Kezdőlap Koronavírus Ezért nem kell a fertőzéstől tartanunk a hotelekben

Ezért nem kell a fertőzéstől tartanunk a hotelekben

(Fotó: Fox News)

A Magyar Turisztikai Ügynökség a Nemzeti Népegészségügyi Központ bevonásával kiadott egy nagyon precíz és részletes eljárási rendet annak érdekében, hogy megelőzhető legyen a járvány kialakulása a szállóhelyeken. A 24 oldalas Covid-kézikönyv minden területet érint és tartalmazza a jogi szabályozást is, tehát ha ezt betartják, akkor a vendégek biztonságban pihenhetnek.

Jelszó: a rendszeres fertőtlenítés

(Fotó: alexeyzhilkin/freepik)

Az új szabályokkal már a foglaláskor találkozhatunk, hiszen a legtöbb szállásadó a visszaigazolásban jelzi, milyen előírásokat szükséges majd betartanunk az ottlétünk alatt. Ezek olykor macerásnak tűnhetnek, de épp úgy a saját érdekünk, mint a velünk egy helyen tartózkodóké. Éppen ezért tegyünk meg minden tőlünk telhetőt, hogy ezeket betartsuk.

Azt már szinte a legtöbb vendéglátó- és szálláshelyről elmondható, hogy rengeteg ponton helyeznek ki kézfertőtlenítő-állomásokat. Éppen ezért tegyük meg mi is, hogy ezeket a lehető legtöbbször használjuk. A bejelentkezést igyekeznek mindenhol elektronikus úton intézni, ahol ez nem lehetséges, ott minden használat után megtisztítják a tollakat.

Minden eddiginél alaposabb a hotelszobák tisztítása, fertőtlenítése. (Fotó: pressfoto/Freepik)

A szobákban a járvány előtt csak a gyakran használt dolgokat kellett fertőtleníteni – távirányítók, kapcsolók, kilincsek, szekrények, szaniterek -, most azonban minden egyes felületet. Ajánlott a hosszú szellőztetés, de  az is, hogy lehetőség szerint csak 12 óra elteltével adják ki újra a felszabadult szobát.

Nem elvárás, de a Covid-kézikönyv ajánlja a szobák olyan kiosztását, hogy lehetőség szerint egymás melletti, illetve egymással szembeni szobákat ne adjanak ki. Ezzel megelőzhető, hogy az általában amúgy is szűk folyosókon összetorlódjanak a vendégek.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

Közösségi terek

Az természetes, hogy a maszkhasználat minden alkalmazott számára kötelező, a vendégek felé pedig akkor elvárás, ha közösségi tereket (pl. lobbi, edzőterem, spa) használnak.

Az étkeztetést a legtöbb helyen csúsztatva oldják meg, vagyis a vendégeknek jelezniük kell, mely idősávban kívánnak reggelizni, ebédelni, vacsorázni. És elvileg csak ebben az intervallumban fogadja őket az étterem.

A felvonó használata például csak abban az esetben javasolt, ha biztosított annak rendszeres fertőtlenítése. (Fotó: Freepik)

Azt is meg kell fontolnunk, mikor szeretnénk szaunázni, gőzbe menni, úszni, mert a wellness-részlegekben létszámstop, esetenként zárlat van. Ez persze nem meglepő, hiszen a vírus imádja a párás levegőt, és remekül tudna átvándorolni egyik emberből a másikba.

Akármennyire hasznos a Covid-kézikönyv, tartalmaz néhány érdekes, szinte kivitelezhetetlen javaslatot is. A felvonó használata például csak abban az esetben javasolt, ha biztosított annak rendszeres fertőtlenítése és a vendégek közötti 1,5 méteres távolság betartása (kivéve az egy háztartásban élők), ami valljuk be, a legtöbb lift esetében megoldhatatlan.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

Dupla munka – feleannyi ember

A szállodák nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a megnövekedett feladathoz nagy számú személyzet szükséges. Csak a közösségi terek folyamatos tisztán tartására kell egy külön ember, és a fent említett feladatok ellátása is minden egyes alkalmazottra szinte dupla annyi munkát ró.

Jelenleg a menedzsment is teljesít olyan posztokon, ahol a járvány előtt, nagy gyakorlattal bíró dolgozók álltak helyt. (Fotó: Freepik)

Viszont a szálláshelyek éppen a határzár és a vírustól való félelem okán sosem volt kihasználatlansággal működnek, ezért sok munkatársat el kellett bocsájtaniuk. A szakemberek elmondták, sokszor a menedzsment teljesít olyan posztokon, ahol a járvány előtt, nagy gyakorlattal bíró dolgozók álltak helyt.

Az MTÜ hangsúlyozza, a Covid-kézikönyv nem kötelező jellegű szabályokat sorol fel, hanem ajánlásként kíván a szolgáltatók segítségére lenni. Egy biztos, a teljes magyar turizmus azon van, hogy maximálisan ügyelve a vendégek egészségére, minél vonzóbbá tegyék a belföldi utazásokat. A tendenciákat látva elmondható, hogy a magyarok a járvány ellenére is mernek vendéglátóhelyekre és szállodákba menni. Az egyik szállásfoglaló szakportál legfrissebb előfoglalási adataiból viszont az is kiderült, hogy bár a szeptemberi időszak még kiemelkedő volt, októbertől decemberig 20-35 százalékos lehet a visszaesés az előző évhez képest.

Forrás: Életforma