Bár minden évet ezzel kezdjük, az év további részében mintha hanyagolva lennének a lencsés ételek. Pedig a lencse a superfoodok egyik legjobbika, ugyanis megtalálható benne A-vitamin, B1-, B2-, B9-, B11-vitamin, kalcium, foszfor, folsav, magnézium, kálium, cink és vas is. Kalória- és szénhidráttartalma bár elég nagy, viszont a glikémiás indexe alacsony, így a lassan felszívódó szénhidrátok közés sorolható. Emiatt bátran fogyaszthatják cukorbetegek is, valamint a fogyókúrába is jól beilleszthető.
Lencsesaláta gránátalmával
Hozzávalók (4 adaghoz):
- 10 dkg zöld lencse
- 10 dkg tarhonya
- 1 gránátalma magjai
- 5 dkg mazsola, beáztatva
- 5 dkg aszalt vörösáfonya
- 5 dkg mandula, megpirítva, durvára aprítva
- 1 csokor petrezselyem, finomra aprítva
- 1 csokor menta, leveleire tépkedve
Öntet:
- 1 citrom leve
- 1 teáskanál gránátalmaszirup
- só
- bors
- 1 kávéskanál őrölt római kömény
- 4 evőkanál olívaolaj
Elkészítés:
A lencsét lobogó vízben puhára főzzük. Ez zöld lencse esetében kb. 25 perc. Ha hagyományos lencsét használunk, előáztatás nélkül úgy tudjuk megfőzni, ha lobogó vízben, erős lángon 15 percig előfőzzük, majd új vizet teszünk fel, és kb. 45 perc alatt puhára főzzük.
A tarhonyát megpirítjuk, majd – mint a tésztát – forró, sós vízben megfőzzük (kb. 10-15 perc alatt).
A saláta öntethez összekeverjük a citrom levét, a gránátalmaszirupot, sót, borsot, római köményt, majd hozzáadjuk az olívaolajat. Összekeverjük a megfőtt lencsével és tarhonyával, majd hozzáadjuk a mazsolát és a gránátalmamagokat. Ebben a stádiumban kimondottan jót tesz neki, ha áll valamennyit, az ízek jobban összeérnek. Tálalás előtt leghamarabb 1 órával hozzákeverjük a zöld fűszereket, végül megszórjuk a pirított mandulával.
További lencsés ételek a következő oldalon.
Vöröslencse dahl, az indiai egytálétel
A dahl az indiaiak egyik kedvenc sűrű, fűszeres levese, amely kevesebb folyadékkal főzelékként is fogyasztható. Elkészíthetjük bármilyen más hüvelyesből is, mindegyik kiváló ásványi anyag és rost forrás.
Hozzávalók (2 adaghoz):
- 1 ek. olívaolaj
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 cm friss gyömbér
- himalája só
- őrölt bors
- 1 ek. őrölt kurkuma
- ½ ek. curry
- ½ ek. őrölt kömény
- 20 dkg vöröslencse
- 2 dl kókusztejszín vagy sűrű kókusztej
- friss koriander
Elkészítés:
Felhevített olívaolajon megpirítjuk a finomra aprított vörös- és fokhagymát és a lereszelt gyömbért. Hozzáadjuk a sót, borsot és a fűszereket, majd beleöntjük a vöröslencsét. Összepirítjuk, majd felöntjük háromszoros mennyiségű vízzel. Fedő alatt, alacsony lángon 20 percig főzzük. Beleöntjük a kókusztejszínt, 3 perc alatt újraforraljuk. Friss korianderrel tálaljuk.
Gökler Krisztina receptje.
További lencsés ételek a következő oldalon.
Chili sin carne, avagy a húsmentes chilis bab
Hozzávalók (2 adaghoz):
- 1 ek. kókuszolaj
- 1 fej vöröshagyma
- 1 konzerv vörösbab
- 1 konzerv csemegekukorica
- 1 konzerv hámozott kockázott paradicsom
- 6 dkg vöröslencse
- 1 ek. chili con carne fűszerkeverék
- 1 ek. őrölt fahéj
- 1 nagy kocka étcsokoládé
Elkészítés:
Egy főzőedényben kókuszolajat hevítünk, és megdinszteljük rajta a vöröshagymát. Hozzáadjuk a lecsepegtetett vörösbabot és csemegekukoricát, majd tovább pirítjuk.
Beleöntjük a hámozott paradicsomot, a vöröslencsét, a fűszerkeveréket és a fahéjat. Fedő alatt közepes lángon kb. 25 percig főzzük. Időnként megkevergetjük, és beleolvasztjuk az étcsokoládét is.
Amint elkészült az étel, mélytányérban tálaljuk és görög joghurttal, lime szeletekkel, avokádó darabokkal és aprított petrezselyemmel díszítjük. Teljes kiőrlésű tortilla lapokkal fogyasztjuk.
Gökler Krisztina receptje.
Forrás: Ízes Élet