Kezdőlap Koronavírus Fontos! A koronavírus elleni védőoltás nem lehet téma az állásinterjún!

Fontos! A koronavírus elleni védőoltás nem lehet téma az állásinterjún!

fotó: Freepik/yanalya

Vajon rákérdezhetnek az állásinterjún arra, hogy a koronavírus elleni védőoltás mit jelent a pályázó számára? Na és arra, hogy beoltották-e már? Vajon diszkrimináció, ha ilyen információra kíváncsi az interjúztató? Ezekre a kérdésekre garantáltan választ kapsz cikkünkből!

Szenzitív adat a koronavírus elleni védőoltás

„Nem kérdezhet rá az állásinterjún – legyen az személyes vagy online – a leendő munkáltató, hogy a jelentkező beoltotta-e már magát koronavírus ellen, illetve tervezi-e a vakcina felvételét – hívja fel a figyelmet dr. Bognár Ivett, a Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője. – Ez egyrészt rendkívül érzékeny, különleges adat, amely kezeléséhez nincs joga a foglalkoztatónak. Másrészt ez az információ alkalmas lehet arra, hogy pozitív vagy negatív irányba lendítse ki a jelentkező megítélését.”

(Fotó: FReepik)

Kötelezettség nélkül

A munkáltató nem kötelezheti dolgozóit a vakcina felvételére sem. Ilyen kötelezettséget kizárólag az állam határozhat meg és rendelhet el. Ezt azonban érvényesítheti a munkáltató. Ilyen esetben a megadott munkaköröket csak a meghatározott oltások beadatása esetén lehet ellátni. Hogy melyek ezek a beosztások és oltások, azt a Nemzeti Népegészségügyi Központ határozza meg. Példaként említve: jelenleg Magyarországon erdészként csak olyan embert lehet alkalmazni, akit veszettség ellen már beoltottak.

A cikk a következő oldalon folytatódik!

Ajánlani lehet, felmondani nem!

(Fotó: Freepik)

Hiába ajánlja a munkáltató az alkalmazottak számára a koronavírus elleni védőoltás beadatást, ha ezt valaki nem hajlandó megtenni, az nem lehet alapja felmondásnak. Az elbocsátás indoklásában ugyanis csak a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásra, képesség hiányára vagy a munkaadó működésével kapcsolatos okokra lehet hivatkozni. Ebbe a körbe viszont egy vakcina beadásának megtagadása nem tartozik bele – jelentette ki dr. Bognár Ivett.

A diszkrimináció ára

Amennyiben pályázóként valaki szemben találja magát diszkriminatív viselkedéssel, az hatósági eljárást indíthat a társaság ellen. Diszkrimináció esetén bírság is kiszabható a munkáltatóval szemben, amely összege ötvenezertől hatmillió forintig terjedhet­.

A diszkrimináció sajnos már az autómárkák közé is befészkelte magát. Ha érdekel, melyik márka logóját akarják az olvasók lecserélni, kattints ide!