Elmondható, hogy a koronavírus terjedésével egyre többen kezdtek nagybevásárlásba, és az élelmiszerek nagy mennyiségű felvásárlásába. Éppen ezért érdemes lehet átvenni a különböző ételek és élelmiszerek megfelelő tárolására vonatkozó alapszabályokat.
Tesszük ezt azért, mert mint minden járvány, a koronavírus is előbb vagy utóbb, de biztosan meg lesz fékezve. Mi lesz akkor a felhalmozott, temérdek mennyiségű élelmiszerrel, ha már nem az alapszükségletek dominálnak? A kibontott, félig elhasznált élelmiszerek, megpuhult zöldségek és gyümölcsök jó eséllyel a kukában fogják végezni. Pedig egy kis odafigyeléssel és tudatossággal elkerülhető, hogy azok idő előtt megromoljanak.
Cikkünkben két csoportra osztottuk az élelmiszerek tárolásával kapcsolatos tippjeinket. Első körben végig vesszük, mely élelmiszereket hol érdemes tárolni: a hűtőben vagy a kamrában. Majd a hűtőszekrényben való rendszerezésről, és a tudatos vásárlásról fontosságairól ejtünk néhány szót.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Az élelmiszerek megfelelő tárolása
- Száraz, hűvös helyen tárolandó élelmiszerek
A mostanában leggyakrabban vásárolt tartós élelmiszerek között megtalálható a liszt, a cukor, rizs és a száraztészták. Habár ezek alapból hosszabb ideig eltarthatók, mégis jó, ha tudunk néhány alapszabályt a helyes tárolásukhoz.
A finomliszt 6-8 hónapig tartható el, míg a teljes kiőrlésű 4-6 hónapig őrzik meg minőségüket. Fontos, hogy a liszteket száraz hűvös helyen, jól záródó edényben kell tárolni. A száraztésztákat és szárazbabot hagyjuk eredeti csomagolásukban, amíg fel nem használjuk őket. Amennyiben ezeket csomagolásmentesen, kimérve vásároljuk, úgy jól záródó edényben és száraz, hűvös helyen tároljuk őket. A kristálycukor és a só, száraz helyen bármeddig eltartható. Ugyanilyen „igénytelen” a rizs is, amennyiben száraz helyen, eredti csomagolásában, vagy jól záródó edényben tároljuk.
2. Nem minden a hűtőbe való
Jó kiindulási pont lehet a megvásárolt élelmiszerek tárolásánál, hogy honnan vettük el őket a boltból. Így például a nagyobb mennyiségű tojás vásárlásánál nem szükséges az összeset a hűtőszekrényben tárolni. Sok friss termék szobahőmérsékleten is kiválóan eltartható. A zöldségeket, úgy mint a paradicsomot, hagymát vagy a burgonyát egy jól szellőző tárolóban (kosárban) a kamrában, de akár a pulton, konyhaszekrényben is tárolhatjuk. Egyes gyümölcsök, mint például az alma, banán, citrom, avokádó és a bogyós gyümölcsök íze és állaga is megváltozhat, ha a hűtőszekrényben tároljuk őket. Így amennyiben belátható időn belül el lesznek fogyasztva, akkor nem érdemes ezeket hűtve tárolni. A mindennapi fogyasztásra szánt pékárut nem kell, de amennyiben tartalékolni szeretnénk belőlük, akkor a kenyérféléket például fagyasztva is eltarthatjuk.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Hűtőben tárolás
3. Mindent a megfelelő polcra
A hűtőszekrény belsejében felülről lefelé, elölről hátulra csökken a hőmérséklet. Ezt mindenképpen érdemes szem előtt tartani a hűtőszekrény rendszerezésekor főleg, ha sok élelmiszerrel töltjük meg a hűtőt. Ebből kiindulva a rövid időn belül elfogyasztandó húsárut a hidegebb alsóbb polcokon érdemes tárolni. A tejterméket a középső polcokon, míg a zöldségeket a legfelsőbb, legmagasabb páratartalommal rendelkező rekeszekben érdemes tárolni. Amennyiben a hűtőnk rendelkezik velük, tároljuk a zöldségeket és gyümölcsöket a kifejezetten ezek számára kialakított rekeszekben, ha nem akarjuk, hogy azok kiszáradjanak a hűtő száraz levegő keringetésétől.
4. A hűtő ideális hőmérséklete
„Ahhoz, hogy az ételek a lehető legtovább frissek és biztonságosan fogyaszthatók maradjanak, a hűtő hőmérsékletét állítsuk 4 °C-ra, vagy ennél egy kicsivel alacsonyabb hőfokra” – tanácsolja Budai Nikoletta, az LG háztartásielektronika-szakértője. „Ennél magasabb hőmérsékleten a húsok és a halak romlanak meg, a túl hideg környezetben viszont a zöldségek és gyümölcsök fagyhatnak meg még akkor is, ha a zöldségtároló fiókba helyeztük őket.”
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Elrendezés és mértékletesség
5. Hűtőszekrény rendszerezés
A jól és tudatosan elrendezett hűtőszekrényben a hideg levegő egyenletesebben áramlik a termékek között, ezáltal a benne tárolt élelmiszer is tovább marad friss. Amennyiben van rá lehetőség a hűtőszekrényben az élelmiszerek tárolása átlátszó edényekben történjen. Az átlátszó tárolókban könnyebben megtaláljuk a keresett ételt. Ha kevesebb ideig keresgélünk, rövidebb ideig tartjuk nyitva a hűtő ajtaját, így kevesebb hideg levegőt engedünk ki a hűtőből, ami pedig hosszútávon még energiatakarékos is. Továbbá használjuk ki, hogy a hűtő polcai mozgathatók, és azokat saját szokásaink szerint rendezzük át. Nagyobb családoknál például érdemes hagyni elegendő helyet a nagyobb edények számára, lehetőleg a hűtő alsó-közép részében.
+1 Ne pazaroljunk
Egy átlagos magyar fogyasztó átlagosan évente 33 kg olyan élelmiszert dob ki, ami megfelelő tárolással megmenthető lenne. Habár a koronavírus-pánik miatt, most sokan úgy érezzük, minden lehetséges élelmiszerből be kell táraznunk, ez nem biztos, hogy a legjobb ötlet. Az mértéktelen vásárlás, hosszútávon egy rakás feleslegesen kidobott, megromlott élelmiszert eredményezhet. Bevásárlás előtt nézzünk be a hűtőszekrénybe és kamrába, majd készítsünk egy listát a beszerezni kívánt élelmiszerekből. Ügyeljünk rá, hogy ne vásároljunk feleslegesen sokat semmiből, csak abból és csak annyit vegyünk, amit belátható időn belül elhasználunk. Amennyiben mégis nagyobb mennyiséget vásárolunk, úgy vegyük a fáradtságot, hogy az élelmiszerek tárolása megfelelő módon történjen. Ez persze nem csak most, járvány időszakban igaz, hanem minden egyes bevásárlásunk alkalmával betartandó szokás kell, hogy legyen.
Forrás: LG