Sajnos nagyon gyakori probléma, hogy a kapubejáró tulajdonosa más járművek miatt nem tudja megközelíteni a saját beállóját és otthonát. Ennek a látszólag egyszerű jogi problémának a megoldása (legalábbis a törvényes megoldása) nem is mindig olyan egyszerű. Az alábbiakban következzen pár jó tanács a békés rendezéshez.
Kapubejáró elbarikádozva?!
Érdemes hangsúlyozni, hogy ha az a terület, ahova parkolnak, magánterület, úgy természetesen – ritka kivételtől eltekintve – más járművek parkolása a parkolást fizikailag megakadályozó tereptárgyakkal megoldható. De mit tehetünk akkor, ha éppen a mi ingatlanunk előtt parkolásra csábító, szélesebb terület van? Mit csináljunk, ha a közelben található olyan üzlet, focipálya, rendezvényterem, ami miatt a vásárlók, szurkolók, vendégek a mi ingatlanunk elé állnak, akadályozva ezzel bennünket a saját ingatlanunk használatában?
Ha sérti a KRESZ szabályait, jelentsük be!
Egyfelől lehetőségünk van a rendőrség és a közterületfelügyelet eljárását kezdeményezni. Vagyis bejelentést tenni, amennyiben a parkolás a KRESZ szabályait sérti. Ilyen előírás pl. a KRESZ várakozás szabályai között elhelyezett rendelkezése, miszerint tilos várakozni ott, ahol a jármű az útmenti ingatlanra való behajtást vagy az onnan történő kihajtást – az ingatlannal rendelkezni jogosult hozzájárulása nélkül – akadályozza. Ott is tilos várakozni, ahol a jármű szabályosan várakozó másik jármű megközelítését vagy elindulását akadályozhatja.
A sportrendezvények szervezőinek csak fokozott biztonságú sportrendezvények esetén van kötelezettsége arra vonatkozóan, hogy a szurkolók parkoltatását, az elhelyezett gépjárművek őrzését megszervezze és biztosítsa. Amennyiben azonban éppen ilyen rendezvény miatt vagyunk akadályoztatva, úgy a szervezővel szemben van módunk igényérvényesítésre.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Kapjon táblát a kapubejáró!
A fenti KRESZ jogszabály megsértése miatt persze minden egyes autóssal szemben intézkedést kezdeményezni nem minden esetben életszerű. Célszerű ezért a kapura is felszerelni egy megállni tilos/várakozni tilos táblát, esetleg egyedi táblát kihelyezni, amin szerepel a KRESZ fenti rendelkezése. Továbbá, hogy a szabálytalan várakozás minden esetben rendőrségi feljelentést von maga után. Már egy kihelyezett tábla, illetve az ehhez párosuló rendőrségi intézkedés „leszoktathatja” a járművezetőket a szabálytalan parkolásról.
Mi van, ha zöldterületről van szó?
Mit tehetünk még? Minden esetben járjunk utána, hogy az ingatlanunk előtti terület pontosan kinek a tulajdonában van, illetve minek minősül. Eltérő szabályok vonatkoznak ugyanis a zöldterületre, és sok esetben kiderül, hogy bár nem füvesített, de hivatalosan zöldterület egy adott rész.
Zöldterületnek tipikusan nem maga a kapubejáró minősülhet, hanem a két kapubejáró közötti rész. A KRESZ szerint járművel megállni főszabály szerint az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad. Vagyis maga a KRESZ is úgy rendelkezik, hogy járművel parkolni az úttesten szabad, nem pedig a mellette lévő, füves vagy földes területen. Amennyiben a vezető zöldfelületen parkol, szabálysértési vagy közigazgatási eljárás indulhat miatt. Sok esetben sajnos a zöldterület valójában nem „zöld”, csak annak van minősítve, ezért fontos, hogy legalább a mögötte elhelyezkedő ingatlan tulajdonosa legyen tisztában azzal, hogy mi a terület minősítése, illetve jár-e következményekkel a parkolás rajta. Így egyfelől mi magunk nem állunk rá, másfelől az idegen járművek visszatérő vagy különösen zavaró parkolása esetén van lehetőség jogi lépéseket tenni pl. egy feljelentéssel.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Ha a szomszéd zavar
Amennyiben a gyalogos bejárónkat állják el parkolással, úgynevezett birtoksértő magatartásról van szó, ami nem a KRESZ szabályait sérti, hanem azt az előírást, mely szerint úgy lehet használni egy ingatlant, hogy a szomszéd a saját ingatlana használatában ne legyen szükségtelenül akadályozva, zavarva. Ilyen esetben a tulajdonos felé kell panasszal élni, ami legtöbb esetben az önkormányzatot takarja. Birtokvédelmi eljárás mindenkivel szemben indítható, aki zavar bennünket a saját ingatlanunk használatában. Amennyiben ez a szomszédunk, úgy a szomszédjogi, amennyiben idegen személy, úgy a birtokvédelmi szabályok alapján van lehetőségünk fellépni.
Parkolni, azaz szabályosan parkolni nem is olyan egyszerű, sok mindenre figyelnünk kell, amikor letesszük az autót. Például arra is, hogy ahol állunk, az magánparkoló, vagy közterület-e, ugyanis nem mindegy, kinek és mennyit fizetünk a várakozásért.
dr. Gombolai Éva
Forrás: D.A.S. Jogszervíz