Kezdőlap Style&Trend Tech A Lego Braille leírást és hangos építési útmutatót készített

A Lego Braille leírást és hangos építési útmutatót készített

Pár hónappal ezelőtt söpört végig médián a hír, miszerint a Lego Braille kockákkal nyújt segítséget a látássérült gyerekek álmainak és céljainak megvalósításához. A kockák játékos és érdekes módon segítik felkelteni a Braille tanulás iránti érdeklődést, ami azért fontos, mert akik ismerik ezt az írást, függetlenebbek, magasabb végzettséggel és jobb munkalehetőségekkel rendelkeznek. Most pedig itt az újabb találmány az építőkockák világából: Braille leírást és hangos építési útmutatót készített a LEGO! A kezdeményezés mögött pedig egy vak férfi és az ő szívet melengető története áll.

Egy barátnő áldozatos munkája

Az ötlet Matthew Shifrintől származik, aki születése óta nem lát. Már egészen kicsi korától rajongott a LEGO szettekért, azonban egyes építési útmutatók kapcsán mindig segítségre volt szüksége. „A barátom, Lilya leírta nekem az építés lépéseit, amelyeket aztán feltöltöttem egy olyan rendszerbe, aminek segítségével egy Braille olvasón, az ujjaimmal el tudtam olvasni őket. Lilya a kedvemért megtanulta a Braille írást, hogy támogasson a LEGO iránti szenvedélyemben, és számtalan órát töltött azzal, hogy az útmutatókat Braille-re fordítsa nekem.” Shifrin elmerült a személyre szabott útmutatókban, és olyan modelleket épített meg, mint a LEGO Creator Expert Sydney-i Operaház vagy a londoni Tower Bridge – ez utóbbihoz egy 850 oldalas leírás tartozott.

Matthew Shifrin kicsi korától rajongott a LEGO szettekért

A legózásban a vakok is részt tudnak venni

Matthew ekkor életében először egymaga is meg tudta építeni a szetteket anélkül, hogy valakitől segítséget kellett volna kérnie. „Ez nagyon fontos egy vak gyerek számára, hiszen nem sok olyan eset lehetséges, amikor azt mondhatja szüleinek: Anyu, apu, nézzétek! Ezt én építettem! – mondta Shifrin. – Vak gyerekként nincsen hozzáférésünk olyan dolgokhoz, amelyek a látó gyerekek számára megszokottak. A vak gyerekeket sokszor kihagyják a közösségi dolgokból, de a LEGO építés olyan dolog, amiben mi is részt tudunk venni. Amikor megépítek egy szettet, jobban el tudom képzelni, hogyan néz ki egy épület, milyen az elrendezése és a felépítése.”

Anyu, apu, nézzétek! Ezt én építettem!

Lego Braille leírás, avagy tisztelgés a barátnő emléke előtt

Amikor 2017-ben Lilya elhunyt, Matthew eldöntötte: úgy szeretne az emléke előtt tisztelegni, hogy másokkal is megosztja a vakok és gyengénlátók számára készített LEGO Braille építési útmutatókról szóló ötletét. Felvette a kapcsolatot a LEGO Csoport Kreatív Játék Laborjával, akik az Osztrák Mesterséges Intelligencia Kutatóintézettel összefogva kifejlesztettek egy új AI szoftvert. Ez a szoftver lépésekké alakítja a digitalizált képes építési útmutatókat, mégpedig úgy, hogy azok Braille írásos leírások, illetve hangos útmutatók legyenek.

A digitalizált képes építési útmutatókat Braille írásos leírásokká, illetve hangos útmutatókká varázsolja a szoftver

Az első négy útmutató egy Classic, egy LEGO® CITY, egy LEGO® Friends és egy LEGO® Kaland 2™ szetthez készül. A vásárlók választhatnak, hogy meghallgatják a hangos útmutatót a monitorolvasójuk segítségével, vagy a LEGO Csoport által biztosított hangot használják, esetleg elolvassák az útmutatót a braille olvasójuk segítségével. A hosszú távú terv az, hogy a jövőben minden LEGO szetthez készüljön ilyen útmutató. „Célom, hogy minden nem látó ember úgy érezze, hogy az egykor lehetetlen most lehetővé vált, és megépíthetik saját miniatűr LEGO világukat” – nyilatkozta Matthew Shifrin.

Forrás: Médiapiac; fotók: Lego.com