3. Pótoljuk a hiányzó mikro tápanyagokat!
Az emberi szervezet számára vannak olyan szükséges vitaminok és ásványi anyagok, melyek pótlása vegán étrend esetén nehezen vagy egyáltalán nem biztosítható. Ilyenkor érdemes ezeket beszerezni étrend-kiegészítő formájában, amelyek a vegán igényekhez igazítva megnövelt mennyiségű B2-, B12-vitamin és szelén tartalommal bírnak. Emellett növényi táplálkozás esetén ugyancsak érdemes figyelmet fordítani a D-vitamin, cink, és Omega-3 zsírsav bevitelére.
4. Tervezés nélkül nem megy
Az egészséges táplálkozás egyik alappillére a megfelelő alapanyagok használata és az otthon, ellenőrzött keretek között készült ételek fogyasztása. Ezt sokszor nehéz megvalósítani, hiszen nem könnyű minden nap változatos, friss ételt tenni az asztalra. Ilyenkor kap fontos szerepet a tervezés, tehát érdemes előre kitalálni, hogy mit fogyasztanánk a héten és tudatosan ehhez alakítani a bevásárlólistát. Olyan apró trükkökkel pedig még jobban megkönnyíthetjük a mindennapokat, mint például a gabona vagy zöldség előkészítése több napra is előre, amelyeket a héten kedvünk szerint variálhatunk. A köztes étkezésekre vagy reggelire pedig egy tápláló, változatos alapanyagokból készült turmix is jó választás lehet.
5. Fontos a változatosság
A vegán étrend nem egyenlő azzal, hogy a húst egyszerűen kihagyjuk az étkezésből és önmagában a köretet fogyasztjuk el. A vegán diéta kialakulásával egy teljesen új konyhaművészeti ágazat épült ki az elmúlt években. Érdemes utána olvasni, recepteket keresgélni, vagy akár tanfolyamokon részt venni és így ötleteket meríteni a változatos étrendhez. Korábban soha nem látott mennyiségben érhetők el a legáltalánosabb élelmiszerüzletekben is a hús, tej és tojáskészítmény helyettesítő termékei, amelyekkel semmilyen finom ízről nem kell a vegán étrend követőinek sem lemondani.
Ha többet is meg szeretnél tudni a vegán étrendről, kattints az alábbi cikkek egyikére:
- Ez a légitársaság üzleti osztályán már vegán menüt is kínál
- Gluténmentes és vegán termékek is kaphatók már a kutakon
- Mutatjuk, hogyan kerülhet több növényi alapú fogás a menübe
- Hiánybetegségek, alultápláltság? 3+1 tévhit a növényi étrendről
- A csicseriborsó az egyik legszuperebb alapanyagunk, mégis keveset eszünk belőle
- Egészséges étrend: lehetetlen cukor nélkül?
Forrás: BioTech USA