kiberhónap digitális biztonság
(Fotó: Freepik)

Az ENISA (Európai Uniós Kiberbiztonsági Ügynökség) nemzetközi, valamint a Nemzeti Kiberbiztonsági Intézet hazai koordinálásával megkezdődött az októberi Kiberhónap, amelynek célja a digitális eszközökön a biztonsági tudatosság növelése és az internetes fenyegetések széles körben való megismertetése. A felhasználók jelentős köre ugyanis még mindig azt gondolja, hogy nem érheti veszély az interneten, hiszen – szerinte – nem kattint gyanús linkekre és amúgy is vírusírtót használ.

Az online bűnözés azonban egyre kifinomultabb, amely ellen a hatékony végpontvédelem mellett a felhasználókra is nagy felelősség hárul. A Panda Security ezért összegyűjtött néhány alapvető óvintézkedést, amivel a cégek mellett az egyéni felhasználók is sokat tehetnek adataik biztonságáért. A Kiberhónap mottója: #ThinkB4Uclick!, azaz gondold át, mielőtt klikkelsz!

1. Minél bonyolultabb, annál jobb

adatvédelmi tippek gyenge jelszó
A legfontosabb adatvédelmi tippek egyike: használjunk erős, akár véletlenszerűen generált jelszót. (Fotó: Freepik)

A SplashData több millió kiszivárgott adatot átfésülve minden évben közzéteszi a leggyakrabban használt jelszavak listáját. Az eredmény megdöbbentő: a legnépszerűbb évek óta az 123456 kombináció, de a top 10-ben további ehhez hasonló, gyakorlatilag másodpercek alatt feltörhető jelszavak sorakoznak. A hackerek dolgát könnyíti ugyancsak, hogy sokan mindenhova ugyanazt a jelszót használják. Mindig olyan biztonsági kulcsot válasszunk ezért, ami megjegyezhető, de kellően bonyolult. Ne tároljuk ezeket könnyen hozzáférhető dokumentumokban, cetliken, füzetekben. Ne küldjük el jelszavunkat elektronikus úton sem rokonoknak, sem barátoknak. Amennyiben lehetséges, 2-3 havonta cseréljük le a biztonsági kulcsokat. Ellenben, ha nem akarunk ennyi adatot fejben tartani, használjunk megbízható jelszógeneráló alkalmazásokat. Ezek segítségével létrehozhatunk és tárolhatunk is jelszavakat, mindemellett egy mesterkulcshoz hasonlóan működő szóval azonnal elő is hívhatjuk őket.

2. A csalók már a levelesládánkban vannak

október kiberhónap
Soha ne nyissunk meg, töltsünk le ismeretlen csatolmányt, alkalmazást! (Fotó: Freepik)

Adathalász e-mailnek hívjuk, amikor csalók általában egy ismert szolgáltató nevét felhasználva, sürgősséget, határidőt jelezve, küldenek valódinak tűnő, félrevezető e-mailt. Ebben arra kérik az ügyfelet, hogy egy linken keresztül adja meg jelszavát, felhasználónevét és egyéb személyes információkat, akár bankkártya adatokat is. Ugyanide tartoznak a hivatalosnak tűnő, megbízható dokumentumba kódolt vírust rejtő e-mailek, vagy a közelmúltban itthon is nagy visszhangot kapott, lakáseladással kapcsolatos, összehangolt csalások. Ha gyanús a levél, mindig ellenőrizzük a feladó címét, akár úgy, hogy telefonon felkeressük, vagy megnézzük a vállalat honlapját, hogy valós-e az e-mail cím. Soha ne nyissunk meg, töltsünk le ismeretlen csatolmányt, alkalmazást!

További adatvédelmi tippek a Kiberhónap alkalmából a következő oldalon.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2