Mit csinál pontosan egy ergonómus? Mindezt a motorgyártás területén hogyan kell elképzelni?

Egy ergonómus feladata olyan munkahelyek kialakításának támogatása, amely a munkatársak egészségének hosszú távú megőrzését szolgálja. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a motorgyártás területeit támogatom annak érdekében, hogy a lehető legergonomikusabb munkahelyeket hozzuk létre. Erre nem csak a már üzemelő gyártósorokon van szükség, hanem szerencsére projektfázisban is egyre nagyobb hangsúlyt kap az ergonómia.

Audi q3 sportback győri autógyártás
Sok nő dolgozik az Audi Hungáriánál

Amikor az ergonómia mellett döntött, tudatosan jött az autóipar is, vagy inkább a sors keze, hogy ezen a területen kezdett dolgozni?

Elsődleges szakmámat tekintve biomérnök vagyok, és először a kutatásban próbáltam elhelyezkedni. Néhány év elteltével azonban rájöttem, hogy a labor világa számomra egyhangú, inkább emberekkel szeretnék dolgozni, és valamilyen módon a munkájukat támogatni. Mivel Győrben nőttem fel, az Audi mindig is vonzott. Így miután az egyetemet elvégeztem és hazaköltöztem, kézenfekvő választás volt, hogy itt próbáljak meg elhelyezkedni, ami szerencsére sikerült is.

Mennyire női szakma az ergonómus? Mekkora a női munkavállalók aránya ezen a szakterületen?

Magyarországon jelenleg nem lehet ergonómus végzettséget szerezni. Ezt a pozíciót többnyire orvosok, gyógytornászok, ipari mérnökök és munkavédelmi szakemberek töltik be. Én az utóbbi végzettséggel rendelkezem. A motorgyár termelésirányítási területén az ipari mérnökökkel dolgozom együtt, de minden említett szakterülettel szoros a munkakapcsolatom. Az ipari mérnökök és a munkavédelem kollégái túlnyomórészt férfiak, míg az orvosok és gyógytornászok esetében magasabb a nők aránya. Ha a konszern többi telephelyét is nézzük, nagyjából 70–30%-os az arány a férfiak javára.

Kis Hontvari Dorina 5
Dorina május óta dolgozik ergonómusként

Hogyan kell elképzelni egy ergonómus munkanapját?

Ez a legizgalmasabb az egészben: nincs két egyforma napom. A tevékenységeim nagyon szerteágazóak: egyik nap a munkatársakat oktatom, másnap sortervezési projekteken dolgozom és bejárásokon veszek részt, ezt követően pedig exoskeletonokat (munkavégzést segítő eszközöket) tesztelünk a gyártóterületeken. Akár  tréninget tartok, akár megbeszélésen vagyok, vagy épp prezentálok egy témát, egy dolog közös mindegyik tevékenységben: azon dolgozom, hogy a munkatársak megismerjék az ergonómia fontosságát, és számukra a legoptimálisabb és ergonómiai szempontból legmegfelelőbb munkahelyeket hozzuk létre. Ezt a tudást a privát életükben is kamatoztathatják.

Audi Hungaria autógyártás
Élet a Audi gyárban

Melyik munkafolyamat, tevékenység a kedvence?

A gyártósorokon érzem magam igazán otthon. Az irodából nem lehet segíteni a területeknek és javítani a munkahelyek ergonómiáját. Ehhez szükség van folyamatos bejárásokra és jó kapcsolatra a munkatársakkal, hiszen ők dolgoznak az idejük legnagyobb részében az adott munkahelyen, ezért ők érzik igazán, milyen folyamatokon lehetne javítani. Emellett nagyon szeretek oktatást tartani a kollégáknak, amelyből  kölcsönösen profitálunk: én megismertethetem velük az ergonómiával kapcsolatos tudnivalókat és a gyárspecifikus előírásokat, cserébe ők is beavatnak a saját területük folyamataiba, amit később a helyszínen is meg tudok vizsgálni.

Az interjú a következő oldalon folytatódik.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2
3