Kezdőlap Style&Trend Program Beethoven 250: ezek lesznek idén a legjobb bécsi kiállítások

Beethoven 250: ezek lesznek idén a legjobb bécsi kiállítások

Beethoven 35 éven át volt meghatározó alakja Bécs zenei életének; fotó: Paul Bauer

2020-ban ünnepeljük Ludwig van Beethoven születésének 250. évfordulóját. Bécsben idén minden a zeneszerzőről szól majd: kiállítások, koncertek és egy interaktív hangjáték emlékeztet a kerek dátumra.

Ludwig van Beethoven 1770-ben született a németországi Bonnban és 1792-ben utazott Bécsbe. A látogatás, ami egy tanulmányútnak indult, olyan hosszú tartózkodássá vált, amely az élete végéig tartott. A kiemelkedő zeneszerző 35 éven át volt meghatározó alakja Bécs zenei életének. A bécsi klasszika jelentős képviselőjének és a romantika előfutárának számít.

Hangjáték szimfóniákkal

Aki 2020-ban látogat Bécsbe, olyan mondatokat hallhat, mint „Alexa, aktiváld Beethoven Bécsét” vagy „Oké Google, beszélj Beethoven Bécsével”. A város a Bécsi Szimfonikusokkal közösen kifejlesztette a Beethoven Bécse c. interaktív hangjátékot, amelyben történeteket és anekdotákat mesélnek a zeneszerző műveiről és személyiségéről. A megfelelő zenei aláfestésről a Bécsi Szimfonikusok gondoskodnak Philippe Jordan vezetésével. Ludwig van Beethoven mind a kilenc szimfóniájából a legmarkánsabb dallamok csendülnek fel.

A Bécsi Szépművészeti Múzeumban március 23-tól szeptember 6-ig tekinthető meg a Beethoven bewegt című kiállítás; fotó: Austriainfo

Íme, a legjobb bécsi kiállítások!

A Beethoven-év középpontjában azonban a bécsi kiállítások és a koncertek állnak. A város Bécs 2020. A zene fővárosa mottóval ünnepli a kiemelkedő zeneszerzőt, aki 35 éven át élt Bécsben és jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy azt a zene fővárosaként azonosítsák.

  • Az Osztrák Nemzeti Könyvtár dísztermében április 19-ig tekinthető meg a Beethoven. Emberi világ és isteni szikra című kiállítás.
  • Március 16. és 27. között hat időpontban a nemzetközileg is ismert és ünnepelt Oscar-díjas színész és rendező, Christoph Waltz rendezi a Fidelio című előadást a Theater an der Wien színházban, ahol Beethoven egyetlen operájának az ősbemutatóját is tartották 1805-ben.
  • A Bécsi Szépművészeti Múzeumban március 23-tól szeptember 6-ig tekinthető meg a Beethoven bewegt című kiállítás. Festmények, rajzok, szobrok, videók és performanszok teremtenek vizuális hidat a jelenbe.
Beethoven ezer szállal kötődött az osztrák fővároshoz; fotó: Peter Rigaud
  • Május 8-án a Heldenplatzon tartják az Öröm ünnepét, amelyen a Bécsi Szimfonikusok adnak elő részleteket a Fidelio című operából.
  • Ludwig von Beethoven zenéje áll a középpontban a Bécsi Szimfonikusok nyáréji koncertjén, amelyet május 21-én tartanak a Schönbrunni kastélyban.
  • A Leopold Múzeum május 31-től szeptember 21-ig mutatja be az Beethoven inspiráció. Egy szimfónia képekben Bécsből 1900-ból c. kiállítást.
  • A Zene Háza egész évben kiállításokkal és rendezvényekkel tiszteleg Ludwig van Beethowen előtt. Június 10. és augusztus 10. között például az Inside Beethoven segítségével a látogatók megtapasztalhatják, hogyan hallatszik és milyen egy zenekar részének lenni.
  • A Bécsi Zeneegyletben, a Bécsi Koncertházban, a Bécsi Állami Operaházban, a Theater an der Wien színházban, valamint számos további színpadon egész évben Beethoven-koncertek szerepelnek a repertoárban.

Bécs városában sétálva már találkozhatunk okos közlekedési lámpákkal, amelyek kamerával vannak felszerelve, és egyszerűbbé, hatékonyabbá teszik a gyalogos forgalmat.

Forrás: Austriainfo