jogatippek pexels bruce mars 2
A városszerte működő több tucatnyi stúdió is azt mutatja, hogy óriási érdeklődés a jógázás iránt; fotó: Pexels/Bruce Mars

A nemrég megrendezett Citadellás közösségi jógázás népszerűsége is jól mutatja: idehaza a jóga töretlen népszerűségnek örvend. Rengetegen jógáznak, és egyre többen kapnak kedvet hozzá, ám többek között a sérülések elkerülése miatt, nagyon fontos, hogy betartsuk az alapszabályokat. Az alábbi jógatippek pedig segítenek, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el a gyakorlás által.

120 éves hagyományok itthon

Bár kevesen gondolnák, hogy Magyarországon a jógázásnak komoly múltja van, de több mint 120 éves hagyományról van szó. Az első jógik 1896-ban érkeztek Indiából hazánkba. Gyorsan ismertté tették ezt a testi-és lelki megújulást elősegítő mozgásformát, olyannyira, hogy pár évtizeddel később Budapesten nyílt meg Európában az első jógaiskola is. A két világháború közti töretlen fejlődés után a szocializmus évtizedei alatt elsősorban a fővárosban lehetett újra foglalkozásokat tartani. A rendszerváltás után pedig a jógázás ismét visszanyerte korábbi elismertségét, népszerűségét. Mára pedig az egyik legkedveltebb sporttá vált Budapesten is, több tucatnyi stúdió működik, korosztálytól függetlenül óriási az érdeklődés a különféle irányzatok iránt.

jogatippek pexels bruce mars
A jóga szellemileg is segíti más mozgásformákban az eredményességet, az állóképességet, a koncentrációt és a kitartást; fotó: Pexels/Bruce Mars

Mi mindenre jó a jóga?

A jógázás javítja az izmok és ízületek rugalmasságát, megköveteli a légzéskontrollt, önfegyelemre, összpontosításra tanít, illetve segít saját testünkre figyelni. A jógaászanák rendszeres gyakorlásával a gerinc hajlékonyabbá válik, növekszik a teherbíró képesség és az állóképesség. Megerősödnek a mély izmok, javul a tartás, megszűnnek a tartáshibákból származó panaszok. Javul a mozgáskoordináció, az egyensúlyozási készségünk, a test- és mozgástudatosság. Hatására kedvezően változik a keringés, csökken a légzésszám, nő a légzéskapacitás. Javul az anyagcsere, az emésztés, így könnyebben beállítható és megtartható az ideális testsúly. Az immunrendszer működése hatékonyabbá válik, az idegrendszer működése kiegyensúlyozódik, javul a szellemi teljesítőképesség, csökken az agresszióra, a szorongásra való hajlam.

jogatippek pexels cedric lim
A jóga elsősorban vallási és filozófiai háttérrel is rendelkező testgyakorlás, amely egyre inkább sporttevékenységként jelenik meg; fotó: Pexels Cedric Lim

Csak oktatóval vágjunk bele

A jógázásba semmiképpen se kezdjünk bele autodidakta módon, mert így könnyen mikroszakadásokat, húzódásokat okozhat, és többet árt a szervezetnek, mint használ. Különösen fontos a fokozatosság. A gyakorlatokat egy szakavatott oktatótól kell a maguk mélységében elsajátítani.

jogatippek pexels rawpixel
Jógatippek és szabályok: kapkodás helyett tanulmányozzuk és gyakoroljuk az egyes ászanákat; fotó: Pexels/Rawpixel

Jógatippek, hogy a legjobb eredményt érjük el

  1. Végezzük üres gyomorral a gyakorlást, hogy az előre- és hátrahajlások, csavarások ne okozzanak problémát.
  2. A gyomor, a belek, a végbél és a húgyhólyag szintén legyen üres, hogy az esetleges nyomás ne jelentsen olyan kellemetlenséget, ami zavart okozhat.
  3. A kényelmes, laza ruha viselete szabad teret biztosít a mozgásnak.
  4. A friss, tiszta levegő a gyakorlótérben biztosítja, hogy a tüdőnket nem szennyezzük a gyakorlás alatt.
  5. Amennyiben lehetséges, tisztálkodás után, frissen zuhanyozva gyakoroljunk.
  6. Végezzünk bemelegítő gyakorlatokat.
  7. Az ászanákat fokozatosan elmélyítve, a nehézségi szintet figyelembe véve, erőlködés nélkül végezzük.
  8. A gyakorlótér legyen tiszta, átszellőztethető és csendes, mert ez elősegíti a befelé figyelést.
  9. Tűző napon, valamint szeles, hideg helyen nem ajánlott jógázni.
  10. A szemeket javasolt nyitva tartani. Csukva tartott szemekkel könnyen megszédülhetünk és eleshetünk.
  11. A mozgás, a légzés és a figyelem legyen összhangban, így lesz harmonikus a gyakorlatsor, és ezáltal fejleszti a tudatosságot. Mindig a légzés vezesse a mozgást.
  12. Mindig az orron keresztül kell lélegeznünk, mert az a légzés elsődleges szerve, valamint energetikai szempontból is ez a kedvező. Az orr és az orrüreg előkészíti a beáramló levegőt a tüdő számára: tisztítja, párásítja és melegíti azt.

Budapesten valóban nagyon sok jógastúdió van, nehéz megtalálni a megfelelőt, ahogy szemfülesnek kell lenni a különféle sportprogramok elcsípéséhez is. Azonban segít egy ingyenes sportos applikáció, amely szinte az összes fővárosi helyszínt és eseményt tartalmazza. Az alkalmazással többek között az őszi nordic walking napról is minden fontos infót megtudatunk. Ha pedig a jógázás mellett egyéb sportágakat is kipróbálnánk, az augusztus 31-i Budapest Urban Games-en akár a Dunát is átúszhatjuk.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •