Kezdőlap Style&Trend Trend Sztárok és szakértők élőben az online bántalmazásról

Sztárok és szakértők élőben az online bántalmazásról

A nyár folyamán fokozottabb a fiatalok online jelenléte és így a bántalmazás lehetősége is

A cyberbullying, vagyis az online bántalmazás az egyik legkomolyabb veszély, ami a gyerekeket a fejlett világban, így Magyarországon is fenyegeti. A netes abúzus tragédiához, valamint súlyos traumákhoz vezethet, amelyek megkeserítik a gyermek, a család és közössége egész későbbi életét. A helyzetet nehezíti, hogy a gyermekvédelmi rendszer nem, vagy gyakran nem időben ismeri fel az online bántalmazást, és így nem, vagy csak késéssel tud beavatkozni. A bűncselekmény nehezen bizonyítható, az elkövetők gyakran felelősségre vonás nélkül élik tovább az életüket, áldozat egyáltalán nem tud, vagy mer segítséget kérni.

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány és az UNICEF Magyarország a Generali támogatásával kampányt indított, hogy felhívja a figyelmet az internetes zaklatás jelenségére és arra, hogy elérhető segítség a Kék Vonal által biztosított 116111-es ingyenes telefonszámon. A #nemvagyegyedül kampányból a felnőttek is megtudhatják, hogy miért nagyon veszélyes a cyberbullying. Többek között ezek miatt:

1. Nem lehet elválasztani egymástól az online és a valós világot

Ami a digitális térben történik, legalább annyira fáj és traumatizál, mint ami a fizikai környezetben. Gyakran az online bántalmazás a valódi bántalmazás kísérője: akit például csúfolnak az iskolában, azt gyakran a közösségi médiában is szekálják.

A cikk a következő oldalon folytatódik. 

2. Az online bántalmazás előli meneküléshez segítség szükséges

A neten a gyerekek óvintézkedések nélkül folyamatosan veszélynek vannak kitéve, teljesen mindegy, hol vannak éppen, a bántalmazó eléri őket.

A karantén és az iskolabezárások miatt a fiatalok életének egy jelentős része áttolódott az online térbe, amit tovább fokozza a veszélyt

3. Az online bántalmazás gyakran nagy közönség előtt történik

A bántalmazott gyerekek úgy érezhetik, hogy a teljes környezetük előtt járatták le, szégyenítették meg őket, mindenki látja a róluk szóló posztot, képet, kommentet, aki fontos a számukra. Azt tapasztalják, hogy bár mindenki tud az őket érő bántalmazásról, senki sem tesz semmit.

4. Bárki lehet áldozat

A bántalmazásnak nincs társadalmi hovatartozása. Az UNICEF felmérése szerint a magyar 10-18 éves gyerekek 88%-a rendelkezik profillal a közösségi médiában, a 20%-uk már volt netes bántalmazás áldozata, 10%-uk pedig maga is bántalmazott másokat. A cyberbullying nem válogat, a jó körülmények között élő gyerekeket ugyanúgy sújtja, mint nehezebb sorsú társaikat.

5. Az érintett fiatalok nem tudják kivel megosztani a gondjaikat

A fenti kijelentés a #nemvagyegyedül két évvel ezelőtti első kampányából is egyértelműen kiderült. Egyrészt gyakran a saját környezetükben bántalmazzák őket, másrészt a felnőttek sokszor jelentéktelennek érzik a problémát, nem ismerik azokat felületeket, ahol az áldozatokat bántják, így tanácsot sem tudnak nekik adni.

Sztárok és szakértők beszélgetnek

Mi az a cyberbullying? Mit tehetek ellene? Mikortól válik a szekálás bántalmazássá? – többek között ezekre a kérdésekre is keresi a választ az UNICEF Magyarország és a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány talkshow-ja. Az online beszélgetésen a téma szakértői mellett több olyan híresség vesz részt, akik maguk is szerepet vállaltak a netes bántalmazás elleni #nemvagyegyedül kampányban. Dallos Bogi, Istenes Bence, Fenyvesi Zoltán, Puskás Peti, Saiid és Stohl Luca mind a saját tapasztalataikat osztják meg a közönséggel. A #nemvagyegyedül talkshow-t július 7-én 18 órakor élőben követhetik az érdeklődők az UNICEF Magyarország Facebook oldalán.