Kezdőlap Autók DMB Kisokos Fordulás és tolatás az autópályán: így kerüld el a balesetet!

Fordulás és tolatás az autópályán: így kerüld el a balesetet!

Az incidensek megelőzése és kezelése érdekében kampány indul; fotó: Magyar Közút

Az elmúlt időszakban egyre gyakoribbá vált, hogy az autósok megfordulnak a gyorsforgalmi utakon, ha eltévesztenek egy le- vagy felhajtót. De a tolatás az autópályán is rendszeres. Ezzel rendkívül balesetveszélyes helyzeteket teremtenek a gyorsforgalmi utakon. Az incidensek megelőzése és kezelése érdekében a Magyar Közút Nonprofit Zrt. elindította „Tartsd az irányt!” című kampányát. Ebben útmutatást adnak arról, hogyan kerülhető el egy baleset, ha eltévesztünk egy autópálya kijáratot és mit tehetünk, ha forgalommal szemben haladó járművet észlelünk.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

Sok a figyelmeztetés, ennek ellenére gyakoriak a tévesztések

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. számos megelőző intézkedést tett már, hogy megakadályozza az autópályán azokat a baleseteket, amelyeket forgalommal szemben haladó autósok okoznak. Eseményfelismerő kamerákat és érzékelőket telepített, amelyek szembehajtás esetén azonnal riasztást adnak. Továbbá valamennyi fel- és lehajtónál megerősített jelzésrendszerrel segítik a tájékozódást. Ennek ellenére előfordulnak olyan esetek, hogy rossz irányban hajtanak fel a gyorsforgalmi utakra az autósok. Ennek egyik oka számos esetben, hogy egy-egy új építésű útvonal nem szerepel azonnal bizonyos navigációs készülékeken, felületeken. Ezekre a helyzetekre nyújt megoldási javaslatokat a társaság „Tartsd az irányt!” kampánya.

Soha ne forduljunk vagy tolassunk vissza; fotó: Pixabay

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy ha eltévesztünk egy kijáratot egy gyorsforgalmi úton, soha ne forduljunk vagy tolassunk vissza. A hazai gyorsforgalmi utakon sűrűn találhatóak különszintű csomópontok, amelyeken keresztül biztonságosan lehajthatunk és megfordulhatunk. Ha pihenőhelyet vagy leállóöblöt találunk, álljunk meg és tekintsük át a lehetséges útvonalat, figyeljük a közúti jelzéseket, útirányjelző táblákat. Az optimális útvonal megtervezéséhez kérhetünk segítséget az Útinformtól is a www.utinform.hu oldalon vagy a 06-1-336-2400-ás telefonszámon.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

Ha a forgalommal szemben megyünk, akkor sem megoldás a tolatás az autópályán

Ha észrevesszük, hogy a forgalommal szemben haladunk, semmiképpen ne tolassunk vissza a felhajtóra, ne forduljunk meg és ne hajtsunk keresztbe az úton. Kapcsoljuk be a vészvillogót, lehetőség szerint húzódjunk le a leállósáv szélére vagy forgalmi sávon kívülre és álljunk meg. Vegyük fel a láthatósági mellényt, szálljunk ki az autóból és a korlát mögött várakozva hívjuk fel a 112-es segélyhívó számot.

Mindig tartsuk a követési távolságot, veszély esetén még inkább; fotó: Pixabay/fancycrave1

Ha jó irányba haladunk, de hírt kapunk arról, hogy hozzánk közel a forgalommal szemben halad egy jármű, csökkentsük a sebességet, növeljük a követési távolságot a saját és az előttünk haladó autó között, soroljunk be a külső sávba és ne előzzünk. Ha lehet, várakozzunk a legközelebbi benzinkútnál vagy pihenőhelynél, amíg elmúlik a veszély. Ha mi magunk észleljük a forgalommal szemben haladót, használjuk a legközelebbi, út mentén elhelyezett segélykérő telefont. Ha erről telefonálunk, azonnal tudni fogják, hogy pontosan honnan érkezik a hívás és az illetékesek gyorsabban tudnak intézkedni. Ha nincs ilyen telefon a közelben, hívjuk a 112-es segélyhívó számot.

Az autópályán való közlekedésnek a fentieken túl is vannak szabályai. Jobbról előzni tilos – ez például egy olyan előírás, amit mindenki tud, ám a gyakorlat azt mutatja, sokan nincsenek tisztában azzal, mi minősül előzésnek. Ebben a cikkünkben annak jártunk utána, mi van akkor, ha a belső sáv lelassul, mi pedig épp a külsőben vagyunk…

Forrás: Magyar Autóklub