A világjárvány tavaszi hulláma idején jelentősen megváltoztak a vásárlási szokásaink. Bebizonyosodott, hogy semmi szükség nincs hónapokra előre betárazni a lisztet vagy a cukrot, hiszen folyamatos volt az élelmiszerboltokban az ellátás. De ezzel együtt is nagyon jelentősen megugrott az online kereskedelem. Sokan aztán a nyári időszakban is ennél a vásárlási formánál maradtak, a második hullám pedig most még tovább erősíti ezt a tendenciát. Egyre többen szembesülnek azzal, hogy bármelyik pillanatban karanténba kényszerülhetünk. Érdemes ezért előre tervezni erre az időszakra, végiggondolni, hogy mit eszünk karantén alatt. Azt is, hogy hogyan tudunk majd például friss élelmiszereket beszerezni. Vezethetünk étkezési naplót is.
Étkezés karantén alatt: egészségeset és finomat
A téli időszakban is érdemes odafigyelni arra, hogy mit eszünk karantén alatt – az egészséges táplálkozás most még fontosabb. Erősítjük vele az immunrendszerünket, de segít megőrizni a testsúlyunkat is, ha a karantén miatt kevesebbet tudunk mozogni. Ez nem jelenti azonban azt, hogy ismeretlen vagy általunk egyébként nem kedvelt alapanyagokból kellene felhalmoznunk. Olyan élelmiszerekből érdemes tartalékot tárolni otthon, amit valóban gyakran fogyasztunk. Ha nem szeretjük a spenótot, vagy sosem készítettünk még káposztát, ne ezekből vásároljunk be most sem, mert könnyen a kukában végezhetik. Lisztet, élesztőt, cukrot is csak annyit vegyünk előre, ami a napi használaton túl a kéthetes kényszerpihenő alatt szükséges lehet a családban.
További tippeket a következő oldalon találsz.
A tartós élelmiszerekkel nem lövünk mellé
Ha felmerül a kérdés, hogy mit eszünk karantén alatt, sokaknak a tartós élelmiszer erre a válasz. Rizs, tészta, különböző hüvelyesek, olaj – ezek az alapvető élelmiszerek sokáig elállnak, ezért mindig jó, ha van belőlük egy-egy csomag tartalék. Itt sem érdemes azonban hatalmas mennyiségeket felhalmozni, de „vésztartaléknak” mindenképp jó, ha tartunk belőlük egy-egy plusz kilónyit.
Mennyi hely van a tárolásra?
Ha nincs nagy fagyasztó-kapacitásunk, nem fogjuk tudni eltárolni hosszú ideig a húst, zöldséget, vagy a megmaradt készételt sem. Érdemes ezért jól átgondolni, hogy mit eszünk karantén alatt, hogyan és mennyit szoktunk fogyasztani a fenti ételekből. A szokásoson túl mindenből legfeljebb plusz egy-egy adagot lefagyaszthatunk későbbre. Figyeljünk az élelmiszer tárolására is – ehhez itt adtunk néhány hasznos tippet.
Érintkezésmentes online rendelés
A tartós élelmiszereken túl azonban kevesen tudnak lemondani ezekben a napokban sem a péksüteményekről, vagy a friss zöldségekről, gyümölcsökről, ami a vitaminpótlás miatt ebben az időszakban fontosabb minden másnál. Ezek beszerzésében lehetnek segítségükre a rokonok, barátok, ha van lehetőség az érintkezésmentes átadásra. De ha ez nem megoldható, akkor Budapesten és több nagyvárosban is van lehetőség online bevásárolni már szinte minden élelmiszert.
Jó hír, hogy a megváltozott körülmények és fogyasztói igények miatt a nagy élelmiszerláncok mellett már jó pár kisebb bolt, pékség és zöldséges kínálata is elérhető – az üzletek listája itt található. Az online vásárlás mellett szól a gyorsaság is, hiszen nem mindegy, mikor érkezik meg az élelmiszer, ha hirtelen kerülünk karanténba.
Gondoljunk háziállatokra is
Vásárláskor érdemes a kisállatainkkal is számolnunk, nekik is vegyük meg a kedvenc tápjukat, kiegészítőiket, vagy akár az almot is. De ebből is elég, ha 10 napra elegendő tartalék mennyiséget tartunk otthon.