(Fotó: WBTV Charlotte)

Mikor leesik az első hó, az embert és gépet egyaránt próbára tesz. Ilyenkor nem szabad rutinból vezetni, gyorsítani, fékezni, kanyarodni. A havas, latyakos útfelületek sokkal jobban csúsznak, akár a vizes aszfaltál is, így óvatosabban kell bánni úgy a fék-, mint a gázpedállal, vagy akár a kormányzással. Annak ellenére, hogy hazánkban egyre ritkább a kitartó, nagymennyiségű havazás, érdemes feleleveníteni a hóban vezetés alapszabályait, ebben segítünk.

Téli autóvezetés mottója: Lassan járj, tovább érsz!

Nagyon fontos, hogy csak a hótól és jégtől letakarított autóval vágj neki az útnak. Elinduláskor tapasztald ki, hogy mennyire tapadnak a gumik: óvatos gázadással indulj, és ha nincs a közeledben másik közlekedő, akit megzavarhatsz, akkor azt is próbáld ki, hogy a fékre hogyan reagál az autó, milyen intenzív fékezésre kezd el csúszni.

vezetés télen havazás
A téli autóvezetés nagyobb odafigyelést igényel, ilyenkor nem hagyatkozhatunk a bevett vezetési szokásokra. (fotó: Freepik/wirestock)

Menet közben tarts a megszokottnál nagyobb követési távolságot, hiszen csúszós útfelületen nagyobbak a fékutak. Lassításkor használd a motorféket, kéziváltós autónál kapcsolj vissza, automatánál tedd a váltót téli állásba – ha van ilyen. Induláskor is segíthet a váltó, csúszós felületen érdemes kettes fokozatból indulni, óvatos kuplungkezeléssel, így nehezebben kapar el a hajtott kerék.

Ha érdekel, hogyan változnak télen a megszokott autóvezetési technikák, illetve, hogy a hóban vezetés milyen váratlan rizikófaktorokat rejthet, olvasd el a teljes cikket a Kreszváltozás.hu-n.

További hasznos tippekért olvasd el az alábbi, a témában megjelent korábbi cikkeinket is:

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •