A lovaggá ütés története
A klasszikus Mini idejekorán beindult londoni sikertörténetében hatalmas szerepet játszott a Királyi Család egyik tagja, Lord Snowdon – a Minit megálmodó Alec Issigonis barátja és Margit grófné férje –, aki az elsők között vásárolta meg a klasszikus Minit. Lord Snowdonnak köszönhetően az 1960-as évek elején a kisautónak megnyílt az út a Királyi Család hétvégi rezidenciájára, ez pedig felért egy lovaggá ütéssel. (A legmagasabb királyi kitüntetéssel kilenc évvel később elismerték a tervezőt.)
A cikk a következő oldalon folytatódik.
A Mini celebek számára telitalálat volt
Az elkövetkező években a Mini nem csupán Londonban, de a divatvilágban és a zenei szcénában is bebiztosította helyét. Nemzetközi hírnevét nem utolsósorban a The Beatles tagjaitól kapott rajongásnak köszönheti. John Lennon 1964-ben úgy rendelt magának egy klasszikus Minit, hogy még vezetői engedélye sem volt. A legendás dobos, Ringo Starr történelmi fényképeken pózolt az 1964-es Monte Carlo Ralin indult egyik Mini Cooper S modellel. Paul McCartney garázsába pedig 1967-ben egy privát Mini is beparkolt. George Harrison gitáros egy Mini de Ville büszke tulajdonosa volt.
Tengerentúli sikerek
A márka globális népszerűségére tengerentúli popegyüttesek és rockbandák is felfigyeltek. 1966-ban a nemzetközi turnéra induló Beach Boys Nagy-Britanniában egy Mini Moke előtt pózolt, a fénykép bejárta a világot. Az egyesült államokbeli The Monkees is ekkortájt érkezett fel pályafutása csúcsára. Az énekes-gitáros Michael Nesmith-ről és barátnőjéről, Phyllis-ről egy klasszikus Miniben is készült közös fénykép, amint az elhúzható tetőn keresztül pózolnak a kamerának.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
David Bowie-t is lenyűgözte a Mini
A Londonban született zenészt, David Bowie-t nem csupán a klasszikus Mini vezethetősége, de parkolási képessége is lenyűgözte. A legenda meggyőződéssel vallotta, hogy a nagyvárosi közlekedésre nincs a Mininél alkalmasabb eszköz. 1999-ben, a kisautó negyvenedik születésnapja alkalmából Bowie egy egyedi klasszikus Minit álmodott valóra, amely tökéletesen tükrözte környezetét – mint egy ezüstből készült, ragyogó brit teáskanna.
Hol díszletként, hol főszerepben
A klasszikus Mini celebek garázsai mellett immár hat évtizede visszatérő vendég a televíziók képernyőjén és a filmvásznon is. A négykerekű egyéniség szerepelt a „Kaleidoscope” című krimiben, amelyben Warren Beatty játszotta a főszerepet. A Brigitte Bardot nevével fémjelzett „A Coeur Joie” című alkotásban divatmodellek élvezik a Mini Cooper kvalitásait. A francia színésznő magánéletében is szoros kapcsolatot ápol a brit kisautóval, amelyet egy 1980-ban készült fényképsorozat is kiválóan igazol: ezeken Bardot kutyái társaságában látható egy Mini Moke modellben.
Olasz meló, a leglátványosabb szerep
A klasszikus Mini leglátványosabb szerepét minden bizonnyal az 1969-ben bemutatott „Olasz meló” („The Italian Job”) tartogatta, amelyben a Michael Caine alakította Charlie Croker és bandája a fürge kisautók volánjánál hajszol több mázsányi aranyat Torinóban. A film négykerekű főszerepét három Mini Cooper játssza – egy piros, egy fehér és egy kék –, amelyek csomagterét a szereplők dugig tömik arannyal. Harmincnégy esztendővel később az „Olasz melóban” Charlize Theron, Jason Statham és Mark Wahlberg vezette a MINI Cooper S modelleket.
Egyenes út a divatvilágba
Az 1960-as évek Londonjában nem csupán a zenei szcénában, de a divat világában is új irányzatok kaptak szárnyra – a klasszikus Mini pedig mindig a középpontban volt. Lesley Hornby színésznő – közismertebb nevén Twiggy – egy klasszikus Mini volánjánál szerezte meg vezetői engedélyét 1968-ban. Mary Quant, a miniszoknya feltalálója munkáihoz nagymértékben merített ihletet a klasszikus Miniből.
A hatvanadik évforduló alkalmából óriási ünnepségsorozat vette kezdetét a MINI-nél. Legurult az oxfordi gyártósorról a tízmilliomodik MINI, Bristolban pedig megrendezték legnagyobb éves rendezvényüket, amelyen részt vett a klasszikus Mini első, 1959-ben legyártott példánya is. A fesztiválra tartó színpompás Mini konvoj Budapesten is áthaladt.