2. Ha fogyni akarunk, minden nap mozogni kell

Klasszikus tévhit a sportolásról, hogy minden nap szükség van rá a fogyáshoz. A testünknek is szüksége van regenerálódásra, ezt pedig kizárólag nyugalmi állapotban, főként alvás közben tudja megtenni a szervezet. Heti három, de maximum négy, körülbelül 50 percig tartó edzéssel már jó úton járunk ahhoz, hogy megszabaduljunk a súlyfeleslegtől. Nem árt a táplálkozásra is odafigyelni: edzhetünk bármennyit, ha a testmozgás közben elégetett kalóriát egyébként a napi táplálékbevitellel simán visszapótoljuk, miközben esetleg nem gondoskodunk a megfelelő fehérje-, rost- és vitaminbevitelről. Természetesen mindenkinek máshol van a teljesítőképessége határa, de ha azt átlépjük, eredményességünk drámaian visszaeshet. Ilyenkor könnyen elveszthetjük a motivációt, vagy még keményebb edzésekkel próbáljuk kompenzálni, ami a hatékonyság szempontjából szintén problémás.

tévhit a sportolásról
A fogyás szempontjából az sem jó, ha túl sok mozgással próbálkozunk; fotó: Freepik/jcomp

3. Bizonyos életkor felett már nem ajánlott elkezdeni sportolni

Nyilvánvalóan, aki soha életében nem sportolt, annak nem érdemes rögtön nehézsúlyos edzésekbe kezdenie, vagy beiratkoznia a haladók közé az atlétika klubba. Mint mindenben, itt is rendkívül fontos a fokozatosság elve, valamint a testi adottságainknak megfelelő sport megtalálása (lásd 1. pont). Tévhit a sportolásról ugyanakkor az, hogy elkezdése életkori határhoz kötött. A WHO ajánlása szerint még a 65 év felettiek számára is heti 300 perc mérsékelten intenzív testmozgás javasolt az egészségügyi előnyök kihasználásáért.

4. A sport nem ad akkora örömet, mint más szabadidős tevékenységek

A Rexona országos, reprezentatív kutatása rávilágított arra, hogy a rendszeresen sportoló magyarok közel 70 százalékának ad örömet a testmozgás. A nem sportolók körében ez a szám mindössze 43 százalék. További kutatások bizonyítják a sportolás és az emberi jóllét közti szoros összefüggéseket. A testmozgás így például stresszoldó hatással bír, karbantartja a mentális egészséget, de javítja a test oxigén- és tápanyag-ellátását is. A rendszeresen sportolóknak legtöbbször javul az általános közérzete, kiegyensúlyozottabbak és jobban érzik magukat a bőrükben.

mozgás öröm tengerpart
Az lenne a cél, hogy megtaláljuk azt a sportot, ami örömet ad és feltölt; fotó: Freepik/halayalex

5. Idővel minden sportot meg lehet szeretni

A közhiedelemmel ellentétben nem az a cél, hogy megszokjunk egy mozgásformát, hanem ténylegesen megtaláljuk azt a sportot, ami örömet ad és feltölt – egyébként kényszerként éljük meg, és nem építhetünk rá hosszú távú rutint. A magyarok körében egyébként a legkedveltebb mozgásforma tavaly a jóga volt. A fent említett kutatás szerint a magyar felnőttek átlagosan mindössze három sportot próbáltak ki eddig életükben, és csak 50 százalékuk találta meg a hozzá leginkább passzolót. Ezt felismerve indult el a #Tégedmimozgat kampány, amely részeként arra biztatnak mindenkit, hogy próbáljanak ki minél több mozgásformát és fedezzék fel a nekik való sportot.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2