baleset utan kezdo
Rendszám híján nehezebb lesz eljárni, de nem lehetetlen; fotó: Pixabay/mohamed_hassan

Egy közlekedési balesetet követően sajnos előfordulhat, hogy a károkozó azzal a lendülettel tovább is hajt. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ugyan megtérítené a kárt, azonban honnan tudhatom meg, hogy egyáltalán melyik biztosítóhoz forduljak segítségért? Cikkünkben olyan hasznos tanácsokat szedtünk csokorba, amelyek egy ilyen baleset után, ilyen szerencsétlen helyzetben kiutat jelenthetnek a bajból.

Baleset után lépésről lépésre

Ideális esetben a baleset részesei a helyszínen baleseti bejelentőn rögzítik adataikat, így a károsult nyomban bejelentheti a történteket a károkozó kötelező biztosítója felé. Ha azonban a baleset okozója sietve elhagyja a helyszínt, a következőképpen járhatunk el.

baleset utan rendszam
Jó, ha van annyi lélekjelenlétünk, hogy felírjuk a másik rendszámát; fotó: Pinterest
  • Először is, ha van elegendő lélekjelenlétünk megjegyezni, felírni a rendszámot, úgy érdemes a helyszínre rendőrt hívnunk, és jegyzőkönyveztetnünk a történteket.
  • Majd a jegyzőkönyvet, valamint a helyszínen készült képeket mellékelve, email üzenetben is megkereshetjük a MABISZ-t (Magyar Biztosítók Szövetsége), kérve, a károkozó felelősségbiztosítójának adatait közölje.
  • A jegyzőkönyvre, valamint a fotókra a kárunk későbbi bizonyításán túl azért is van szükség, hiszen a MABISZ felé is igazolnunk kell, milyen okból kérünk ki adatokat egy másik jármű felelősségbiztosítására vonatkozóan.

Rendszám híján

Amennyiben nem volt alkalmunk, lehetőségünk feljegyezni a rendszámot, gyorsan nézzünk körbe, hátha voltak szemtanúi az esetnek, akik emlékeznek rá. Szintén megoldást jelenthet, ha az autónkban fedélzeti kamerát üzemeltettünk, így a felvételt visszanézve eljuthatunk a károkozóig. Ha nem voltak szemtanúk, akik segíteni tudnak a nyomra vezetésben, illetve fedélzeti kamera sem készített felvételt a baleset előtti pillanatokról, szintén érdemes nyomban rendőri segítséget kérni.

baleset utan rendor
112 vagy 104 – erre a számra szükségünk lesz; fotó: Pexels/Pixabay

Ha a helyszínen térfigyelő kamerák működtek, azok felvételeit a hatóság jogosult kikérni. Még egy jó tanács: a helyszínen készített jó minőségű fényképfelvételek nélkül károsultként se hajtsunk tovább, ugyanis a kár bizonyítása a biztosító előtt mindenképpen a mi felelősségünk.

A legjobb persze az, ha egyáltalán nem ér minket baleset, és erről mi magunk is tehetünk. Előre készítsük fel az autónkat a hűvösebb időszakra, ne maradjon ki a gumicsere és érdemes a láthatóságra is nagy hangsúlyt fektetni. Néhány egyszerű, a KRESZ-ből is jól ismert szabály betartásával jelentősen mérsékelhetjük a veszélyes helyzetek kialakulásának kockázatát.

Szerző: dr. Sári Judit

forrás: D.A.S. Jogvédelmi Biztosító

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •