Kezdőlap Autók Nők az autóvilágban Autóipari ragasztókkal kísérletezik az Audi Hungaria női mérnöke

Autóipari ragasztókkal kísérletezik az Audi Hungaria női mérnöke

Kiss Melitta Patrícia másfél éve az Audi Hungaria női mérnöke

Az autóiparban egyre több a sikeres női mérnök, ami jól bizonyítja, hogy nagyon is van keresnivalónk ezen a területen. Kiss Melitta Patrícia a győri Audi Hungaria gyártástervező mérnöke mesélt nekünk arról, milyen is nőként a járműgyártásban dolgozni. Tudtad, hogy az autógyártás során még a ragasztókat is nagyon alapos kísérletezés során fejlesztik ki? És azt, hogy egyre több környezetkímélő megoldáson dolgoznak, nap mint nap? A részletekért olvasd el interjúnkat!

Tudatosan készültél az autóiparba?

Nem. Okleveles vegyész a végzettségem, az Audi előtt a Veszprémi Egyetemen dolgoztam kutatóként, valamint oktattam is. Másfél éve jött a lehetőség, hogy a jelenlegi területemen új munkatársat keresnek, aki közelebb áll a kémiához, és jelentkeztem.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

Mi a titok? Hogyan lehet nőként felkészülni egy autóipari karrierre?

Mivel teljesen mással foglalkoztam előtte, nagyon nagy váltás volt az életemben az Audi. Nem tudtam pontosan, mi vár majd rám. Aki más közegből jön, annak itt minden új. Nyitottnak kell lenni, és akkor nem lehet baj.

Az Audi vonzó munkahely a fiatalok és a nők számára is: itt épp egy másik hölgy dolgozik a gyártósoron

Mit tartasz a legnagyobb kihívásnak nőként az autóiparban és mire vagy a legbüszkébb?

Egész nap férfiak között lenni, ebédkor is a srácok történeteit hallgatni. Bevallom néha hiányzik a női társaság, de úgy gondolom, hamar beilleszkedtem, és erre büszke vagyok.

Hogyan jött a Audi Hungarián belül pont a karosszéria területe?

A pontos területem a gyártástervezés a járműgyárban. A pozícióm gyártástervező mérnök. Jelenlegi kollégám – akit az egyetemről rég ismerek – említette, hogy új munkatársat keresnek a területre, és ekkor adtam be a jelentkezésem. Új vegyi anyagok engedélyeztetésével, a velük végzendő kísérletek koordinálásával foglalkozom nemcsak a karosszériaüzemben, hanem a lakkozóban és a szereldében is.

Hogy kell elképzelni egy karosszéria mérnök munkanapját?

Változatosak a munkanapjaim. Van, hogy egész nap a számítógép előtt ülök, és a vegyi anyagok engedélyeztetésén dolgozom, vagy éppen egy kísérletet szervezek. De olyan nap is van, amikor reggel a gyártósor mellett kezdek, mert indul a kísérlet, és figyelemmel kísérem, hogy minden rendben van-e.

Melitta hamar megtalálta a helyét az új munkakörében

A munkafolyamat melyik része a kedvenced?

A ragasztókkal való kísérletek a kedvenceim, a vegyi anyagok között nagyon fontos szerepük van, közülük több a biztonságunkat szolgálja egy járműben. A legjobb rész, amikor egy ragasztóátállás sikeresen, problémamentesen zárul le sok kolléga közös munkája eredményeként. Ez nagyon jó érzés, és elégedettséggel tölt el.

A cikk a következő oldalon folytatódik. 

Melyek azok a trendek, amelyek különösen inspirálnak?

Legjobban azok a fejlesztési irányok, amelyek által a környezetre még kevésbé ártalmas anyagokat vezetjük be. Itt törekszünk arra, hogy a lehető legkevésbé terheljük a környezetünket. Személy szerint is nagyon fontosnak tartom a környezetvédelmet, így könnyen tudok azonosulni ezekkel a feladatokkal.

Tapasztalataid alapján ma mennyire vannak jelen a nők az autóiparban, azon belül a mérnöki területeken?

Az Audinál sok nő dolgozik, mérnöki területen azért kevesebb, a szűkebb területemen egyedül vagyok nő. Ebben jó lenne fejlődni.

Pillanatkép a győri Audi gyárból

Mennyire nehéz érvényesülni egy női karosszéria mérnöknek?

Nem érzek semmiféle megkülönböztetést nőként. Ugyanannyit kell dolgoznom, mint a férfi kollégáimnak, és ugyanannyi elismerést is kapok, ha jól végzem a munkámat, mint ők.

Mi az, amit a legjobban szeretsz a munkádban?

A rugalmasságot, és hogy mindig van új kihívás, folyamatosan új dolgokat tanulhatok.

A nap nagy részében csak férfiakkal dolgozol együtt a győri Audi gyárban. Ez biztosan eredményez néhány vicces szituációt…

Ami számomra nagyon vicces volt az az, amikor új szemhéjpúdert vettem. A srácok egymástól függetlenül kérdezték meg többen is, hogy más színű a sminkem? Ilyet nem csak a nők csinálnak?!

Melitta számára nagy kihívás egész nap férfiak között lenni a gyárban

Ha nem az autóipart választottad volna, milyen területen tudnád még elképzelni magad?

Valószínűleg kutatópályán dolgoznék, és kémiát oktatnék, ahogy régebben.

Mivel töltöd szívesen a szabadidődet?

Sokat kertészkedem, túrázom, és van egy 11 éves közép-ázsiai juhász kiskutyám, akit nagyon szeretek.

Ha kíváncsi vagy rá, mit csinál egy női ergonómus, ajánljuk figyelmedbe korábbi interjúnkat Kis-Hontvári Dorinával, akik szintén a győri gyárban dolgozik, és az a feladata, hogy olyan munkahelyi környezetet biztosítson a munkatársaknak, amiben hosszú távon is jól érzik magukat.