Kezdőlap Style&Trend Tech Hatalmas kamerahálózattal figyeli a Google bolygónk vadon élő állatait

Hatalmas kamerahálózattal figyeli a Google bolygónk vadon élő állatait

A legfőbb cél az, hogy minél gyorsabban be lehessen azonosítani a különböző állatfajokat; fotó: Google blog

A világ eddigi legnagyobb, vadállatokat gyűjtő fényképes adatbázisa állt össze, amely ma már bárki számára lehetővé teszi, hogy a bolygónk különböző részein elhelyezett milliónyi vadkameracsapda képeit visszamenőleg évszámra, fajokra és földrajzi helyekre szűrve nézegethesse. A Google a mesterséges intelligenciát híva segítségül.

A cikk a következő oldalon folytatódik. 

Wildlife Insights az orvvadászat ellen

„A biológiai sokféleség válságban van. Az ENSZ májusi jelentése szerint 1 millió faj pusztulhat ki a Földről az emberi tevékenység miatt. Ezek nagy része már a következő tíz évben” – írja YouTube-csatornáján a Google. A Conservation International civil környezetvédő szervezettel közösen fejlesztették azt a programot, amely a vadon élő állatok megfigyelését korszerűsítette azok védelme, biztonsága érdekében.

A mesterséges intelligencián és a Google Cloud platformján alapuló Wildlife Insights programot nemcsak a hivatásos természetvédők, de tulajdonképpen bárki használhatja, aki Földünk vadon élő állatait szeretné – akár egészen közelről – megfigyelni. Anélkül, hogy ténylegesen megzavarná azokat természetes élőhelyükön. 1990 óta összesen 4 553 621 darab helyi vadállományt pásztázó, elrejtett kameracsapdát telepítettek a világ különböző pontjain (itt egy térkép erről). A projekt pedig ezeket gyűjtötte össze egy platformra. A programhoz már számos nemzetközi környezet- és állatvédő szervezet is csatlakozott. Mindenkit arra buzdítanak, hogy az általa elhelyezett vadkamerák képeit töltse fel erre a hálózatra, hogy még nagyobbra növekedhessen bolygónk vadakat figyelő adatbázisa.

Vadon élő állatokat nézegethetünk közelről; fotó: CC0 Public Domain

„Így nemcsak az orvvadászat ellen küzdő szervezetek szerezhetnek pontos adatokat az állatpopulációk aktuális méreteiről és a különböző fajok egészségi állapotáról, de vészhelyzet esetén a területileg illetékes hivatalok, szervezetek is idejében közbeavatkozhatnak” – írta blogbejegyzésben Tanya Birch a Google projektfelelős munkatársa.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

A Google mesterséges intelligenciája óránként 3,6 millió fényképet képes elemezni

A kamerára rácsodálkozó majmoktól kezdve a fűben játszva hempergő jaguárkölykökig számos ritka és különleges felvételt lehet a képek között találni. Mivel azonban ezek a rögzített felvételek és adatok nyilvánosak, és látható rajtuk, hogy hol készültek, ezért a Wildlife Insights most azon dolgozik, hogy bizonyos, kiemelten veszélyeztetett állatfajok védelme érdekében teljesen megsemmisítse az összes földrajzi információt tartalmazó címkét néhány képről.

Ez a világ eddigi legnagyobb, vadállatokat gyűjtő fényképes adatbázisa; fotó: Unsplash/Jeff Griffith

Az adatgyűjtés legfőbb célja azonban az, hogy minél gyorsabban be lehessen azonosítani a Földünkön élő különböző állatfajokat. A Google blogja szerint ugyanis amíg eddig a szakértők óránként 300, maximum 1000 képet tudtak átnézni és azokat különböző címkékkel ellátni, addig a Google mesterséges intelligenciája óránként 3,6 millió fényképet képes elemezni, és automatikusan beazonosítani rajtuk egy-egy állatot. És ebbe a fotóválogatásba beletartozik az is, hogy a rendszer automatikusan kiszűri és törli a tárhelyekről azokat a feleslegesen helyet foglaló képeket, ahol a fűszálak mozgásán kívül semmilyen más élőlényt nem látni.

Forrás: Kreatív Online