Újra hódít a matyó minta! A koronavírus-járvány az élet minden aspektusát fenekestül felborította. Ezzel vélhetően egyetértenek azok a tardi hímzőasszonyok is, akik a járvány miatt a megszokott ruhák, sálak, táskák s egyéb dizájntermékek helyett most matyó mintás maszkok hímzésével töltik mindennapjaikat.
Matyó mintás maszkok: eredetigazolás is jár hozzá
Minden Matyodesign maszk az úgynevezett remény virágjaival lett díszítve. A virágok jelképesen reményt adnak arra, hogy a járványnak hamar vége lesz, és végül egészségesen kerülünk ki belőle, új tapasztalatokkal, érzésekkel, talán kicsit megújult szívvel is.
Minden egyes Matyodesign terméket gondos munkával, kézzel hímeznek a tardi asszonyok. Amikor elkészül, egy eredetigazoló címkével látják el, amin láthatod, ki dolgozott a te ruhádon. A címkén a készítő fotója mellett az aláírása is szerepel. Így van ez a matyó mintás maszkok esetében is.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Matyó minta, mint kulturális örökség
Az alapító és ügyvezető, Váczi Rozi célja, hogy az újragondolt matyó minta részét képezze a mai modern világnak. „Minden egyes kézzel hímzett termékünket a tardi dadám és a helyi asszonyok készítik. Felelősség, de nagy öröm is, hogy ez a tudás nem fog elveszni, és ez rajtam is múlik. Feladatomnak tartom, hogy ami a helyi asszonyok kezében van, tovább öröklődjön, generációról generációra” – olvasható a Matyodesign hivatalos oldalán.
A kézzel készült termékek 27 asszonynak adnak munkát Tardon, ebben a pici északkelet-magyarországi faluban. A Matyodesign missziója, hogy ne csak életben tartsa a hagyományt, de magas színvonalon, az egyediséget szem előtt tartva újra is teremtse azt. A matyó minta 2012 óta már az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára is felkerült.
Az orvosi maszkok a koronavírus-járvány kezdete óta világszinten hiánycikknek számítanak, a járvány elleni védekezés egyik alapfelszerelésének gyártásába már a legnagyobb divatmárkák is beszálltak.
Forrás: MTI