Ahogy korábban mi is megírtuk, Hollandia tavaly kilátásba helyezte, hogy a megengedett 130 km/h sebesség helyett a legnagyobb tempó idén már csak 100 km/h lesz. Mivel súlyos nitrogén-krízis fenyegeti az országot, lépniük kell és léptek is: Hollandia autópályáin megtörtént a sebességkorlátozás. Most már csak százzal lehet közlekedni nappal.
Sebességkorlátozás héttől hatig
A nitrogénszennyezés visszaszorítása érdekében bevezetett sebességkorlátozás Hollandia közútjaira vonatkozik, óránként 100 kilométerben korlátozzák a gépjárművek megengedett legnagyobb tempóját az autópályákon. A sebességkorlátozást jelző táblákat az illetékes hatóságok lecserélték, és arra hívták fel a járművezetők figyelmét, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a kihelyezett táblákra. A korlátozások az új jelzőtáblák kihelyezését követően azonnal érvénybe léptek. Elmondták azt is, hogy a holland szabályok szerint az autópályák jelzőtábláin gyakran különböző nap- vagy időszakokra vonatkozó, kiegészítő táblákat helyezhetnek el, amelyek éjszaka nagyobb sebességű haladást tesznek lehetővé. Legjellemzőbb a sebességkorlátozás este 18 óra és reggel 7 óra közötti feloldása, ekkor a legnagyobb megengedett sebesség 130 kilométer óránként.
Hollandiában az egy főre eső nitrogénkibocsátás az EU átlagértékének négyszerese, az ország évek óta túllépi az Európai Unió nitrogénkibocsátási határértékeit. A mostani döntést az indokolta, hogy a levegőben található nitrogénoxidok elsősorban az autókból, teherautókból és az építőiparban használt nehéz dízelüzemű haszongépjárművekből származnak. A holland kormányt tavaly májusban bírósági határozat kényszerítette építési munkák ezreinek leállítására vagy szüneteltetésére.
Hollandia a zöldebb autózást is támogatja: a kormány 1,3 millió forintnak megfelelő euróval segíti az elektromos autók beszerzését. Az ország így kívánja ösztönözni az embereket, hogy régi autóikat korszerű és környezetbarát villanyautókra cseréljék.
Forrás: Turizmus Online