Kezdőlap Style&Trend Psziché Lerobbant az autó? Így legyél magabiztos a műhelyben!

Lerobbant az autó? Így legyél magabiztos a műhelyben!

Jogunkban áll elutasítani a szolgáltatást, ha azt nem érezzük megfelelőnek!; fotó: Unsplash/ NeONBRAND

Hiába a megfelelő évenkénti karbantartás, bizony előfordulhat, hogy szeretett autónk cserbenhagy minket. Nőként azonban gyakran nehezebb megbirkózni a műszaki problémákkal és sok esetben a szerelőkkel is. Cikkünkben olyan tippeket adunk, melyek segítenek, hogy magabiztosabbak legyünk, ha lerobbant az autó és a nem várt szituációban helyt kell állnunk.

Magabiztosan a műhelyben, ha lerobbant az autó

Nőként egy autószerelő műhelybe lépve szinte azonnal előítéletekkel találjuk magunkat szemben. Ám soha ne hagyjuk, hogy ez befolyásoljon minket! Ha azt tapasztaljuk, hogy valami nincs rendben az autóval, mielőtt a szervizbe rohannánk, beszéljünk egy ismerősünkkel, aki esetleg jártasabb az autó műszaki ismereteiben. Kérdezzük meg, mi lehet a probléma. Kérjük meg, hogy magyarázza el, mi lehet a háttérben, így már sokkal magabiztosabb lesz a fellépésünk a szerelőműhelyben. Ha esetleg nem szimpatikus a szerelő, vagy úgy érezzük, hogy át akar verni minket, akkor nyugodtan hagyjuk ott, és válasszunk másik szervizt. Ne feledjük: vásárlóként jogunkban áll elutasítani a szolgáltatást, ha azt nem érezzük megfelelőnek!

A műhelybe lépve legyünk felkészültek, amennyire csak lehet; fotó: Rawpixel/McKinsey

Két biztos tipp, amely hasznunkra válhat:

  • Készítsünk magunknak listát, amelyen szerepelnek az alapvető autóalkatrész-árak. Ha úgy érezzük, a szerelő irreálisan magas árat mond nekünk, könnyen ellenőrizni tudjuk igazunk van-e.
  • Vezessünk szerviznaplót! Kiváló támpont lehet, ha látjuk, milyen költségek merültek fel korábban. Különítsük el táblázatunkban, mennyibe került az alkatrész, és mennyibe a munkadíj.

Vészhelyzet pánik nélkül

Néha előfordulhat, hogy olyankor hagy cserben minket az autónk, amikor a legkevésbé számítunk rá. Ilyenkor az első és legfontosabb, hogy ne kezdjünk el pánikolni. Amennyiben egyedül utazunk, kifejezetten fontos, hogy saját biztonságunkat helyezzük előtérbe, főleg, ha éjszaka robbanunk le. Semmiképpen se szólítsunk le arra járó vontatóautókat, hiszen könnyen anyagi átverésre számíthatunk. A telefonunkba már korábban mentsünk el éjjel-nappal hívható, megbízható autómentőt. Amennyiben ezt korábban nem tettük meg, akkor keressük fel biztosítótársaságunkat, és kérjünk tőlünk segítséget, ha lerobbant az autó. Mindezek mellett pedig értesítsük a családot, barátunkat, hogy merre vagyunk. Esetleg küldjük el a pontos GPS koordinátáinkat.

Ne kezdjünk pánikolni, és megfelelő ismeret hiányában a szerelést is bízzuk másra; fotó: Pexels/Kaboompics

Alapvető műszaki ismeretek kellenek

A Bosch Automotive Aftermarket felmérése feltárta, hogy sok esetben az autók hirtelen meghibásodásának és tönkremenetelének oka az akkumulátornál keresendő. A cég emiatt létrehozott egy kiadványt, amely segítséget nyújt abban, hogyan lehet megkímélni az akkumulátort. Nézzük, milyen tippeket kínálnak:

  • A hőség felgyorsítja az akkumulátorban végbemenő kémiai reakciókat, ezzel növelve a korróziót. Ahhoz, hogy az akkumulátor minél tovább épségben maradjon, igyekezzünk mindig árnyékos, vagy beltéri helyen parkolni.
  • A rozsda mindennek az ellensége. Ha azonban egy kis szódabikarbónát elegyítünk egy kis vízzel, akkor könnyedén eltávolíthatjuk az akkumulátor érintkezőiről a kénsavat, amely képes megakadályozni az optimális működést.
  • Ha csupán rövid utakra használjuk az autót, akkor folyamatosan alacsony töltés alatt tartjuk az akkumulátort. Ez pedig könnyen meghibásodáshoz vezethet. Iktassunk pedig heti egyszer hosszabb utakat, vagy ha erre nincs lehetőségünk, próbáljunk meg kerülő úton hazajutni, ezzel is növelve az autó menetidejét.
A hirtelen fellépő problémák nagy hányada az akkumulátorra vezethető vissza; fotó: Pixabay/StockSnap photo

Ismerjük meg az autónkat

Kiemelten fontos szempont, hogy tisztában legyünk a műszerfalon megjelenő ikonok jelentésével – és persze azzal is, hogy mit jelent, ha egyik-másik sárgán vagy pirosan villog. Szánjunk időt a megismerésükre! Már ezzel is könnyebben tudunk reagálni arra, ha lerobbant az autó. Ugyanilyen fontos, hogy minden indulás előtt nézzük át az autót. Ha a jármű alatt sötét pocsolyát találunk, az könnyen utalhat motorolaj szivárgásra. Egy rossz szag, vagy éppen egy megváltozott kormánykerékmozdulat is biztosan utal valamire. Bízzunk mindig az ösztöneikben, és maradjunk mindig felkészültek!

Forrás: Femalemag