Kevés az esélye, hogy légi balesetben haljunk meg
2017-ben 60 év után először nem történt halálos kimenetelű baleset utasszállító repülőgéppel. Ez számít a valaha volt legbiztonságosabb évnek. Az Aviation Safety Network statisztikái szerint a 2018-as év – melyben összesen 15 halálos baleset történt 556 áldozattal – a harmadik legbiztonságosabb év, 2015 pedig a második helyen áll. A jelentésből kiderül, hogy más közlekedési módokhoz képest (például a gépjármű és a kerékpár), illetve más váratlan eseményekkel (például lőfegyver-baleset vagy kutyatámadás) összehasonlítva rendkívül csekély az esélye annak, hogy valaki repülési balesetben veszítse életét.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Biztonságos repülés: a fejlesztéseken sok múlik
A biztonságosabb légi közlekedés elsősorban az új technológiáknak, a hatékonyabb pilótaképzésnek, valamint a fejlettebb gyártási és üzemeltetési és szabályozási folyamatoknak köszönhető. Az aerodinamikai és repülőgépvázat érintő fejlesztések, az elektronikus repülésvezérlő rendszerrel felszerelt repülőgépek, és a hatékonyabb biztonsági ellenőrzések hatására az elmúlt évtizedekben látványosan javultak a baleseti mutatók. A hajtóműgyártók egyúttal szinte teljesen kiküszöbölték a hajtómű-meghibásodás kockázatát. A rádió és repülőelektronikai rendszerek ma már rendkívül pontosak. Emellett a fejlettebb légiforgalmi irányítási technológiák és a jobb ütközéselhárító rendszerek kedvező hatása is érezhető. A pilótáknak napjainkban sokkal több információ áll a rendelkezésére valós időben. A jelenlegi navigációs rendszerek pedig képesek ezredmérföld pontossággal meghatározni a repülőgép helyzetét.
Gyakoribb turbulencia
Bár az utasok minden eddiginél nagyobb biztonságban érezhetik magukat a fedélzeten, fel kell készülniük arra, hogy gyakoribbak lesznek a turbulenciák különösen az Európa és Észak-Amerika közötti járatok esetében. Ennek oka az éghajlatváltozás és a bolygó felmelegedése.
Hiába biztonságos a repülés, sokak félelmén ez sem segít – nekik indította új szolgáltatását egy amerikai reptér, ahol terápiás malac segítségével győzhetik le a stresszt az utazók. Az egyik szingapúri reptéren pedig csúszda, tetőtéri medence és mozi gondoskodik arról, hogy az utasok önfeledten várakozzanak a járatukra.
Forrás: Turizmus.com