noi coach
Külföldi és a hazai felmérések is az mutatják, hogy több nő választja a coach szakmát, mint férfi; fotó: Pixabay/geralt

Hazánkban is egyre kevésbé kell magyarázni, hogy létjogosultsága van a business és life coach szakmának. A világtrendhez hasonlóan itthon is több nő választja ezt a hivatást, a jelenséget sokan az érzelmi intelligenciához kötik, de szocializációs és gazdasági okai is vannak. Hiszen a nőknek gyakran fontosabb a rugalmas munkaidővel megkereshető tisztes fizetés – hívták fel a figyelmet az In Dynamics Consulting vezetői, Wiesner Edina és Snír Péter.

Vezetők és karrierváltók

A coach képzést nagyon sokan azért választják, hogy meglévő szakmájukban jobban teljesítsenek, egy hasznos eszköztárral, szemléletmóddal tudjanak problémákat megoldani – mondja Snír Péter. A megfelelő hosszúságú business coach képzéssel nagy mértékben lehet növelni a teljesítményt, javítani a munkahelyi légkört,csökkenteni a fluktuációt – teszi hozzá a Wiesner Edina. A másik nagy csoportot a karrierváltók alkotják, akik felismerték, hogy a coach képzés nagyban megnöveli munkapiaci értéküket, legyen szó arról, hogy szakmájukban maradnak vagy kizárólagosan coach-á válnak.

Szívesebben fordulunk női coach-okhoz

Felmérések is az mutatják, hogy több nő választja a coach szakmát, mint férfi. Az egyik magyarázat erre a jelenségre: férfiak és nők egyaránt szívesebben fordulnak női coach-okhoz. A női coaching ügyfelek inkább női coach-okat választanak, részben azért, mivel ők szereppéldák lehetnek a szakmai sikerhez. A férfi ügyfelek hajlamosak inkább női coach-okat választani érzékeny, személyes kérdések megbeszéléséhez. Mindezeket gyakran az érzelmi intelligenciára vezetik vissza, miszerint a „gyengébbik nemnek” több van belőle.

coaching noi coach vallalat
Férfiak és nők egyaránt szívesebben fordulnak női coach-okhoz

Van mit tanulni az érzelmi intelligenciáról

– Mindkét nemnek van mit tanulni az érzelmi intelligenciáról. Ugyanis az ebben fellelhető különbségek inkább a szocializációból fakadnak, így szerencsére fejleszthetők. Nagyon leegyszerűsítve: a nőknek az agresszivitást, míg a férfiaknak a szomorúság-félelem-fájdalom hármast tiltják – mondja Snír Péter.

– Tréningjeinken több olyan női résztvevőnk is volt, aki az agresszivitás, akár „csak” verbális formájával, sem tudott mit kezdeni, illetve a haragját sem tudta kezelni, inkább elfojtotta és sírt. Ugyanakkor képzésünk végére megtanulták, hogyan lehet jól kifejezni a haragot, és hogyan tudják mások agresszivitását kezelni. Ennek haszna az is, hogy az önmagukkal való viszonyuk, továbbá a társas kapcsolataik javulnak, és így nem utolsó sorban az egészségük is. Van aki lefogy, párkapcsolatát rendezi, megérkezik a várva-várt baba, előléptetést kap – meséli Wiesner Edina.

A férfiaknak is van helye a coach szakmában

Bár a férfiak mintha hátrányosabb helyzetből indulnának az alacsonyabb empatikus készségük miatt, ez könnyen fejleszthető. Egy jó falka- vagy éppen vállalati vezérnek az az ismérve, amire egy csimpánzok megfigyelése során készített tanulmány mutat rá a legjobban. A Psychology Todayben is hivatkozott kutatásból kiderül, hogy a nőstények alapvetően empatikusabbak, mint hímnemű társaik. Kivételt ez alól csak az alfa hím képvisel, mely a legtöbb vigaszt nyújtja társainak. Ahogyan azt egy jó vállalati vezetőnek vagy éppen coach-nak is illene.

ferfi coach eloadas
Szükséges az empátia a férfiaknál is; fotó: Pexels/Fauxels

– Elsőre úgy tűnhet, hogy a nőknek némi helyzeti előnye van, hiszen mintha jobban rájuk lenne szabva a coach hivatás. De ki kell emelni, hogy egyes témákban inkább a férfi coachok tudnak segíteni. Például egy érzelmileg intelligens férfi coach jobb minta lehet egy férfi vezetőnek, mint egy női coach. Vagy olyan esetekben, mikor inkább konfrontációt várnak el, mint empátiát, de ilyen lehet az agresszivitás és harag kifejezésének a témája – magyarázza Péter.

Férfiakat és nőket az élet számos területén, így a autóvezetés kapcsán is hajlamosak vagyunk összehasonlítani. Vajon melyik nem bánik jobban a kormánnyal? A nőknek tényleg gond van a térlátásával? És ha elektromos járművekről van szó, vajon a nők vagy férfiak vezetik azt szívesebben?

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •