A szülők számára már régóta nem jelentenek újdonságot azok a figyelmeztetések, amelyek a túl sok képernyőidő veszélyeiről szólnak. Illetve arról, hogy mik a közösségi média negatív hatásai. Több kutatás rámutatott már arra, hogy a tizenéveseket érintő depresszió, szorongás és a képernyő előtt töltött idő összefüggésben állnak egymással. Egy új tanulmány szerint azonban mindez nem ilyen egyszerű. Kiderült ugyanis, hogy nem minden képernyőidő van azonos hatással a fiatalokra.
Miért káros a közösségi média?
A montreali Sainte-Justine Kórház kutatói által végzett új tanulmány a depresszió és képernyőidő kapcsolatát vizsgálta. A kutatók több mint 3800 hallgató viselkedését vizsgálták hat éven át, 7. és 11. évfolyamos közösségekben. A kísérletben résztvevő tizenévesek saját maguk naplózták, hogy heti hány órát töltöttek a közösségi média használatával (például Facebookkal és Instagrammal), videojátékokkal és televízió nézéssel. A kutatók megállapították, hogy nem minden képernyő előtt eltöltött időszaknak volt ugyanolyan hatása a tinédzserekre. A tanulmány vezető kutatója szerint a közösségi média negatív hatásai sokkal erősebben jelentkeztek, mint bármely más típusú, a számítógép vagy más digitális eszköz használatával eltöltött idő. A kutatók depressziós tünetek növekedését állapították meg, amikor a serdülők a közösségi médián és a televízión töltötték idejük nagy részét.
A depresszió fokozott tünetei összekapcsolódtak azzal, hogy a kutatás alanyai mennyire voltak aktívak olyan platformokon, mint az Instagram, ahol a tizenévesek nagyobb valószínűséggel hasonlítják össze saját életüket a hírcsatornájukban megjelenő valószerűtlen képekkel. A kutatók szerint a közösségi médián gyakoribb, hogy a fiatalok olyan képeket keresnek és nézegetnek, amelyek elősegítik a felfelé irányuló társadalmi összehasonlítást, ettől pedig végső soron rosszul érzik magukat. Ez a jelenség különösen mérgező a depresszióban szenvedő fiatalokra nézve.
A videojátékok pozitív hatása
A legmeglepőbb megállapítás a kutatók számára az volt, hogy a videojátékokkal töltött idő nem járult hozzá a depressziós tünetek kialakulásához. Sőt egyes esetekben jó hatással volt az alanyokra. Sok szülő aggódik a videojátékok okozta káros hatások miatt – főleg a tinédzser fiúkkal kapcsolatosan merülnek fel ezek az aggályok. De vajon a videojátékok tényleg egészségtelenek? A tanulmány azt sugallja, hogy az átlagos játékos nem szociálisan elszigetelt, hiszen több mint 70%-uk online vagy személyesen más emberekkel együtt hódol a szórakozásnak – ez kétségtelenül a videojátékok pozitív hatása a közösségi médiával szemben. A folyamatos Facebookozás vagy az Instagram nézegetése sok esetben rosszabb, mint a videojátékok. A tanulmány szerint a vizsgált tizenévesek naponta átlagosan hét órát töltenek a képernyő előtt. Bár a kutatók jelzik, hogy ezek a megállapítások további vizsgálatot igényelnek, a képernyőidő korlátozásának meghatározása – legalábbis bizonyos típusok esetében – tanácsosnak tűnik.
Forrás: Médiapiac