3. Mindig figyelj a téligumik megfelelő tárolására!
„A leszerelt gumikat, ha még a következő szezonban is szeretnéd használni, mindenképpen érdemes megtisztítani, majd a következő télig száraz, hűvös, de nem fagyos, napfénytől védett helyen tárolni. Ha erre otthon nincs lehetőséged, akkor az ún. gumihotel szolgáltatás lehet segítségedre, amely a legtöbb gumiszervizben elérhető” – árulta el nekünk Kibédi László, a Tátra Gumi Kft. ügyvezetője. Szintén bölcs gondolat krétával megjelölni, hogy melyik abroncs hová volt felszerelve, és a következő felrakáskor rotálni (forgatni) őket, ezzel megakadályozva az egyenletlen kopást.
4. Ha nem autózol sokat, a négyévszakos gumi is jó választás lehet
Kézenfekvő megoldás lehet a négyévszakos abroncs mindazoknak, akik autójukat nem használják minden nap, vagy hosszabb távokon. Sokan úgy gondolnak ezekre az abroncsokra, mint a takarékoskodás egyik alternatívájára. Nincs szükség gumicserére, és egész évben gurulhatunk, hiszen minden időjárási körülményhez ideális választást nyújtanak. Ez így is van, sőt, egyre megbízhatóbb négyévszakos abroncsok kaphatók ma már a piacon, de fontos megjegyezni, hogy rendkívüli időjárási körülmények között (pl. rövid idő alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék, nagy hó, jég, extrém forróság, mély sár) menetteljesítményük elmarad a szezonális gumiktól.
Aki éves szinten 20-30 ezer kilométernél többet vezet, annak mindenképpen ajánlott a szezonnak megfelelő gumiabroncsot használnia. Kevesebb, városi használat esetén jó alternatíva lehet a négyévszakos abroncs, például a Hankook Kinergy 4S 2 és 4S 2 X abroncsai, amelyek kiemelkedően teljesítettek a nemzetközi teszteken, így valóban univerzális megoldást jelenthetnek. „Ám fontos észben tartani, hogy aki négyévszakos gumikat használ, annak is érdemes évente átvizsgáltatni, centríroztatni, és rotálni (forgatni) a kerekeket” – jegyezte meg Kibédi László.
5. Ha felkeresed a szerelőt, nézess meg mást is!
Manapság sok autósnak van külön felnin a téli és a nyári szettje, amit akár otthon is át tudna magának szerelni, a legtöbben mégis gumiszervizben végeztetik el a cserét. Jól teszik, hiszen a szakértelem mellé garanciát is kapnak az elvégzett munkára. „A téli, illetve nyári gumik cseréjét több okból is érdemes gumiszervizben elvégeztetni, hiszen csak így derülnek ki a gumik, a futómű vagy a fék rejtett hibái” – emelte ki a független gumiszerviz vezetője. A gumiszerviz felkeresése azért is hasznos, mert ezekben a műhelyekben a centrírozást is elvégzik, tehát kiegyensúlyozzák az abroncsokat – erre a szakember szerint 8-10 ezer kilométerenként van szükség. A centrírozás a vezetés biztonságán túl az egyenletes kopást is biztosítja, így az abroncsok élettartamára is hatással lehet. Ha pedig már amúgyis a szerelőnél vagyunk, érdemes egyéb szezonális karbantartási munkákat is elvégeztetni. Ilyen például a téli hónapok után a légkondicionáló kitisztítása és esetleges feltöltése, mielőtt még először bekapcsolnánk.
Támogatott tartalom