Saslikot készíteni nem bonyolult dolog, talán épp ezért annyira kedvelt étele a nyári sütögetéseknek. És persze azért, mert rendkívül változatos nyársakat dobhatunk össze: a húsok mellett a zöldségeket és egyéb hozzávalókat is variálhatunk, hasonlóan a pácokhoz és a fűszerezéshez. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy mennyire jól mutatnak a grillrácson a szép, színes nyársak. És ha már grillszezon, ebben a cikkünkben, végigvettük a grillezés néhány alapszabályait, hogy biztosan jól sikerüljön a következő kerti parti.
Milyen húsból készülhet a grillnyárs?
Szerencsére nem kizárt egyetlen népszerű húsféleség sem: sertés, marha, bárány, csirke, pulyka egyaránt kerülhet a nyársakra, sőt vastagabb, „masszívabb” húsú halak és tengeri herkentyűk is, például garnélarák. Érdemes zsírosabb húsokat választani, például sertéscombot és -tarját vagy marhahátszínt, szárnyasok közül pedig filézett combot, de ez sem alapfeltétel. Ha szárazabb részeket, például karajt, csirke- vagy pulykamellet tűznénk a nyársra, kerüljön közvetlenül melléjük valamiféle zsírdúsabb elem, például szalonnakocka vagy kolbászkarika.
Mi egyéb összetevőből áll egy jó saslik recept?
A hús, a szalonna és a kolbász mellé tehetünk még cikkezett hagymákat (lila hagymát, vöröshagymát, csemegehagymát, fokhagymát), illetve zöldségeket. Finom a padlizsán, a cukkini, a különféle paprikák, például a kápia és a kaliforniai, a gomba és a koktélparadicsom.
Ha keményebb, lassabban sülő zöldségeket is tennék a nyársra, például burgonyát, ne felejtsük el előfőzni. Keverjük bátran az édes és sós ízeket! A gyümölcsöket nem csupán desszertekhez grillezhetjük meg, remek kiegészítői a húsoknak is. Az egyik legfinomabb választás az ananász, csirkéhez vagy pulykához egyszerűen tökéletes.
A következő oldalon megtudhatod, mitől lesz jó egy saslik recept.
Pácoljunk és fűszerezzünk!
Fordítsunk elegendő időt az ízesítésre! 2-3 óra pácolás nagyon jót tesz a húsoknak. Lehet fokhagymás-tejes, joghurtos, édes csilis vagy akár olívaolajos-zöldfűszeres a pác. Azzal csak jót teszünk, ha pácolunk, hiszen ezáltal plusz ízekkel lesz gazdagabb a saslikunk. Sózni csak közvetlenül sütés előtt érdemes. A pác mellett friss zöldfűszereket, fűszerkeverékeket is bevethetünk, sülés közben pedig nemcsak a páccal vagy a lecsepegő, felfogott zsiradékkal, hanem például csilis vagy fokhagymás olajjal is kenegethetjük a nyársakat.
Előkészületek
Ha fából készült nyársakat használunk, sütés előtt minimum 30 percre áztassuk hideg vízbe, a fémeket pedig olajozzuk be. A bepácolt húsokat vágjuk egyforma méretű kockákra, a zöldségeket tisztítsuk meg és daraboljuk fel, ha szükséges, főzzük elő. Húzzuk nyársakra (ügyelve arra, hogy a zsírszegényebb húsok szalonna vagy kolbász mellé kerüljenek), majd ha már szépen parázslik a grillünk, mehetnek is a rácsra.
Forrás: Ízes Élet