Védőháló a magány ellen

A Telenor kutatásából az is kiderült, hogy minden harmadik megkérdezett tart attól, hogy szerettei közül valaki egyedül fogja magát érezni karácsonykor, 17 százalék pedig fél, hogy ő maga lesz magányos. Dienes Angéla szerint ilyenkor fontos, hogy megtaláljuk és erősítsük azokat a kapcsolatokat, amelyek biztonságot adhatnak, és ne hagyjuk magukra a szeretteinket. Keressük rendszeresen az egyedül élő rokonainkat, barátainkat, tartsunk – akár rendszeresen – videóhívásokat is, és szánjunk időt az idei karácsony alkalmával is a hosszabb beszélgetésekre.

A folyamatos kapcsolattartás adhat egy kis kapaszkodót ebben a bizonytalanságban, ráadásul ennek köszönhetően akár el is mélyíthetjük a kapcsolatainkat a gyakoribb online kontaktus, élménymegosztás révén. A kutatásban résztvevők közel fele egyébként gyakrabban használ chat- és videokonferencia alkalmazásokat a járványügyi helyzet kezdete óta, amelyek hasznosak lehetnek az ünnepi időszakban is.

online ünneplés karácsony
Befordulás és elutasítás helyett próbáljunk minden lehetséges kommunikációs eszközt megragadni és aktívan használni; fotó: Freepik/senivpetro

Ez a karácsony más lesz, de ne temessük

Bár sokan azt érezhetik, hogy nem a korábbi elvárásaik szerint alakul az idei karácsony, ne gondoljunk rá úgy, mint egy „elveszett” alkalomra. A pszichológus szerint érdemes megbeszélni a családtagjainkkal, ki hogyan éli meg ezt a helyzetet, és miként lehetne megoldást találni rá. Például, ha valakinek van olyan hagyománya, amely egyik évben sem maradhat ki, próbáljuk meg online térbe áthelyezni. Meglephetjük egymást a családi süteményrecept alapján készített finomsággal, vagy készíthetünk a kedvenc közös emlékünkről videómontázst. Ne feledjük, egymás megóvása szintén egy fontos módja a törődésnek. A lényeg, hogy sem az igazi szeretet kifejezéséhez, sem a közös karácsonyozáshoz nem kell fizikai közelség. Ez egy nagyon új helyzet, de vigyáznunk kell egymásra.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2