csernobil
A világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-katasztrófája 1986. április 26-án következett be; fotó: Pixabay/Free Creative Stuff

Idén eddig rekordszámú, mintegy 107 ezer turista látogatott el a csernobili atombaleset övezetébe. A katasztrófaturizmus ismert jelenség, ám Csernobil népszerűségén az idén bemutatott sorozat is sokat lendített.

Brit turistából van a legtöbb

A látogatók száma különösen tavasszal ugrott meg a nukleáris katasztrófa sújtotta területen. Egyes vélekedések szerint a turisták számának jelentős növekedésében elsősorban az játszott szerepet, hogy számos infrastrukturális fejlesztést hajtottak végre, egyebek mellett elektronikus belépőjegyeket vezettek be, ami megkönnyíti a bejutáshoz szükséges adminisztrációt. De elvitathatatlan szerepe van az HBO Csernobilról készített sorozatának is. A látogatók többsége – 80 százaléka – külföldi volt, a legtöbben Nagy-Britanniából érkeztek. A turisták második legnépesebb csoportja Lengyelországból érkezett, őket követi a sorban Németország, az Egyesült Államok és Csehország.

csernobil _2
A tavalyi év hasonló időszakában fele annyian látogatták meg a csernobili övezetet; fotó: Amort1939 / 21 kép

Augusztus 1-je óta egyébként egy vízi útvonalról – a Pripjaty és az Uzs folyón haladva – is meg lehet tekinteni a területet, a turisták a levegőből is nézelődhetnek, valamint növelték az idegenvezetők számát, és kétnyelvű információs táblákat is kihelyeztek. Hogy mindennek valóban mekkora szerepe lehetett, azt jól mutatják a számok. 2018 januárja és októbere között a mostaninak alig több mint a fele, mintegy 62 ezer turista látogatta meg a csernobili övezetet.

32 éve ismeri a világ Csernobil nevét

A világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-katasztrófája 1986. április 26-án következett be az akkor a Kijevtől kevesebb mint 100 kilométerre északra fekvő csernobili erőmű negyedik blokkjában. A robbanás következtében a levegőbe nagy mennyiségű radioaktív anyag került, és sugárfelhő borította be Európa nagy részét. A katasztrófa miatt az erőmű 30 kilométeres körzetében a teljes lakosságot evakuálták. A sérült négyes blokkot 1986 novemberében egy ideiglenes betonszarkofággal fedték le. Az új, korszerű, az ígéretek szerint 100 évre biztonságot nyújtó védőburkot 2016 végén helyezték rá a négyes blokkra.

A szomszédos országok jócskán ellátnak minket Csernobilnál kevésbé extrémebb látnivalókkal is. Autóval könnyedén meg lehet közelíteni a horvátországi Károlyvárost, de ha az ősz számunkra egyet jelent a jó borokkal, akkor Ausztria hangulatos településeit, pincesorait is érdemes felkeresni.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •