Mostantól sokkal szigorúbban jár el a felületén megjelenő oltásellenes tartalmakkal szemben a Facebook. A változtatás célja, hogy kevesebb, a vakcinákkal kapcsolatos álhír keringjen a legnagyobb közösségi oldalon. A Facebook a járvány idején számos intézkedéssel próbálta elejét venni az álhírek terjedésének, most pedig még szigorúbb moderálási elveket jelentett be. Az intézkedéssel lényegében teljesen ellehetetlenítik az oltásellenesek törekvéseit.
Törlés vár az oltásellenes tartalmakra a Facebookon
Egészségügyi szakértőkkel, köztük az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) való egyeztetést követően a technológiai óriás úgy döntött, hogy kibővíti a koronavírussal és vakcinákkal kapcsolatos álhírek listáját, így jelentősen leszűkíti a közösségi oldalon népszerű elméletek terjedését.
A Facebook ugyan tavaly decemberben már elkezdte eltávolítani azokat a koronavírusra vonatkozó álhíreket, melyeket egészségügyi szakértők már megcáfoltak, beleértve ebbe például az 5G és a vírus állítólagos kapcsolatát, az oltásokba helyezett mikrochipeket és az arcmaszkok hatástalanságát is, most azonban továbbiakkal bővíti a listát.
Így törölni fogják többek közt az olyan bejegyzéseket, melyek szerint a COVID-19-et ember alkotta, de ezentúl azt sem lehet állítani, hogy az oltások mérgezők, veszélyesek vagy, hogy autizmust okoznak.
Az intézkedés vélhetőleg komoly hatással lesz a magyarországi oltásellenes kezdeményezések működésére is, ezek ugyanis nagyrészt a fentebb idézett elméletekre alapozva tudtak népszerűségre szert tenni hazánkban is.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Az új szabályok máris életbe léptek
Fontos, hogy a rendelkezés nemcsak az egyes bejegyzésekre terjed ki, hanem a csoportokra, az oldalakra, illetve a profilokra is, melyeket – az irányelvekbe ütköző tartalmak esetén – ugyanúgy törölhetnek a szolgáltatás adminisztrátorai. A Facebook régóta küzd az oltásellenességgel, amely ez egyik legfőbb táptalaja az egészségügyi témájú álhíreknek. Kevesek számára ismert, de a kamuhírek sok esetben életveszélybe is sodorhatják az embereket.
A témában íródott korábbi cikkeink, amik érdekelhetnek:
- Koronavírus és Fake News: a közösségi médiában terjed a legtöbb álhír
- COVID-19 álhírek: félelem és pánik a közösségi médiában
- Ismert cégek nevével élnek vissza az internetes adathalászok, sokan bedőlnek nekik
- Kiberbűnözés: a koronavírussal rémisztgetnek a hekkerek
Forrás: Életforma