta az aprított lila hagymát. Közben a csilit kimagozzuk, felkarikázzuk, és szintén hozzáadjuk.
2. Rátesszük a szilvát, alaposan összeforgatjuk, majd fűszerezzük sóval, borssal és római köménnyel, hozzáadjuk a csillagánizst és a fahéjrudat, valamint belereszeljük a megtisztított, lereszelt gyömbért.
3. Összeforraljuk, majd alacsony lángon, kevergetve addig főzzük, amíg jam állagú lesz a szilva. Ekkor ízlés szerint továbbfűszerezzük, hozzáadjuk a fehérborecetet, és további kb. 5 perc alatt készre főzzük. Mielőtt üvegbe töltenénk, eltávolítjuk a chutneyból a csillagánizst és a fahéjrudat.
Csigó Zita receptje.
A következő oldalon tovább szilvás receptek várnak.
Őszi mákos-gyümölcsös zabmuffin
Hozzávalók:
12 darabhoz
- 10 dkg zabpehely
- 3 + fél dl tej
- 10 dkg szilva + 2 db a díszítéshez
- 10 dkg körte
- 4 db tojás
- 5 dkg nádcukor
- 1 csapott teáskanál őrölt fahéj
- 2 dkg rizsliszt
- 1 teáskanál sütőpor
- 5 dkg darált mák
- 2 evőkanál kókuszreszelék
Elkészítés:
1. A zabpelyhet feltesszük főni a 3 dl tejben. Felforraljuk, majd közepes lángon, kevergetve addig főzzük, amíg a zabpehely teljesen felszívja a tejet. Ezután lehúzzuk a tűzről, és félretesszük langyosra hűlni.
2. A megmosott szilvákat kimagozzuk, a körtéket meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, és mindkét fajta gyümölcsöt apró kockára vágjuk. A főtt zabpehelyhez keverjük a maradék fél dl tejjel, az elhabart tojásokkal, a nádcukorral és a fahéjjal együtt.
3. A rizslisztet összekeverjük a sütőporral, a mákkal és a kókuszreszelékkel, majd ezt is a tésztához forgatjuk.
4. A masszát muffinkapszlikba kanalazzuk (nem szükséges egy ujjnyi helyet üresen hagyni), és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.
5. A kész muffinokat rácsra téve hagyjuk kihűlni, majd megmosott, felcsíkozott szilvával díszítve tálaljuk.
Csigó Zita receptje.
Forrás: Ízes Élet