Németország után további tíz európai országban is bevezetik a szövetségi kormány megbízásából fejlesztett kontaktkövető okostelefon-alkalmazást, amely figyelmezteti használóját, ha fertőzésveszéllyel járó kapcsolatba került az új típusú koronavírus egy igazolt hordozójával, írja az MTI. Mindeközben a VírusRadar nevű magyar verziót már több mint ötvenezren töltötték le, közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
Riaszt, ha fertőzött van a közelünkben
A Németországban nagyszabású kormányzati reklámkampánnyal népszerűsített kontaktkövető alkalmazás – hivatalos nevén Corona Warn-App – akkor riasztja a felhasználót, ha legalább 15 percig 2 méteres távolságon belül tartózkodott telefonjával egy olyan igazolt fertőzöttel, akinél ugyancsak volt okostelefon, rajta az alkalmazással, amelyben rögzítette, hogy pozitív eredményt mutat a koronavírustesztje. A riasztott felhasználó így tudhatja, hogy elkaphatta a vírust, és az értesítés arra sarkallhatja, hogy megvizsgáltassa magát.
A következő lépésben „európaizálják” az alkalmazást, a napokban készülnek el az új verzióval, amelyet októberben tíz partnerországban – Ausztria, Csehország, Dánia, Észtország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Olaszország, Spanyolország – vezetnek be.
A tudományos kutatások alapján az alkalmazás akkor járulhat hozzá számottevően a fertőzési láncolatok megszakításához, ha a lakosság legalább 15 százaléka letölti és megfelelően használja az applikációt.
A következő oldalon megismerheted a magyar kontaktkutató alkalmazást.
Itthon VírusRadar néven jelent meg az app
A VírusRadar egy mobil alkalmazás, amit a legjobb nemzetközi példák alapján fejlesztettek a koronavírus elleni védekezéshez. Az alkalmazás segítségével vizsgálható a bizonyítottan fertőzött emberekkel való kapcsolat, a mobil eszközök távolságának mérésével, Bluetooth segítségével. Az alkalmazás a járványügyi szakemberek munkáját segíti a kontaktkutatásban.
A VírusRadart szintén futtató felhasználók telefonszámainak felhasználásával, a szakemberek elérhetik azokat, akikkel a fertőzött személy az elmúlt 14 napban találkozott, így potenciálisan megfertőződhettek. Az alkalmazás hivatalos oldala szerint a VírusRadar nem figyeli, és nem gyűjt adatokat a mozgásunkról és tartózkodási helyünkről. Az app Bluetooth használatával becsüli meg a távolságot más telefonoktól, amelyeken a VírusRadar fut. Az alkalmazás jelenleg csak Android operációs rendszerű eszközökön érhető el.
Forrás: MTI, VírusRadar