Kezdőlap Koronavírus Koronavírus terjedése hazánkban: 10 kérdés és válasz a fertőzésről

Koronavírus terjedése hazánkban: 10 kérdés és válasz a fertőzésről

Számtalan kérdés kavarog mindenkiben, nagy a bizonytalanság a koronavírus terjedése tekintetben. Az Index ma délelőtti élő adásában dr. Papp Magor háziorvos válaszolt az olvasók koronavírussal kapcsolatos, egészségügyi kérdéseire. Íme a legfontosabbak!

1. Akinél felmerül a fertőzés gyanúja, elmenjen-e a háziorvosához?

Aki arra gyanakszik, hogy koronavírussal fertőződött (köhög, lázas, légszomja van), semmiképpen se lépjen ki a lakásból! Telefonon értesítse orvosát, aki távkonzultációban is tud segíteni. Továbbá nem menjen dolgozni, vásárolni sem, kérjen segítséget családtagtól, baráttól, szomszédtól. A legfontosabb, hogy maradjon otthon!

fotó: Tumisu/Pixabay.com

2. Kinek kell, kinek érdemes maszkot viselnie?

Aki köhög, de halaszthatatlan dolga van, és ki kell mennie az utcára, az viseljen maszkot. Egyébként pedig hagyjuk meg a maszkokat azoknak, akiknek valóban szükségük van rájuk: az egészségügyben dolgozóknak, illetve akiknek a munkája ezt megkívánja. Az egészségügyi dolgozók esetében pedig a sebészi maszk szükséges, de nem elégséges megoldás a védekezésre.

3. Az utcáról hazatérve a ruhával bevihetem-e a lakásba a vírusokat?

A vírus egy ideig megél a tárgyakon, ezért érdemes a cipőt akár már a lakásba lépés előtt levenni, és kint hagyni. A kinti ruhát minél előbb vegyük le, és vegyünk fel otthoni ruhát. Természetesen az alapos kézmosás se maradjon el! A tárgyak fertőzésveszélye egyébként idővel csökken, és ha nem fertőtlenítjük őket, akkor 2-3 nap múlva nagy valószínűséggel már nem élnek rajtuk a vírusok.

Fotó: Jason Goh/Pixabay.com

A cikk a következő oldalon folytatódik.

4. Közterületen el lehet-e kapni a fertőzést? Mennyire intenzív ott a koronavírus terjedése?

A levegőben másodpercek alatt hígul a koronavírus koncentrációja, nagy valószínűséggel nem kapjuk el szabad térben a fertőzést. De csak akkor, ha 2 méteres körzetünkben nincs senki. Az immunrendszer erősítéséhez azonban fontos a friss levegő, ezért otthon gyakran szellőztessünk, ha van erkélyünk, üljünk ki levegőzni, kertes házban pedig menjünk ki a kertbe.

Fotó: Mladen Milinovic/Unsplash.com

5. Nem lenne-e esetleg jobb elkapni a fertőzést, hogy ezáltal védettség alakuljon ki bennünk?

Semmiképpen sem! Mivel egyelőre kevés információnk van a vírus mechanizmusáról, ezért nagy a kockázat. Súlyos szövődmények léphetnek fel a betegeknél. És ez sajnos nemcsak az időseket, hanem a középkorosztályt és a fiatalokat is érintheti.

6. Koronavírus terjedése: szoptatással átadható-e?

Kevés információnk van a várandósokról, kisbabákról és szoptató anyákról. De ha az édesanya fertőzött, akkor ajánlatos a kicsit elkülöníteni tőle. A koronavírus terjedése elsősorban cseppfertőzés által történik, a szoptatás pedig különösen szoros kontaktust jelent. A vírus gyorsan átkerül az egyik emberről a másikra, ha egymáshoz 2 méternél közelebb, és 15 percnél tovább tartózkodnak.

Fotó: Ivone De Melo/Pexels.com

A cikk a következő oldalon folytatódik.

7. Ha a pincér vagy a szakács rátüsszent az ételemre, akkor megfertőződhetek?

Mivel a koronavírus cseppfertőzéssel terjed, így a tüsszentéssel rákerülhet az ételre a vírus. Ezért fokozott figyelem és felelősség kell most mindenki részéről, aki részt vesz az ételkészítési és -kiszállítási folyamatban. Ha otthonra rendelünk ételt, és tartunk tőle, hogy valaki rátüsszentett, akkor forraljuk fel, mivel a vírus a magas hő hatására elpusztul.

Fotó: Fabria Thys/Unsplash.com

8. Indokolt-e, hogy a patikákat megrohamozzák az emberek a koronavírus terjedése miatt?

A koronavírus ellen egyelőre nincsen gyógyszer, a vásárolt készítményekkel a tüneti terápiában tudunk segíteni. A lázcsillapítók, köhögéscsillapítók, vitaminok mellett sokat segíthet még a gyógyulásban a rendszeres folyadékpótlás, a sok pihenés, és a gyakori szellőztetés is.

9. Az időseken kívül kiket veszélyeztet még a fertőzés?

A 70 év felettiek a nagyon rizikós csoportba tartoznak, a 80 évnél idősebbek pedig az extrém rizikós csoportba. Szintén veszélyeztetettek a szívelégtelenségben szenvedők, a cukorbetegek, és azok, akiknek különösen gyenge az immunrendszerük.

Fotó: Pexels.com

10. Csapvízzel terjed-e a koronavírus? Elkaphatom-e a fertőzést, ha csapvizet iszom?

Nincs adatelőzményünk arról, hogy csapvízzel terjed-e a fertőzés. Mivel egyelőre nincs is tudomásunk arról, hogy kockázatos lenne, ezért nyugodtan lehet inni a csapvizet, biztonságos.

A témával mi is több cikkünkben foglalkoztunk. Írtunk például arról, hogyan használd a tömegközlekedési eszközöket, ha esetleg nem tudsz otthonról dolgozni, és munkába jársz. De arról is olvashatsz nálunk, hogy ingyen adathasználatot ad a Telekom és a Telenor, ugyanakkor arról is írtunk, hogy mit tudsz tenni, ha a járvány miatt le kellett mondanod egy utazást.